Hain geceye dijital müze

Hain geceye dijital müze

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evvelki gece kurdelesini kestiği, darbe teşebbüsünü özel ses ve görsel efektlerle anlatan “15 Temmuz Demokrasi Müzesi” ziyarete açıldı. Müzede, 15 Temmuz’da yaşananlar…

“15 Temmuz Demokrasi Müzesi” ziyarete açılmadan evvel basın turuyla tanıtıldı. Merkezinde dünyanın en büyük suni çınar ağacının bulunduğu müze, 7 bin 299 metrelik sergi ve fuaye alanına sahip. Merkezindeki bu ağaç Türkiye’nin ebediyeti varlığını temsil ediyor. Müzenin sırça kubbeli alanındaki 23 metre boyundaki çınar ağacı kökleriyle Türkiye’nin geçmişini, dal ve yapraklarıyla aydınlık geleceğini simgeliyor. “Çınar ağacı, Demokrasi nöbetleri” isimli bu kısımda ağacın altında ellerinde sancaklarla demokrasi nöbeti yakalayan insanları temsil eden 90 adet silikon heykel bulunuyor.

Hain geceye dijital müze

GÖRSEL VE İŞİTSEL GÖSTERİLER

“15 Temmuz Demokrasi Müzesi” 9 ana kısımdan oluşuyor. Müzeye giren ziyaretçileri ilk olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan geçmiş darbelerin anlatıldığı salon karşılıyor. Darbe alt yapısının hazırlandığı “Karanlığa giden yol” ve “İlk kurşun” kısımları ile darbe gecesi yaşananların aktarıldığı “En Uzun Gece” salonlarında ise barkovizyon, üç ebatlı canlandırma, ‘video maping’ gibi görsel ve işitsel gösterilerle 15 Temmuz dakika dakika ziyaretçilere anlatılıyor.

ŞAHİTLER ANLATIYOR

Müzenin “Şahitler” salonunda arasında Hürriyet Ankara Temsicisi Hande Fırat’ın da bulunduğu gecenin şahitlerinin yaşadıklarını anlattıkları videolar gösteriliyor. “Sela”, “Şehitlere saygı” kısmında ise 15 Temmuz gecesi yaşamını kaybeden 251 şehit anılıyor. Müzenin çıkışında “Ahlat Kabirleri” kısmında Bitlis Ahlat’taki nekropol alanından Selçuklu kabir taşları 15 Temmuz şehitleri ile aynılaştırılarak sunuluyor. Müzede vatan şairlerinden şiirlerin bulunduğu “Başarıya giden yol” kısmının sonunda ise ziyaretçileri 15 Temmuz Şehitleri Abideyi karşılıyor. 

Hain geceye dijital müze

TEKERRÜR YAŞATIYOR

Tankların altlarından geçtikleri antrelerden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kapatan askerlerin 3 ebatlı canlandırmalarına, 251 şehidin anıldığı özel salondan, gazilerin resimlerinin yer aldığı antrelere ziyaretçiler, müzede o gece yaşananların görüntülerine, seslerine şahit oluyor.