Harkov'da acı bilanço: Mart ayında vurulan binadan 44 ceset çıkarıldı!

Harkov'da acı bilanço: Mart ayında vurulan binadan 44 ceset çıkarıldı!

Rusya'nın Ukrayna'yı ve özellikle de Donbass bölgesini ele geçirme tasarısının en önemli parçalarından biri olan Harkov şehri kritik konumu nedeniyle savaşta en yoğun atakları yaşayan bölge oldu. Harkov'da

Rusya hududuna 45 dakikalık uzaklıkta bulunan ve popülasyonunun çoğunluğu etnik Rus olan Harkov şehri, iki ülke arasında sekiz yıldır süren yorucu bir gerilimin bütün ortasında yer alıyor.

Aynı zamanda Ukrayna'nın en büyük şehirlerinin başında gelen Harkov, Rusya'nın Donbass tasarısının da büyük bir parçası olduğu için savaşta en çok vurulan yerlerin başında geliyor. Harkov'un ayrılıkçıların kontrolündeki doğu bölgelerine erişimi sağlayan karayolunun üzerindeki kritik İzyum kasabasına girmeyi başaran Rusya birliklerinin burada bombalayarak devirdikleri bir binadan bütün 44 ceset çıkarıldı.

Harkovda acı bilanço: Mart ayında vurulan binadan 44 ceset çıkarıldı Harkov'daki tahribin ebatları çok büyük

Ukraynalı yetkililer, ülkenin kuzeydoğusunda haftalar evvel devrilen bir binanın enkazında 44 sivilin cesetlerini bulduklarını duyurdular.

MART AYINDA CAN VERDİLER...

Cesetler , şubat ayının sonlarında savaşın başlamasından bu yana sürekli Rus hamlesi altında bulunan Harkov şehrine takribî 120 kilometre uzaklıktaki İzyum'da mart ayında çöken beş katlı bir binada bulundu.

Harkov bölgesel yönetiminin başkanı Oleh Synehubov "Bu, Rus işgalcilerin sivil millete karşı işlediği bir başka vahim savaş kabahatidir!" diyerek vefatlari duyuran bir sosyal medya iletiyi paylaştı.

Associated Press, İzyum'un şu anda Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının odak noktası olan doğu sanayi bölgesi Donbas'a giden kilit bir rota üzerinde olduğunun altını çizen haberler paylaşmaya devam ediyor.

Açıklamayı yapan Synehubov, binanın nerede olduğunu güvenlik gerekçesiyle özellikle söylemedi.Harkovda acı bilanço: Mart ayında vurulan binadan 44 ceset çıkarıldıGörevliler kentteki tahribin ardından böyle çalışıyor...

UKRAYNA RUSYA’YI HARKOV’DA VURUYOR!

Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri etrafındaki galibiyetli geri çekilme hamlesi Moskova için bir utanç kaynağı haline geldi.

Yapılan siyasi yorumlarda “Ukrayna güçleri Rus ordusunu geri püskürterek doğudaki bir dizi köyün hakimiyetini geri aldı ve Zafer Bayramı merasimleri arifesinde Kremlin'i utandırdı.” ifadesine yer verildi.

Harkov’dan gelen raporlar, Ukrayna güçlerinin ülkenin ikinci büyük şehrinin kuzey ve doğusundaki birkaç mezrayı ele geçirdiğini ve bunun Rusya için önemli bir ilk hedef olduğunu ortaya koyuyor.

Rusya hududuna çok yakın olan ve savaşta yaşanan en şiddetli çatışmalardan kimilerinin odak noktası olan şehir Rusya genelinde 1804'te Rus Çarı I. Aleksandr tarafından kurulan üniversitesi ile ünlü.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü, "Ukrayna güçleri, önümüzdeki günlerde Rus güçlerini Harkov şehrinin topçu menzilinin dışına çıkarabilir" dedi.

RUSYA BİR MÜZEYİ VURDU

Şehrin çoğu şimdi kalıntı halinde ve analistler Rus ordusunun topçu menzilinden çıkmaya yakın olduğunu söylese de cumartesi günü bir Rus füzesi 18. asır Ukraynalı-Kazak filozofu Hryhoriy Skovoroda'ya adanmış bir müzeyi vurdu ve yok etti.

Harkovda acı bilanço: Mart ayında vurulan binadan 44 ceset çıkarıldı Devrilen evinin yanı başında yaşlı bir Ukraynalı

Resimler müzenin devrilen çatısını gösterdi. Füze atağında bir kişi yaralandı.

Ukrayna'nın diğer cephelerinde, Donbas bölgesinde, İzyum kasabası ile Donetsk ve Luhansk oblastları arasında bir "kazan" olarak belirlenen Mariupol’e odaklanan çatışma ve bombardımanlarsa sürüyor.

İZYUM VE SEVERODONETSK’İN KRİTİK KONUMU

Kuzey Ukrayna'da Harkov’dan 77 mil uzaklıkta bulunan İzyum, Rus ordusuna Ukrayna güçlerini abluka etmek için önemli bir fırlatma rampası sağlayacağı için Donbass bölgesindeki Rus zaferi için hayati ehemmiyet taşıyor.

Uzmanlar, Rus askerlerinin Severodonetsk kasabası çevresinde ilerleme kaydetmesine karşın, İzyum çevresindeki Ukrayna direnişinin Rus askerlerini geri püskürttüğünü söyledi.

Severodonetsk, Ukrayna'nın hala Ukrayna hükümetinin hakimiyeti altında olan en doğusundaki şehir ve Rusya orayı ele geçirmesi halinde büyük bir askeri zafer kazanmış olacak.

Harkovda acı bilanço: Mart ayında vurulan binadan 44 ceset çıkarıldı Severodonetsk askeri yönetiminin başkanı Oleksandr Striuk Ukrayna televizyonuna yaptığı açıklamada, "Şehir neredeyse Rus ve [ayrılıkçı] Lugansk Ulus Cumhuriyeti birlikleri tarafından abluka etilmiş vaziyette" dedi ve "Şehri yakındaki köylerden geçirmeye çalışıyorlar." bilgisini verdi.

15 bin sivilin hâlâ bu şehirde mahsur vaziyette olduğu bildiriliyor.