Hakan Çalhanoğlu hayalini açıkladı! Galatasaray, transfer ve Arda Güler...

Hakan Çalhanoğlu hayalini açıkladı! Galatasaray, transfer ve Arda Güler...

Ülkemizin Avrupa’daki şereflerinden, ulusal ekibimizin kaptanı Hakan Çalhanoğlu, Tivibu Spor özel müzakeresinde Çiğdem Günal’ın sorularını cevapladı.

Inter'in yıldız oyuncusu Hakan Çalhanoğlu, geride kalan sezon, ulusal ekip, kariyeri, niyetleri, Türk futboluyla ilgili görüşlerini aktarırken; Zlatan Ibrahimovic, Fatih Terim, Inzaghi, Uğurcan Çakır, Stefan Kuntz, Rıdvan Yılmaz ve Arda Güler’le ilgili de konuştu.

“Çok yoğun bir sezondu”

“Bu sezon gerçekten çok yoğun bir sezondu. Hiç durmadan oynadık. Şampiyonlar Ligi olsun, lig olsun, ulusal ekip olsun. Bir de ligin sonunda da bir kampa gittik ve 4’te 4 yapıp iyi bir biçimde tamamladığımız için mutluyum. Tatil için iki haftam daha var. Yarın Antalya’ya geçip orada Merih Demiral kardeşimle tatil yapacağız. İzmir’de oynadığımız ulusal maçın ardından kimse buradan bölmek istemedi. Dorukhan, Uğurcan, Cengiz, Çağlar çok hoşlandığım kardeşlerim, onlarla her gün burada zaman geçiriyoruz.”

“Kuntz öğretmen değişik şeyler sınıyor”

“Bu kamp Kuntz Öğretmen’nın bizimle ilk kampı sayılır. Çok ilgileniyor bizimle. Değişik şeyler sınıyoruz, yoga gibi. Bize yaklaşımı çok iyi. Yorucu bir sezonun ardından kampta dişimizi çok iyi sıktık. Rakiplerimiz belki güçlü değildi. Ama yensen de mutlu edemiyorsun yenmesen de. İşimizi çok ciddiye aldık bu kamp. Ne olursa olsun çok gol atmaya çalıştık ve gol yemedik. Belki rakipler çok güçlü değil ama orada gerçekten işine odaklandığında bunu yapmak da ehemmiyetlidir.”

“Burak abiyle vedalaşırken gözyaşları aktı”

“Portekiz’de bir vedalaşmamız oldu Burak Ağabey’yle, natürel ki gözyaşları da aktı. Neticede Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi forveti, bunu sarih ve net söyleyebiliriz. Çok emeği var üzerimizde. O bizim tek ağabeyimizdi. Bize çok sahip çıktı, iyi ve makûs zamanda hep yanımızda oldu. Say say bitmez, emeği çok. Allahın İzniyle yeni gittiği yerde zaferli olur, ileride iyi bir öğretmen olur, öyle olacağını da düşünüyorum.”

“Penaltıyı ben de kaçırabilirdim”

“Burak Ağabey o güne kadar penaltı kaçırmamıştı, 17’de 17 yapmıştı. İlk penaltıcımız da oydu. Letonya karşısında o golü atmasaydı orada olmayabilirdik. Bunu kimse söylemiyor. Penaltı kolay bir iş değil. Talihin %50-50. Hakan vursaydı diyorlar ama ben de kaçırabilirdim. Kimse ne olacağını bilemez. Ekibin en iyi penaltıcısı Burak Ağabey’ydi.”

“Herkes bana gurbetçi gözüyle bakıyordu”

“Ulusal Ekibin kaptanı olmaktan onur dinliyorum. Daha Öncekinden herkes bana gurbetçi gözüyle bakıyordu. Ben ama kendimi hiç öyle sezmedim. Ben her zaman Türk’tüm. O surattan hiç düşünmeden Türk Ulusal Ekibi’nı seçtim. Zira ben kendi ülkemin ulusal ekibi için oynamak istiyorum.”

