Güney Afrika’dan iyi haber! Hastaneye kaldırılanların sayısı düştü

Güney Afrika’dan iyi haber! Hastaneye kaldırılanların sayısı düştü

Omicron varyantının ilk görüldüğü ülke olan Güney Afrika'dan iyi haber geldi. Omicron'un 'sıfır noktası' olarak anılan ülkede sağlık kurumuna kaldırılanların sayısı düştü

Geçen ay Omicron varyantının da tesiriyle Covid-19 nedeniyle sağlık kurumuna uyuyuşlarda apaçık bir çoğalış görülen Güney Afrika’da gidişat hakimiyet altına alınmaya başladı.

Ülkenin Milli Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nün bilgilerine göre, sağlık kurumulardaki Covid-19 hastalarının sayısı geçen hafta takribî yüzde 25 eksilerek 5 bin 600’e düştü.

Bölgede yeni varyantla gayret eden değişik ülkeler için iyiye işaret olan büyüme ayrıca Omicron’un Beta ve Delta varyantları gibi değişik Kovid-19 cinsleri kadar şiddetli olmayabileceği fikri destekliyor olabilir.

Haber, Güney Afrikalı yetkililerin Omicron nedeniyle geçen hafta sonlarında rekor sayıda yeni enfeksiyon sayılarına erişilmesine karşın daha az bireyin can verdiğini veya sağlık kurumuna kaldırıldığını açıklamasının ardından geldi.

Güney Afrika’nın Omicron dalgasının merkezi olan Gauteng bölgesinin yedi günlük enfeksiyon sayılarının yürüyen ortalamasında apaçık bir düşüş görüldü. Gauteng’deki günlük vasati enfeksiyonların sayısı 10 binin üstünden 8 binin altına kadar indi.

Gözden KaçmasınABDden flaş Omicron açıklaması... Ve varyantta beklenen olduABD'den flaş Omicron açıklaması... Ve varyantta beklenen oldu!Haberi görüntüle

NEDEN ‘DEĞERİNİN DAHA EVVEL ÖDENMESİ’ Mİ?

Büyümeyi değerlendiren Cape Town Üniversitesi'nin uzman demografı Profesör Tom Moultrie, ülkesinin bu dalgayı oranla pek yara almadan atlatmasının olası göründüğünü aktardı.

Ancak Profesör Moultrie, Güney Afrika'nın Omicron’u bu kadar kolay atlatmasının artta ülkenin “vahim” pandemi vefat bilançosuna bağlı olarak popülasyonda artan bağışıklık olabileceğini vurguladı.

Güney Afrika Tıbbi Araştırma Konseyi'ne göre, 60 milyonluk popülasyona sahip ülkede pandeminin başlamasından bu yana, pandemi evveli senelerin vasati vefat sayısının üzerinde 270 binden fazla vefat kayıtlara geçti.

Bu sebeple, Profesör Moultrie, Güney Afrika’nın “paçayı sıyırmasının” nedeninin bunun kıymetini evvelki dalgalarda ağır bir biçimde ödemiş olmalarından geçiyor olabileceği olasılığı üzerinde duruyor.

 

Güney Afrika’dan iyi haber Hastaneye kaldırılanların sayısı düştü

BÜYÜK POPÜLASYON HAREKETLERİ BİLGİLERİ ÇARPITIYOR OLABİLİR

Uzmanlar ayrıca Gauteng'deki enfeksiyonların eksildiğini gösteren bilgilerin dikkatle ele alınması gerektiğini vurguluyor. Sayıların Johannesburg ve Pretoria'dan Noel yarıyılı için kırsal alanlardaki memleketlerine dönen insanların neden olduğu büyük popülasyon hareketine bağlı olarak saptırılmış olma olasılığı yüksek.

Ayrıca Gauteng’den dönecek dev popülasyon hareketinin Afrika’nın güneyinde başka yerlerde hadise patlamalarına neden olmasından korkuluyor. Noel için memleketlerine dönen insanların çoğu minibüslerle hareket ediyor.

Popüler rotalarda trafiğin yoğun olduğu saatlerde çoğu minibüslerin legal hudut olan 22’nin üzerine çıkacak sayıda yolcu aldığı öğreniliyor.

Gözden KaçmasınSon dakika: Çok konuşulacak Omicron sözleri... Uğur Şahinden flaş aşı açıklamasıSon dakika: Çok konuşulacak Omicron lafları... Uğur Şahin'den flaş aşı açıklamasıHaberi görüntüle

AFRİKA GENELİNDE HIZLA YAYILIYOR

Öte yandan Omicron, Afrika’nın doğusu, batısı, merkezi ve güneyinde yangın gibi yayılmaya devam ediyor. Kenya, Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zimbabve, Namibya, Botsvana, Malavi ve Zambiya olaylarda apaçık çoğalışlar görüldü.

Güney Afrika kıtadaki azami aşı oranlarına sahip ülkeler arasında kazançken yukarıyada ismi geçen ülkelerin çoğunda henüz tek bir insana dahi aşı erişmiş değil.

Üstelik, tüm bu ülkelerde günlük test sayıları düşük olduğundan, hastalar yoğun bakım birimlerine yatırılana kadar krizin bütün ölçeği anlaşılamıyor.