Güneydoğu'da bayram hareketliliği! Turizmcilerin yüzü gülüyor

Güneydoğu'da bayram hareketliliği! Turizmcilerin yüzü gülüyor

Koronavirüs pandemisi kısıtlamalarının sona ermesi ve 9 günlük Kurban Bayramı tatili sebebiyle Güneydoğu'ya turist akını yaşandı.

Kültür, inanç ve gastronomi turizminin ehemmiyetli merkezlerinden Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman'da Kurban Bayramı hareketliliği yaşanıyor.

Dünya çapında isminden laf ettiren tarihi bedelleri, kadim ananeleri, kültürü ve damak çatlatan lezzetleriyle yerli ve yabancı turistlerin alakasını sürükleyen bölgede Kurban Bayramı ile ziyaretçi hareketliliği de arkasıydı.

Tarihi mekanları ve lezzet duraklarıyla alaka sürükleyen Gaziantep, yerli ve yabancı turistlerin seçimleri arasında yer aldı.
Zeugma Mozaik Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Elmacı Pazarı, Gaziantep Kalesi ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi gibi mekanlarda, basmakalıplaşmayla başlayan turizm hareketliliği bayram tatiliyle daha da yoğunlaştı.

UNESCO'nun gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği kentte restoranlar, turistlerin alaka gösterdiği mekanların başında geliyor. Kente gelen yerli ve yabancı turistler, tarihi mekanları ziyaret ederken, yöresel lezzetleri de tatma ihtimali buluyor.

Kentteki ziyaretçilerden Mahmut Sözmez, Gaziantep'e yemekleri ve kültürel kıymetlerini görmek için geldiğini belirtti.

Güneydoğuda bayram hareketliliği Turizmcilerin yüzü gülüyor


Alper Akman, Konya'dan geldiklerini aktararak, "Gaziantep'e çok uzun zamandır gelmeyi düşünüyorduk, bayram tatili de buna vesile oldu. Dolaşılacak yerleri çok, sabah ciğerle başladık, internetten gördüğümüz meşhur olan yerleri ziyaret edeceğiz." dedi.

Profesyonel turist kılavuzu Özge Okumuş ise Gaziantep'in, Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin'in çalışmalarıyla turizm alanında ismini duyurduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Basmakalıplaşmayla turist sayısında ciddi bir çoğalış gözlemliyoruz. Yeni müzeler de kentte daha fazla zaman geçirmemizi sağlıyor. Geçmişte Gaziantep'e geldiğimizde, ziyaretimizi günübirlik yapıyorsak, bugün 4 gün kalsak, 4 günü de dolu dolu geçirebilecek seçeneklerimiz var. Davetlilerime turdan temennilerini sordum, yüzde 80'inin yemek üzerine olduğunu bildim. Gastronomi turizmi için de ilk akla gelen yerdir. Öbür şehirler bunu kapmaya çalışsa da Fatma Şahin buna izin vermiyor."

ŞANLIURFA

Davetlilerine kültür ve inanç turizmini bir arada sunan "peygamberler şehri" Şanlıurfa, Hazreti İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl, "tarihin sıfır noktası" diye nitelendirilen UNESCO Dünya Serveti Listesi'ndeki Göbeklitepe, konik kubbeli konutlarıyla öğrenilen tarihi Harran ilçesi ve natürel hoşluklarıyla öne çıkan Halfeti gibi bir hayli ehemmiyetli noktayı dolaşma ihtimali sunuyor.

Kente gelen ziyareteziyetir, Şanlıurfa'nın kadim tarihine şahit olmanın yanı gizeme yöresel müziklerin çalındığı ünlü gizeme gecelerine katılıp, lahmacun, ciğer ve ham köfte gibi bölgenin yöresel lezzetlerini tatma fırsatı tutuyor.

Şanlıurfa Bölgesel Turist Kılavuzları Odası Başkanı Müslüm Çoban, klasikleşme süreci ile kentte yaşanan hareketlilik Kurban Bayramı tatiliyle yoğunluğa dönüştüğünü söyledi.

Güneydoğuda bayram hareketliliği Turizmcilerin yüzü gülüyor

Bu yoğunluğun coşturucu olduğunu aktaran Çoban, "Uzun bir zamandır konutta kalmış olan konuklarımız Kurban Bayramı tatilini fırsat öğrenerek Şanlıurfa'ya geliyor. Özellikle Göbeklitepe başta olmak üzere Halfeti, Balıklıgöl ve Harran gibi mekanlar davetlilerin en çok ziyaret ettiği yerler olarak dikkat topluyor." ifadelerini kullandı.

