Hande Çinkitaş cinayetinde flaş gelişme! Baba ve üvey anne tahliye edildi, öz anne gözyaşlarına boğuldu

Hande Çinkitaş cinayetinde flaş gelişme! Baba ve üvey anne tahliye edildi, öz anne gözyaşlarına boğuldu

İstanbul Kadıköy'de 2001 senesinde 12 yaşındaki Hande Çinkitaş'ın öldürülmesine ait ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası istemiyle haklarında 20 sene sonra dava açılan baba Nezih Çinkitaş ve…

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki mahkemeye tutuklu maznunlar Nezih Çinkitaş ve Şehnaz Çinkitaş katıldı. Mahkemede müşteki Handan Yılmazer ile avukatı Hasan Kocabey ve maznun avukatları da yer aldı. Duruşma kurulu, pandemi sebebiyle basın üyelerini mahkeme salonuna almadı. Şahit beyanlarının alınmasının ardından ara kararını açıklayan duruşma kurulu, tutuklu maznunlar Nezih Çinkitaş ve Şehnaz Çinkitaş'ın tutuklu kaldığı vakit, ispatların çoğunun bir araya gelmiş olması ve bir araya gelmeyen kanıtlara maznunların tesir etme ihtimalinin bulunmamasına nazara alarak maznunların ayrı ayrı tahliyesine karar verdi. Duruşma maznunlar hakkında evi terk etmemek ve yurt dışı çıkış yasağı biçiminde adli hakimiyet önlemleri de uyguladı. Mahkeme beceriksizliklerin giderilmesi için erteledi.

İDDİA BELGESİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddia belgesinde Kadıköy'de 4 Ocak 2001'de Hande Çinkitaş'ın öldürüldüğü anlatıldı. İddia Belgesinde Çinkitaş'ın başına çekiçle vurulup boğazının kesilerek öldürülmesine ait babası Nezih Çinkitaş ve üvey annesi Şehnaz Çinkitaş hakkında "Canavarca hisle işkence sürükleterek alt soydan akrabayı isteyerek öldürme" kabahatinden ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasıyla cezalandırılması isteniyor. İddia Belgesinde hadisede kullanılan bıçakta Nezih Çinkitaş'ın parmak izine tesadüfülmediği ancak 19 sene sonra bıçak üzerinde yapılan Deoksirübo Nükleik Asit tahlilinde bıçağın belirgin ucunda Nezih Çinkitaş'ın yoğun olarak Deoksirübo Nükleik Asit profilinin tespit edildiği belirtiliyor.

Hande Çinkitaş cinayetinde flaş gelişme Baba ve üvey anne tahliye edildi, öz anne gözyaşlarına boğuldu

MAHKEME SONRASI AÇIKLAMA: ŞİPŞAK İTİRAZ EDECEĞİZ

Davacı avukatı Hasan Kocabey "Tutuklu maznunlar Şehnaz Çinkitaş ve Nezih Çinkitaş'ın tahliyelerine karar verildi. Natürel ki biz müşteki, davacı, katılan taraf olarak bu iki bireyin cinayeti beraber işlediklerine inanıyoruz. Bu tahliye kararına itiraz edeceğimizi belirtmek istiyoruz" dedi.

Kocabey, "Tahliye kararına şipşak itiraz edeceğiz. Zira tüm dosya içeriği özellikle 2 maznunun birbirleriyle çelişen beyanları, teknik kanıtlar, özellikle Adli Tıp Kurumu'ndan alınan kanıtlar, cinayetin gece işlendiğine ait ve sabaha kadar da cinayet mahallinin bu maznunlar tarafından kurgulandığına ve ispatların yok edildiğine dair çok ciddi kanıtlar var dosya içerisinde. Buna karşın tahliye edilmiş olmaları kamu vicdanını yaraladı diye düşünüyorum. Tabi ki şipşak itiraz edeceğiz" ifadelerini kullandı.

''BENİM KIZIMIN RUHU ŞİMDİ TEKERRÜRDEN İYİ DEĞİL"

Gözyaşlarına egemen olamayan Anne Handan Yılmazer ise "Avukatım gerekeni söyledi, trajiğim. Benim kızım hak etmiyordu bunu. Palavra beyanlarla hakı da yanılttılar, ben bunu beklemiyordum" dedi.

Anne Yılmazer şöyle devam etti:
"Duygularım allak bullak, ben bunu beklemiyordum, kızım hak etmedi. Kabaca katlediliyor kızım, yapanlar hür vazgeçilip dışarıda dolaşıyor. Böylelerini biz aramızda istemiyoruz, benim kızımın ruhu şimdi tekerrürden iyi değil. Yerinde rahat edemeyecek şimdi seziyorum kızımı. Benim kızım kabaca katlediliyor, bireyler çıkıyor dışarıda eli kolu dolaşıyor. Bu mudur hak, hak istiyoruz artık. Bayanlara çocuklara kıyanları çıkarmasınlar dışarı, içeride yakalasınlar. Onlara aramızda yer yok, asla bağışlamıyorum."