Hacizle korkutan avukata hapis talebi

Hacizle korkutan avukata hapis talebi

GSM firmayı üyesi Melda Taptık 57, 14 Şubat 2019 sabahı arkası arda iki SMS aldı.

İstenmeyen iletilere müteveccih yapılan legal tertip etmelere karşın, bu alandaki meseleler sürüyor. Anılan iletilerin bir kısmı da avukatlık bürolarınca sevk ediliyor. GSM firmayı üyesi Melda Taptık’ın 57 290 liralık borcu için yaşadıkları ise “Bu kadar da olmaz” dedirtecek kalitede.

‘TAKIMLAR YÖNLENDİRİLDİ’ MESAJI

Aynı GSM hattını 30 yıldır kullanan Taptık, 14 Şubat 2019 sabahı arkası çoğala iki SMS aldı. Taptık’a hitaben yazılan ilk iletide “… Adreslerine haciz ve muhafaza takımları yönlendirilmiştir. Yarım saate harekât yapılacaktır” denildi. İletinin devamında, dosya giderlerinin tamamının da Taptık tarafından ödeneceği ifadeleri yer aldı.

Hacizle korkutan avukata hapis talebi

ÖDEME EMRİ GELMEDİ

Taptık, ilk başta vaziyete anlam veremedi. Zira ne ödenmeyen bir faturası vardı ne de kendisine erişen bir ödeme emri vardı… Taptık, gelen iletinin şokunu atlatamadan dakikalar sonra bir ileti daha geldi. 15 dakika ara ile atılan ikinci iletide de “… Yasal süreci oyaladığınıza ait hakkınızda, resmi doküman tertip eden memura palavra beyanda bulunmaktan sıralı cezaî harekât başlatılacaktır” denildi. Modern & Muş Avukatlık Ofisi’ndan geldiği anlaşılan mesajlardan bir saat kadar sonra bu defa Taptık, aynı hukuk ofisinden aranmaya başladı.

4 DAKİKADA ÜÇ ARAMA

Saat 11.51 ile 11.55 arasında üç defa aranan Taptık, yaşadığı şoku atlattıktan sonra e-Devlet uygulaması üzerinden hakkında bir icra takibi olup olmadığını denetledi. Kayıtlara göre Taptık hakkında bir icra takibi başlatılmıştı. Ancak, eline erişen bir ödeme emri bulunmuyordu. Taptık, henüz netleşmeyen bir icra takibi sebebi ile ileti ve aramalara maruz kaldığını belirterek savcılığa kabahat ilanında bulundu.

Hacizle korkutan avukata hapis talebi


AVUKATIN 2 YILA KADAR MAPUSU İSTENDİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, anılan ofisin kurucularından Harun Muş 43 hakkında soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığı’ndan arzda bulundu. Bakanlığın ‘olur’ vermesi üzerine yürütülen soruşturma kapsamında dosyaya korunma sunan Muş’un avukatı, “Kimseye SMS atmadık. İddiaların tamamı gerçek değil” dedi. Yürütülen soruşturma sonrası Muş hakkında “Görevi makûsa kullanma” yargılaması ile 2 seneyi kadar mapus istemi ile dava açıldı. Bakırköy 18. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davanın ilk mahkemesi önümüzdeki aylarda yapılacak.