Haftada bir yeni mutasyon! Adını koydular: 'Biyolojik Fukushima'

Haftada bir yeni mutasyon! Adını koydular: 'Biyolojik Fukushima'

Koronavirüs salgını başladığından beri dünyada en çok hadise ve vefat görülen ülkelerin başında gelen Brezilya tüm mücadelelere karşın trajediyi yaşamaya devam ediyor. Kovid-19'un her hafta…

Brezilya'da yeni tip koronavirüs Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte can verenlerin rakamı ilk kere 4 bini geçti ve 4 bin 195 olarak kayıtlara geçti. Sağlık Bakanlığı bilgilerine göre, son 24 saatte 86 bin 979 yeni hadisenin tespit edilmesiyle, hadise rakamı 13 milyon 100 bin 580'e, iyileşenlerin rakamı da 11 milyon 558 bin 784'e yükseldi.

Ülkede son 24 saatte 4 bin 195 birey hayatını yitirdi. Bu sayı, salgının başlangıcından bu yana Brezilya'da bir günde görülen azami Kovid-19 kaynaklı ölü rakamı olarak kayda geçti. Ülkedeki ölü rakamı 336 bin 947'ye çıktı.Haftada bir yeni mutasyon Adını koydular: Biyolojik FukushimaBrezilya, son haftalarda hem yoğun bakım birimlerindeki doluluk hem de ülkenin Amazonas eyaletinde ortaya çıktığı düşünülen Kovid-19'un daha bulaşıcı cinsi P1'in dağılması sebebiyle güç günlerden geçiyor.

Brezilya'nın koronavirüste bu kadar makûs bir tabloya sahip olmasının başlıca nedenleri arasında ülkenin popülasyonunun aşırılığı, alınan temkinlerin noksanlığı ve başta Devlet Başkanı Bolsonaro olmak üzere idareyicilerin krizdeki galibiyetsizlikleri kadar ortaya çıkan yeni değişinimler varyantlar da ehemmiyetli rol oynuyor.

Ülkede hükümete de danışmanlık yapan bilim insanı Miguel Nicolelis, Brezilya'nın artık yeni varyantlar için bütün bir 'yuva' haline geldiğini belirtirken 'Brezilya hakimiyet altına alınamazsa seyyare de hakimiyet altına alınamaz.' ifadesini kullandı. Nicolelis, Brezilya'nın en büyük insanlık felaketini yaşadığının altını çizerken uzmanlar ülkeyi 'Biyolojik Fukishima' yaşanıyor diyerek belirlemeye başladı.Haftada bir yeni mutasyon Adını koydular: Biyolojik Fukushima
Prof. Dr. Miguel Nicolelis

HER HAFTA YENİ BİR DEĞİŞİNİM!

Miguel Nicolelis, 'Ülke, zincir tepkin başlamış bir nükleer reaktöre benziyor ve artık hakimiyetten çıktı. Yaşadığımız bir "Biyolojik Fukushima", ismini koyalım.' diyerek Japonya'da 2011 senesinde alana gelen zelzele ve tsunami trajedisinden sonra alana gelen nükleer trajediye yollama yaptı.

Uzmanlar Brezilya'nın salgının yalnızca yeni merkez üssü olmakla kalmadığını, dünyanın salgını hakimiyet almak için sarf ettiği gayreti de riske attığını söylüyor. Her hafta yeni bir değişinim Kovid-19 varyantı ortaya çıktığını belirten Nicolelis bunların kiminin daha bulaşıcı, kiminin daha ölümcül ve kimilerininse hudutları aşarak öteki Güney ve Latin Amerika ülkelerine ve en nihayetinde de tüm dünyaya dağılacağını ifade etti.

Haftada bir yeni mutasyon Adını koydular: Biyolojik Fukushima