Gürültü cinayetine müebbet

Gürültü cinayetine müebbet

İstanbul Büyükçekmece’de 5 Şubat 2020’de evinin önünde hengame yapan gençlerle tartışan Şaban Azal, 3 gencin üzerine av tüfeğiyle 5 el ateş etti. Absürtlerin isabet ettiği Ahmetcan Avşar yaşamını…

Bakırköy 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son mahkemesinde korunma yapan Şaban Azal, “Korkutmak için bir iki el ateş ettim. Üzerlerine ateş etmedim. Vurmak istesem mesafe 10 metreydi” dedi.

Duruşma, Şaban Azal’i isteyerek öldürme kabahatinden müebbet mapus cezasına çarptırdı. Abone hâkim karara muhalefet şerhi koyarak maznunun anlık büyüyen husumet sonucunda av tüfeğiyle maktul ve mağdurlara maksat koruyarak ateş ettiğini ifade etti. Abone hâkim maznunun ‘haksız tahrik altında isteyerek öldürme’ kabahatinden, mağdurlara karşı da ‘haksız tahrik altında isteyerek öldürmeye girişim’ kabahatinden cezalandırılması gerektiğini belirtti. İnfaz kanunuyla müebbet mapus cezasına çarptırılanlar en fazla 24 sene cezaevinde kalıyor.

Gürültü cinayetine müebbet

‘BİR CAN 24 SENE Mİ?’

Ahmetcan Avşar’ın annesi mahkeme çıkışı yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir can 24 sene mi? Böyle bir cezayı çok az buldum. Bunu kabul etmiyorum. Elbet bir gün herkes yaptığıyla yüzleşecek. Beni ancak evladını kaybeden anneler anlar.”