“Tenkitlerin hepsine hazırlıklıyım”

“Zaman zaman ağır tenkit etildiğimi düşünüyorum ama her şeyi içimde yaşıyorum. Neticede büyük bir mesullük var üzerimde. Ama beni iyi tanıyan, içimi bilen herkes neler yaşadığımı öğrenir. O surattan dışarıdan gelen tenkitlerin hepsine hazırlıklıyım. Klasik bunlar, zati ben buraya kadar kolay gelmedim. Hep tenkitlerle geldim. Ama konumum emin, nerede oynadığım emin. O surattan hiç kulak asmamaya çalışıyorum. Azıcık içime atıyorum, duygusal biriyim ama göstermem. Yalnızca eşimle paylaşıyorum. En yakın ekip dostlarıma dahi göstermemeye çalışıyorum.”

“Milan’dan Inter’e gitmek güç bir adımdı”

“Milan’dan Inter’e gitmek çok güç bir adımdı; kolay değil. Aynı şehir, değişik renkler. Ekibe adapte olmak da kolay değildi. Ama çok çalıştım, işime çok odaklandım. Şampiyon ekibe gittiğimin farkındaydım. Bu da benim kaderim; gittiğim ekip şampiyon olamadı, daha önceki ekibim şampiyon oldu. İnsanlar benim kabahatimmiş gibi dile getirdiler bunu. O da benim kaderim, benim nasibim. Bu yıl gayemiz yeniden şampiyonluk. İyi transferler de geliyor. Bu yıl asist ve gol sayımla ekibe iyi katkı sağladığımı düşünüyorum. Ekibimiz çok iyi, çok mutlu seziyorum Inter’de. Yardımı da bana çok katkı sağlıyor. Milan’da 4 sene oynadım, ısınmada bir kere tribüne çağrılmadım. Inter’de ilk senemde her ısınmada adımı çağırıyorlar. Inter, Milan’dan çok daha güçlü bir ekip. Milan’a karşı bir maç kaybettik; 75’te Perisic, Barella ve ben oyundan çıktık. Biz oyundan çıkınca maç bir anda değişti. 1-0 öndeydik, 2-1 yenildik. O maçta bozguna öğretmenin de katkısı oldu. Kendisine de söyledim. Ondan sonraki kupa maçında onları 3-0 yendik. O kadar hırslıydı ki ekip.”

“Zlatan ilgi sürüklemeyi beğeniyor”

“Adam 40 yaşında, ben 40 yaşında olsam bunu yapmam. 18 yaşında değilsin ki. İlgi sürüklemeyi beğeniyor, şu an bunlarla yaşıyor zati. Hiç katkısı yoktu bu yıl, hiç oynamadı. Ama taraftarın ilgisini sürüklemek için her şeyi yapıyor. Benim hiç umrumda değil, hiç takmıyorum böyle şeyleri. Milan’da oynarken beni kesintisiz arayan, yemeğe çıkmak isteyen, beraber motorsiklet kullanan şahsın bunu yapması doğru değil. Ben ona saygı duydum, o da bana karşı öyleydi. Kitabında da beni yazmış. Yazması gerekiyordu, yoksa kitabı boş olurdu. Ona yanıt vermem, en iyisi yanıt vermemektir.”

“Inzaghi beni çok istemişti”

“Öğretmen futboldan kavrayan, çok iyi çok yana yakın birisi. Onun da işi çok güç ama üstesinden geldiğini düşünüyorum. Çok istemişti beni, Inter’e transfer olmamda onun ısrarı da tesirli olmuştu.”

“İtalya’da başka bir oyuncuya dönüştüm”

“Nadal teniste nasıl aynı vuruşu çalışıyorsa ben de aynı biçimde frikik çalışıyorum. Çalışmadan, idman yapmadan bunlar olmaz. Natürel ki kabiliyetin olabilir ama çalışman gerekiyor. Ama artık daha öncekisi gibi frikike odaklanmıyorum. Zira İtalya’da strateji ve defansif anlamda çok geliştirdim kendimi. Daha çok çalışmayı seven, koşmayı, çaba etmeyi seven; değişik özellikleri olan bir oyuncuya dönüştüm.”

“35-40 euro benim için az”

“Bana göre Ulusal Ekibimizdeki oyuncularımız için 35-40 milyon euro bizim için az. Değişikleri neden hep 55-60 euro oluyor? Bizim gösterdiğimiz performans neden böyle değerlendirilmiyor? Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder, Dorukhan Toköz, Uğurcan Çakır daha aşırılarını hak ediyorlar. Bizim değerimizi hep düşük yakalamaya çalışıyorlar. O surattan bu mevzuda alınganım.”

