Güney Koreli dev şirket vergi borcuna battı! On binlerce sanat eseri satacak

Güney Koreli dev şirket vergi borcuna battı! On binlerce sanat eseri satacak

Güney Koreli elektronik işletmeyi Samsung Electronics'in geçen sene yaşamını kaybeden daha önceki İdare Heyeti Başkanı Lee Kun-Hee’nin varisleri, veraset ve intikal aidatını ödeyebilmek için…

Güney Koreli elektronik işletmeyi Samsung Electronics’deri yapılan açıklamada, 2020’nin Ekim ayında yaşamını kaybeden daha önceki İdare Heyeti Başkanı Lee Kun-Hee’nin varisleri olan eşi ve üç çocuğunun yüklü bir veraset ve intikal ödentisi ödeyeceği bildirildi.

Lee ailesi tarafından yapılan açıklamada, ödenecek ödentinin, Güney Kore hükümetinin 2020 seneyi veraset ve intikal aidat kazançlarının takribî 4 katına karşılık geldiği ifade edildi.

Öte yandan, 11 milyar dolarlık aidatta indirim emeliyle aile azalarının, Lee Kun-Hee’nin şahsi koleksiyonundan takribî 23 bin parçayı iki ayrı devlet müzesine affetmeyi tasarladığı kaydolundu. Yerel medyadaki haberlere göre, mevzubahisi bağışlar ödenecek aidat ölçüsünü milyarlarca dolar düşürecek.

Affedilecek yapıtlar arasında dünyaca namlı ressamlar Pablo Picasso, Claude Monet, Salvador Dali’ye ve çok rakamda Koreli ressama ait eserler olduğu bildirildi.

Bunun yanı gizeme Lee ailesinin kanserli çocukların rehabilitasyonunda kullanılmak üzere 900 milyon dolar bağışta bulunacağı belirtildi.

11 milyar dolarlık aidat ödemesinin “vatandaşlık misyonları ve mesullükleri” olduğunu belirten varislerin, kalan ölçüyü taksitlendirerek 5 senede ödemeyi tasarladığı açıklandı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara