Haftanın en kritik verisi! Altının kaderini belirleyecek

Haftanın en kritik verisi! Altının kaderini belirleyecek

Altın maliyetlerinde değer kaybı sürerken; ons altın maliyeti şu dakikalarda 1871 dolar seviyesinde bulunuyor. Gram altın maliyeti ise, aynı dakikalarda 900 lira seviyesinde hareket ediyor. Piyasalar

Altının ons maliyeti, yeni haftanın ilk operasyon gününde düşüş meylindeki hareketini sürdürürken; sıkılaşma siyasetinin tesiriyle Amerika Birleşik Devletleri senet faizlerindeki yükseliş ve dolar endeksindeki kuvvetlenme altın maliyetlerini baskılıyor. Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik senet faizleri bugün yüzde 3,20 seviyesine kadar yükselerek, Kasım 2018 tarihinden beri azami seviyeyi gördü. Amerika Birleşik Devletleri 2 senelik senet faizleri ise bugün yüzde 2,75 seviyesine kadar yükselerek 3,5 senenin doruğuna yakın hareket ediyor.

Doların dünyada en çok operasyon gören 6 adet yerel para ünitesinin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, bugünkü operasyonlarda 104,19 seviyesine kadar yükselerek 19 Aralık 2002 tarihinden bu yana doruğunu görürken; şu dakikalarda yüzde 0,19 oranında yükselişle 103,86 seviyesinde bulunuyor.

KRİTİK BİLGİ İSTİKAMET TANIMLAYACAK

Piyasalar açısından haftanın en kritik bilgisi çarşamba günü açıklanacak olan nisan ayı Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgisi olacak. Piyasa temennisi nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri enflasyonun yüzde 8,1 gelmesi istikametindeyken; mart ayında Amerika Birleşik Devletleri enflasyonu yüzde 8,5 gelerek 40 senenin doruğunu yenilemişti.

Amerika Birleşik Devletleri enflasyonu piyasa temennilerinin üzerinde kazançsa, bu bilgi neticesinde Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed sıkılaşma siyasetinde vites yükseltebilir. Piyasalarda gelecek tepki ise, Amerika Birleşik Devletleri senet faizlerinde yaşanan yükselişin devamı ve dolar endeksinde kuvvetlenmenin sürmesi; ters korelasyon tesiriyle de altın maliyetlerinde düşüşün süratlenmesi biçiminde asıllaşabilir. Amerika Birleşik Devletleri bilgisi piyasa temennilerinde ya da altında reelleşirse, bu gidişat altın fiyatlarını kuvvetlendirecektir.

ALTIN MALİYETLERİNDE SON GİDİŞAT

Ons altın bugün içerisinde azami 1885 dolar seviyesini, en düşük 1856 dolar seviyesini görürken; şu dakikalarda ise yüzde 1,33 oranında düşüşle 1858 dolardan operasyon görüyor.

Yeni güne düşüşle başlayan altının gram maliyeti; gün içerisinde azami 907,59 lira seviyesini, en düşük ise 894,98 lira seviyesini gördü. Gram altın ons altın maliyetinde yaşanan düşüşün tesiriyle alt istikametli hareket ederken, saat 13:34 haysiyetiyle yüzde 1,00 oranında düşüşle 895,69 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1492 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 140 liradan satılıyor. Gram altın maliyetleri, geçtiğimiz haftayı 905 lira seviyesinden tamamlarken; yeni haftanın ilk operasyon gününe 901 lira seviyesinden başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ENFLASYON BİLGİSİ KRİTİK
Murat Özsoy – Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı

Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik senet faizlerinin yüzde 3 seviyesini aşması sonrasında besbelli bir düşüş içerisine giren ons altın maliyeti 1863 dolar seviyesinin altında bir kapanış sergiler ise son 3 aydaki en düşük seviyesi olan 1854 dolara kadar bir seyir izleyebilir görülüyor. 1863 dolar ehemmiyetli bir destek seviyesi.

Ons altın maliyetlerindeki seyrin daha net bir görünüm kazanması için bu hafta çarşamba günü açıklanacak Amerika Birleşik Devletleri enflasyon sayısını takip edeceğiz. Genel temenni olan yüzde 8.1’in daha da altında bir sayı açıklanması halinde 10 senelik senet faizlerinde bir rahatlama olmasını bekliyorum. Yüzde 8.1’in altında bir enflasyon açıklanması bu hafiflemenin yüzde 3’şöhret altına kadar olmasına tesir eder diye düşünüyorum.

ONS ALTINDA DERLENME KOLLANABİLİR

Piyasa temennisi paralelinde açıklanan bir enflasyon karşısında yeniden de Amerika Birleşik Devletleri 10 seneliklerinde hudutlu bir gerileme olacaktır. Bu gidişat karşısında Amerika Birleşik Devletleri dolar endeksinin hareketini takip edeceğiz.  Şayet orada da 103 seviyesinin altına bir gerileme mevzubahisi olursa bu vaziyette ons altındaki derlenme 1892 dolar seviyesine doğru olacaktır. Gram altın tarafında ise 900TL ve şayet tutulabilirse 900TL altındaki seviyeler şu anda fırsat olarak nitelendirilebilir. Özellikle dolar/TL kurunda mayıs ayı itibariyle Fed tesiriyle beklediğim yükselişin neticesinde gram altında yine 925TL-930TL seviyeleri gündeme gelecektir.