Hangi üniversite hangi müziği dinliyor

Hangi üniversite hangi müziği dinliyor

Dijital müzik dinleme platformu Spotify’ın Amerika bürosunda çalışan Glenn McDonald, platformda yayınlanan 5 binden fazla müzik cinsine ait bilgi takibi ve incelemesini ortaya koymak emeliyle…

Üniversiteliler, Spotify’ı, talebe e-posta adresleriyle kaydederek indirimli olarak kullanıyor. Platforma kayıtlı olan talebe e-posta adresinden yola çıkan McDonald, değişik üniversite talebelerinin 2021’in başından bu yana en çok dinledikleri şarkıların yer aldığı listeleri yayınladı. Türkiye’deki 165 değişik üniversiteye ait bilgilerin de bulunduğu sitede, her bir üniversiteye özel hazırlanmış müzik listeleri yer alıyor. Sitede yer alan bilgilere göre Türkiye’de üniversitelilerin en fazla dinlediği müzik cinsinin Türkçe pop olduğu görülüyor.

BİRBİRİNE BENZEYENLER

Sitede, üniversitelerin üzerine tıkladığınızda müzik dinleme alışkanlıkları birbirine benzeyenleri de görebiliyorsunuz. Misalin en çok Jazz dinlenen Boğaziçi Üniversitesi’ne en yakın dinleme alışkanlıkları Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde. Türkçe pop hoşlanır talebelerin ağırlıklı olduğu Koç Üniversitesi ise Özyeğin ve Yeditepe Üniversitesi ile ortak paydada buluşuyor. Hacettepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi talebeleri ise Türkçe rock beğenirler olarak öne çıkıyor.

ÜNİVERSİTELERİN ENLERİ

Türkiye’nin köklü müesseselerinden İstanbul Üniversitesi’nde en çok dinlenen ilk 3 cins; Türkçe pop, Türkçe jazz ve Türkçe rock iken, en az dinlenen 3 cins Anadolu rock, basmakalıp Türkçe pop ve Türkçe enstrümantal. Talebe rakamı bakımından Türkiye’nin en büyük üniversitesi olan Anadolu Üniversitesi’nde ise Türkçe pop, T-rap Türkçe rap, Türkçe jazz en çok dinlenen ilk 3 müzik cinsiyken, son 3’te Farsça pop, Bağlama ve Türkçe seçenek pop yer alıyor.