“Türkiye’nin en hünerlisi Arda Güler”

“Arda ve babasıyla iki kere telefonda görüştüm. Kendisi gösterdiği performanstan dolayı tebrik ettim. Zira bana göre şu anda Türkiye’deki en kabiliyetli futbolcu o. İlk kez görüyorum onun gibisini. Tahir Öğretmen beni arayıp Arda’yla görüşür müsün onda seni görüyorum dedi. Ben de Arda’yı aradım, düşüncelerimi söyledim. Netlikle Avrupa’ya gelmesi gerektiğini söyledim. Azıcık evvel söylediğim gibi Türk oyuncuların ve özellikle Türkiye’de forma giyen oyuncuların değeri yukarıya çıkmıyor. Değerini çoğaldırması için Avrupa’ya gelmesi gerekli. Ve hüneri Avrupa’ya yakışıyor. Belirlim bizim için bir marka olacak. Uğurcan, Kerem ve Halil Dervişoğlu için de aynı şeyi düşünüyorum. Uğurcan için Avrupa’ya gelmesinin bütün zamanı olduğunu düşünüyorum.”

“Rıdvan’ın Almanya’da çok zaferli olacağını düşünüyorum”

“Rıdvan’la transferi hakkında konuştuk. Frankfurt’un yanında Torino’dan da bir öneri olduğunu söyledi. Hemen git dedim Torino’ya. Zira ben bize yakın hem de Torino iyi bir ekip. Ama Rıdvan, Frankfurt’u seçim etti. Gelişimi için Almanya Ligi gelişime sarih, gençlere çok ihtimal veriyorlar. Orada Rıdvan’ın çok zaferli olacağına inanıyorum.”

“Şampiyonlar Ligi’nde Trabzonspor veya Fenerbahçe’yle eşleşmek isterim”

“Türk ekiplerini Şampiyonlar Ligi’nde göremeyince insan üzülüyor. Keşke Trabzonspor veya Fenerbahçe ile eşleşsek, mutlu olurum. Oyuncularımızın değerini çoğaldırmak için Şampiyonlar Ligi’nde kumpaslı katılmamız gerekiyor.”

“Birisi beni Galatasaray’a gelmem için ikna edecekse bunu yapabilecek tek Birey Fatih Öğretmen’dır”

“Geçen yıl Galatasaray’ın elinde iyi bir koz vardı. Bonservisim elimdeydi; başkanlık başkalaşımı suratından alamadılar. Bu yıl olmaz, seneye de olmaz. Ama şayet Fatih Terim beni arayıp gel deseydi netlikle kıramam. Birisi beni Galatasaray’a gelmem için ikna edecekse bunu yapabilecek tek birey Fatih Öğretmen’dır. Zira onun benim üzerimde emeği çoktur. Ulusal ekibe çağıran, oynatan, güç zamanda yanımda olan, bana değer veren, futbolun dışında da bana sahip çıkan sevgili öğretmenim. Bodrum’a gittiğimde de yanına uğrayacağım.”

“Çocukluğum Galatasaray’la kupa kazanmanın hayaliyle geçti”

“Çocukluğum Galatasaray’la kupa kazanmanın hayaliyle geçti. İnsan o formayı giymeyi hayal ediyor. Ne zaman, nasıl olur öğrenmem. Galatasaray taraftarı benim Galatasaraylı olduğumu öğreniyor. Bunu her zaman dile getirmek istemiyorum. Zira kesintisiz Galatasaray’a transfer haberim çıkıyor ve olmayınca hayal kırıklığı yaşıyorlar. Evet, geçen yıl böyle bir olasılık vardı, temas heyetti. Ama bu yıl ve gelecek yıl netlikle olmayacağını düşünüyorum. Ama ondan sonrası için ümitlenebilirler. Zira sözleşmem bitmiş olacak. Her şeye sarih olacağım. Onlar ekibi desteklemeye devam etsinler. Ultraslan’da çok dostum var, onlar şimdi coşarlar. Biz Cimbom’luyuz.”