Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında yeni gelişme: Emekli yüzbaşı tutuklandı

Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında yeni gelişme: Emekli yüzbaşı tutuklandı

Ankara Üniversitesi Öğretim Azası Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması kapsamında nezaret zamanları uzatılıp, emniyetteki harekâtları bitirildiktan sonra adliyeye sevk edilen 4 kuşkuludan

Ankara'da 18 Aralık 2002'de evinin önünde suikast tertip edilen akademisyen Necip Hablemitoğlu'nun cinayet kuşkulularından Nuri Gökhan Bozkır, 27 Ocak 2022’de, MİT tarafından Ukrayna’da tutularak Türkiye’ye getirildi. Bozkır, 8 Şubat'ta 'teşkilat aboneliği' ve 'planlayarak öldürme' suçlarına hapsedildi. Bozkır ile bağlantılı olduğu mazeretiyle 6 şahıs da 3 Şubat'ta nezaretine alındı. Kuşkululardan 3'ü, ifadesi alındıktan sonra özgür vazgeçilirken, 2'si 15 Şubat'ta tutuklandı, 1'i de adli hakimiyet koşuluyla özgür vazgeçildi.

İKİNCİ İŞLEMDE 8 BİREYE NEZARET

Soruşturma kapsamında yapılan ikinci dalga işlemde emekli binbaşı Fikret Emek, emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli astsubay Kamil Metin, Bülent Kutsal, Altan Bora, Memiş Aytekin, Osman Tuncer ve Tan Dervişoğlu nezaretine alındı. Emniyetteki harekâtlarının ardından adliyeye sevk edilen kuşkululardan Altan Bora, Osman Tuncer, Bülent Kutsal ve Tan Dervişoğlu, yurt dışı çıkış yasağı adli hakimiyet koşulu uygulanarak özgür vazgeçilirken, emekli binbaşı Fikret Emek, emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli astsubay Kamil Metin ve Memiş Aytekin'in nezaret zamanları uzatıldı.

1 HAPSETME

Emek, Mumcuoğlu, Metin ve Aytekin, polisteki harekâtlarının ardından dün tekerrür adliyeye sevk edildi. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren kuşkululardan Fikret Emek ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu hapsetme, Memiş Aytekin ve Kamil Metin ise adli hakimiyet arzıyla duruşmaya çıkarıldı. Nöbetçi barış ceza dominantlığınca denetlenen Ahmet Tarkan Mumcuoğlu hapsedilirken, Fikret Emek evi terk etmeme adli hakimiyeti, Memiş Aytekin ile Kamil Metin de savcılığın arzı istikametinde adli hakimiyet ihtiyatı ile özgür vazgeçildi.