Halfeti Tekneciler Kooperatifi Başkanı Cengiz Yener ise bayramda sebebiyle yoğunluk yaşadıklarını belirtti.
Ziyareteziyetir sebebiyle esnafın da suratının güldüğünü aktaran Yener, salgın sebebiyle yaşanan serinkanlılığın yerini yoğunluğun almasından mutluluk dinlediklerini söyledi.

Ailesiyle Gümüşhane'den gelen Enes Akyol, bayram tatili dolayıyla Güneydoğu turu tertip ettiklerini belirterek, "Tur kapsamında Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin'i gezdik. Şanlıurfa uzun bir zamandır gelmek istediğim bir yerdi, işlerden dolayı fırsat bulamamıştım. Bu bayramda gelmek kısmet oldu, özellikle Göbeklitepe çok ehemmiyetli bir yer, gördük, gezdik. Yarın Harran sonra da Gaziantep’e gideceğiz. Bayram tatili bizim iyi bir fırsat oldu."

ADIYAMAN

Adıyaman'ın Kahta hudutları içerisinde bulunan UNESCO Dünya Kültür Serveti Listesi'nde yer alan 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı'nda da Kurban Bayramı'yla beraber yoğunluk arkasıydı.

Basmakalıplaşmayla beraber günde bin şahsı ağırlayan Nemrut Dağı, bayram tatiliyle bu sayıyı daha da yukarıyalar taşımış vaziyette. Yerli ve yabancı turistler, Nemrut Dağı'na yaptıkları 800 metrelik tırmanışın ardından güneşin doğuşunu yada batışını izleyerek o anları ölümsüzleştiriyor.

Kommagene Kraliyeti başta olmak üzere bir hayli uygarlığa konut sahipliği yapan Perre Antik Kenti de kente gelen ziyaretçilerin dolaştıkları öbür bir adres.
Ziyaretçilerden Orhan Onart, bayram tatili için Bursa'dan Adıyaman'a geldiklerini belirterek, kentin tarihi dokusundan etkilendiklerini belirtti.
Bölgeyi herkesin dolaşması gerektiğini aktaran Onart, "Perre Antik Kenti'ne daha evvel gelmemiştim, buraya ilk kere geliyorum. Çok hoş herkesi buraya gelmeye davet ediyorum. Burası Kommagene Kraliyeti'nın viranesi, çok büyüleyici." biçiminde konuştu.

YABANCI TURİST YOĞUNLUĞU ARTIYOR

Pandemide konutta kalmaktan bunalanlar tatil bölgelerinde koşarken yabancı turist sayısında da ciddi çoğalışlar yaşanıyor. Tatil bölgelerinde boş oda kalmazken, uçak, otobüs ve süratli tren seferlerine ek seferler konuldu.

Tatil bölgelerinde turizmcilerin uzun zamandır yapamadığı cirolar görülmeye başlandı.

"CİROLAR 5 KATINA ÇIKTI"

Hagia Sofia Mansions-Curio Collection by Hilton Genel Müdürü Ahmet Aslan, “Uzun zamandır yavaş giden yabancı turist alakasında büyük bir çoğalış yaşandı. 2 ay evveline göre günlük cirolarımız 5 katına çıktı. Otelde ise yüzde 80 doluluklara eriştik. Bu oran 2 ay evvelinde yüzde 30 seviyelerindeydi. Şu anda en çok turisti Amerika Birleşik Devletleri’den ağırlıyoruz. Otelde kalan turistlerin yüzde 40’ını Amerika Birleşik Devletleri’liler oluşturuyor. Amerika Birleşik Devletleri dışında Avrupalı turistin de alakası var. Ortadoğu ülkelerinden de gelişler arkasıydı. Katar, Kuveyt ve Lübnan’dan turistler ağırlıyoruz. Şayet pandemi sürecinde negatif gidişatlar ortaya çıkmazsa İstanbul’un derlenme sürecine girdiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir Görüntüler Rize'den... Bayram zehir oldu! Nehirler taştı, yollar kapandıUzman addan kritik laflar: Mucizevi hal bülten edilmeliSabancı ailesini yasa boğan ölüm!