Güney Koreli aktivist, Kuzey Kore'ye balonlarla 500 bin propaganda broşürü gönderdi

Güney Koreli aktivist, Kuzey Kore'ye balonlarla 500 bin propaganda broşürü gönderdi

Güney Koreli bir aktivist, Kuzey Kore'ye kitapçık yollama gibi eylemleri kabahat sayan kavgalı yeni kanuna karşın bu hafta Kuzey'e büyük balonlarla 500 bin propaganda kitapçığı yolladığını söyledi.

Aktivist Park Sang-hak, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hükümetini tenkit eten 500 bin kitapçığı taşıyan 10 büyük balonu, Kuzey Kore hududuna yakın yerlerden yolladıklarını belirterek polisin daha sonraki teşebbüsleri durduracağı evhamıyla balonları yolladıkları lokasyonları açıklamadı.

Mevzubahisi eylemi sebebiyle cezalandırılsa da Kuzey Kore milleti hürlük, asıl ve umut mektuplarını beklediği sürece eylemlerine devam edeceğini vurgulayan Park, kitapçık yollama karşıtı kanunu "en makûs yasa" olarak nitelendirdi.

Gyeonggi ve Gangwon eyaletlerindeki polis karakollarında vazifeli yetkililer, aktivist Park'ın bu hafta Kuzey'e balon yollayıp yollamadığını hemen teyit edemeyeceklerini ifade etti.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Lafçı Dayanakçısı Cha Duck Chul, polis ve askeri yetkililerin Park'ın açıklamasını doğrulamak için çalıştığını belirterek hükümetin davayı kanunun emeli yönünde ele alacağını ifade etti.

Güney Koreli aktivist, Kuzey Koreye balonlarla 500 bin propaganda broşürü gönderdi

Aktivist Park Sang-hak, yasa kapsamında 3 seneye kadar mapus veya 30 milyon wonluk 27 bin Amerika Birleşik Devletleri doları para cezasına çarptırılabilir.
Güney Kore, iki ülke ilişkilerinde çoğalan gerginlik sebebiyle Aralık 2020'de huduttan Kuzey Kore tarafına kitapçık ve balon sevk edilmesini menetmişti.

Kitapçık yollamayı kabahat sayan yasa, Aralık 2020'de mecliste kabul edilmiş, martta yürürlüğe girmişti.