Haluk Bayraktar CNN International'a konuştu... Rusya'ya SİHA satılacak mı?

Haluk Bayraktar CNN International'a konuştu... Rusya'ya SİHA satılacak mı?

Türkiye'nin ilk yerli ve ulusal SİHA'larını geliştiren Baykar Teknoloji'nin Genel Müdürü Haluk Bayraktar, CNN International'a yaptığı açıklamada "Ukrayna'nın bağımsızlığı ve hakimliği için verdiği direnişi

Baykar Teknoloji'nin Genel Müdürü Haluk Bayraktar, CNN International'da Julia Chatterley’in sunduğu First Move programına davetli oldu.

Savaşı şekillendirmede BAYKAR tarafından üretilen silahlı İHA'ların 'hayati bir rol' oynadığına dikkat çekilen programda sahadaki Ukraynalı askerlerin bu İHA'ları 'direnişin simgeyi' olarak gördüğü belirtildi ve Ukraynalı askerlerin Bayraktar için yazdığı şarkının klibinden görüntülere yer verildi.

'DİRENİŞİN SİMGELERİNDEN BİRİ HALİNE GELMEKTEN İFTİHAR DİNLİYORUZ'

Haluk Bayraktar Ukrayna'daki büyük direnişin simgelerinden biri haline gelmekten iftihar dinlediklerini belirterek, "Bildiğiniz üzere Ukraynalılar sivil altyapılarına, kültürlerine yapılan çok ağır ve orantısız bir atak altındalar. Biz Bayraktar olarak insansız teknolojilerin geliştiricisi ve üreticisiyiz. Bayraktar TB2 bir simge haline geldi ve biz bunun bir parçası olmaktan iftihar dinliyoruz. Bu bağlamda bağış kampanyalarına katılarak insansız hava vasıtayı teknolojimiz olan Bayraktar TB2 SİHA'ları fiyatsız olarak verdik." açıklamasında bulundu.

Ukrayna milleti geçtiğimiz aylarda daha fazla SİHA almak için bağış kampanyası başlatmış, tertip edilen kampanyaya ilgisiz kalmayan Baykar ise yaptığı açıklamayla, 3 adet Bayraktar TB2 SİHA'nın Ukrayna'ya fiyatsız hibe edileceğini duyurmuştu.

TB2'Yİ FAAL YAPAN TEKNOLOJİLER NELER?

Bayraktar, Julia Chatterley'ın 'TB2'yi böyle bir civarda faal yapan teknolojiler neler?' sualine şu laflarla yanıt verdi;

"Bayraktar TB2, orta irtifa-uzun dayanım sınıfı bir platform. Tamamen özerk uçabiliyor ve son 7 yıldır etkin olarak kullanılıyor. Operasyonel olarak kendini ispatlamış sağlam bir sistem. Her türlü civarda uçabiliyor, son derece yüksek teknolojiye sahip. Maliyet/performans oranı çok yüksek olan bu sistem son derece yoğun elektronik harp uygulanan civarlara katlanabiliyor. Uzun zamanlar süresince uzun erimli gözetleme yapmanıza imkân sağlıyor, kaptan olmadığı için insan yaşamı da tehlikeye atılmıyor. Kendini pek çok düşman maksadı karşısını ispatladı, her türlü ordu için bedelli bir varlık, bir efor çarpanı."

Haluk Bayraktar CNN Internationala konuştu... Rusyaya SİHA satılacak mı
Bayraktar TB2 insansız hava vasıtayı

"UKRAYNA İLE UZUN YILLADIR SÜREN BİR İŞBİRLİĞİMİZ VAR"

Baykar Genel Müdürü, Ukrayna ile uzun senelerdir süren işbirlikleri olduğuna dikkat toplayarak, "Beraber güçlü bağlar kurduk. Ukrayna savaştan evvel de Bayraktar TB2'leri kullanıyordu. Bu İHA'lar size sadece gözetleme ve keşif marifeti sağlamıyor. Alıngan cephaneleri olduğu için niyetlere son derece alıngan bir biçimde angaje olabiliyorlar. Savaştaki büyümeleri biz de medya ve sosyal medyadan takip ediyoruz. Platformumuz düşman hattının ötesine geçti ve son derece iyi neticeler verdi. Kendini orada da kanıtladı." dedi.

Haluk Bayraktar CNN Internationala konuştu... Rusyaya SİHA satılacak mı
RUSYA'YA SİLAH SATAR MISINIZ?

Programın sonunda "Rusya'ya SİHA satar mısınız?" sualini cevaplayan Bayraktar " Türkiye ile Ukrayna arasında özellikle havacılık ve uzay alanında stratejik seviyede bir ilişki var. Türkiye  silahlı İHA teknolojisi ile Ukrayna'yı destekliyor. Rusya'ya hiçbir şey iletmedik veya tedarik etmedik. Böyle bir şeyi asla yapmayız. Zira Ukrayna'nın bağımsızlığı ve hakimliği için verdiği direnişi destekliyoruz" ifadelerini kullandı.