Hamas'tan 'Mavi Marmara' açıklaması

Hamas'tan 'Mavi Marmara' açıklaması

Hamas, İsrail'in 2010 senesinde Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine beynelmilel sularda tertip edilen atağı savaş kabahati olarak nitelendirdi.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, hücumun 11. seneyi nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, "İşgal ordusunun Mavi Marmara yolcularına karşı işlediği kırım bütün anlamıyla bir savaş kabahatidir. İnsanlık tarihinin en çirkin kabahatlerinden biridir." ifadelerini kullandı.

İsrail'in bu atak ile Gazze Şeridi ve Filistin ile dayanışma içinde olmak isteyen herkesi caydırmak istediğine dikkati sürükleyen Kasım, şöyle devam etti:

"Bu hadise, başta gemideki Türkler olmak üzere aktivistlerin taşıdıkları beşeri kahramanlığın ebadını ve insan prensiplerini korunmak ve abluka etme altındakilere destek olmak için canlarını veren şehitlerin beşeri tutumlarındaki asilliği teyit etmiştir."

Kasım, "Mavi Marmara gemisi hadiseyi, bu kahramanlığın arttaki Türk toplumunun nezdinde Filistin davasının derinliğini, konumunu ve İsrail kabahatlerine karşı dinledikleri derin hiddeti göstermiştir." ifadelerine yer verdi.

Mavi Marmara gemisine İsrail'in beynelmilel sularda tertip ettiği hücumun üzerinden 11 sene geçti. İsrail'in tertip ettiği atakta yaşamını kaybeden Ali Haydar Bengi, Cengiz Songür, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Cevdet Kılıçlar, İbrahim Bilgen, Fahri Yaldız, Furkan Doğan, Cengiz Akyüz ve Uğur Süleyman Söylemez'in adları memleketleri başta olmak üzere Türkiye'nin muhtelif şehirlerinde ve Gazze'de yaptırılan kalıcı yapıtlarla yaşatılıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Mavi Marmara Hürlük ve Dayanışma Derneği tarafından da hücumun her sene dönümünde muhtelif anma programları tertip ediliyor.