Ha gayret Türkiye! 100 binde 35’e inen açılacak

Ha gayret Türkiye! 100 binde 35’e inen açılacak

Sağlık Bakanı Koca, 1 Mart itibarıyla kriterlere uyan illerde normalleşmenin başlayacağını açıkladı. Kriterlere göre 100 binde 10 vakanın altındaki iller düşük, 11-35 arası ise orta riskli sayılacak.…

COVID-19 tedbirleriyle alakalı normalleşme süreci 1 Mart’tan itibaren başlıyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından, “1 Mart itibarıyla süreç, belirlenen kriterler çerçevesinde, dört riziko düzeyinde valilerimizin başkanlığındaki şehir hıfzıssıha heyetlerimizle başlayacak” paylaşımında bulunmuştu. İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek veyahut genişletilecek.

ORTA RİSKLİ İLLERDE KONTROLLÜ AÇILMA

Bilim Heyeti Azası Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, umut verici konuştu. “Normalleşmenin ayak seslerini duymaya başladık” diyen Turan, “Yüz binde 10’un altında olay sayısı olan illerde kişiler, kendi önlemlerini uygulamaya devam ederek, hijyen kaidelerine uyarak, açılmaya başlayacak. Ancak yüz binde 35’e kadar olan illerde kontrollü açılma olacak. Mesela önce küçük işletmeler açılacak. Ancak bunun üzerinde olan illerde açılma şu an için zor görünüyor” diye konuştu.

3 BÜYÜKŞEHİRDE ÖNCE ANKARA

Yasaklamaların kalkmasında Ankara, İstanbul ve İzmir’den olacak. Zira evvelki gün yayınlanan son haritaya göre Ankara’da vaka görülme oranı 100 bin kişide 35.39. Oranı 68.23 olan İstanbul ile 42.67 olan İzmir’in ise biraz daha çaba göstermesi gerekiyor. Prof. Dr. Turan bu şehirlerle alakalı şu değerlendirmeleri yaptı: “Ankara’da olay sayısı yüz binde 35 başka bir deyişle 5.5 milyon nüfusta haftalık bin 925 olay demek. Bu vaziyette Ankara, düşük rizikoyla-rizikolu arasında bir çizgide duruyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının gün ve saatleri ile lokantaların açılması noktasında Ankara, İstanbul ve İzmir’den önce kontrollü normalleşme adımlarının atılacağı şehirler arasında bulunuyor. Ne yazık ki İstanbul, İzmir’de olay sayıları geçmişe oranla azalmakla beraber, kriterlere uyum daha istenen düzeyde değil.”

NORMALLEŞMEYE EN YAKIN HAKKÂRİ VE ŞIRNAK

Olay sayısı yüz binde 10’un altında olan şehirler 1 Mart itibarıyla hemen normalleşmeye başlayacak. Bu şehirlerin başında ise Hakkâri (3.21) ve Şırnak (3.91) geliyor. Prof. Dr. Turan, “Hakkâri ve Şırnak gibi olay sayısı yüz binde 10’un altında olan şehirler maske, mesafe ve hijyen kaidelerine uyarak açılabilecekler. Ancak sıkı izleyecekler. 14 günlük takip sonrasında olay sayılarında artış olursa bu şehirlerde yine kapanma olacak” diye konuştu.

Ha çaba Türkiye 100 binde 35’e inen açılacak

RENKLERE GÖRE, KADEME KADEME

Bakan Koca konuya ait önceden yaptığı izahta, şehirlerin riziko vaziyetlerine göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve riziko hesaplamalarının da olay sayılarına göre belirleneceğini söylemişti. O kriterler şöyle olacak:

DÜŞÜK RİZİKO (MAVİ): Yüz binde 10’un altında olay görülen şehirler

ORTA RİZİKO (SARI): Yüz binde 11-35 arası olay olan şehirler

YÜKSEK RİZİKO (TURUNCU): Yüz binde 36-100 arası olayı bulunan şehirler

ÇOK YÜKSEK RİZİKO (KIRMIZI): Yüz binde 100’ün üstünde olay seyri görülen şehirler.

KARADENİZ ALARM VERİYOR

Son haritaya göre en çok olayın görüldüğü ilk 5 şehir yeniden Karadeniz’de. Silahlı güç’da her 100 bin kişiden 228’inde virüs belirledi. Silahlı güç’yu Giresun (217.51), Trabzon (207.54), Samsun (102.94) ve Rize (200.08) izledi. En rizikolu şehir Silahlı güç’da Vilayet, bir gün önce aldığı ek kararla, konukluğa gitme, taziye ziyareti ve gün gibi sosyal aktivitelere müsaade edilmeyeceğini duyurdu.