Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda mezar taşlarını kırdılar! Bakan Soylu: Faillerin 2'si gözaltında

Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda mezar taşlarını kırdılar! Bakan Soylu: Faillerin 2'si gözaltında

İstanbul Beyoğlu'nda bulunan Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda 36 kabir taşı kırıldı. Türkiye Hahambaşılığı Vakfı, hamleyi "Bu vandalizmi yapanların bir an evvel tutulmasını beklemekteyiz" açıklamasıyla duyurdu.

Çıksalın'daki Hasköy Yahudi Mezarlığı'nın güvenlik vazifelisi, sabah saatlerinde devriye misyonu yaparken bir hayli kabrin imha edildiğini fark etti. Misyonlunun haber vermesi üzerine gelen polis çok rakamda kabrin hasar gördüğünü tespit etti.

Atağın dinlenmesinin ardından polis kabirlikte analizlerde bulundu. Kabirlerin, 'yastık' denilen kabir taşlarının yerinden sökülüp, koçbaşı gibi kullanılarak imha edildiği ortaya çıktı.

Hasköy Yahudi Mezarlığında mezar taşlarını kırdılar Bakan Soylu: Faillerin 2si gözaltında

Türkiye Hahambaşılığı Vakfı, sosyal medya hesaplarından, "Hasköy Kabirliğimize gece yarısı girilmiş, 36 tane kabir taşımız imha edilmiştir. Mevzu tüm fotoğraf ve gece kayıtları ile alakalı makamlara iletilmiş olup, bu vandalizmi yapanların bir an evvel tutulmasını beklemekteyiz" açıklamasını yaptı.

Hasköy Yahudi Mezarlığında mezar taşlarını kırdılar Bakan Soylu: Faillerin 2si gözaltında

KALIN VE ÇELİK'DERİ KINAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, "Bu menfur hamleyi şiddetle ayıplıyoruz. Faillerin bulunması için alakalı üniteler harekete geçti. Kutsal bedellere saldıran ve cemiyetimizde fitne ve husumet tohumları ekmeye çalışanlara asla müsade etmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise "Yahudi yurttaşlarımıza ait Hasköy Mezarlığı'na gece yarısı girilerek, 36 tane kabir taşının imha edildiği vahşi hamleyi ayıplıyoruz. Türkiye'de yurttaşlarımıza ait bedellere saldırılması asla kabul edilemez. Türkiye değişik dinlerden tüm yurttaşlarımızın bedellerinin korunduğu tehlikesiz bir ülkedir. Bu atak ve provokasyon geçmişte olduğu gibi yeniden boşa çıkarılacaktır. Yahudi yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" dedi.

"ÖLÜYE HÜRMETSİZLİK YAPILMASIN"

Türkiye Hahambaşı İsak Haleva da yaptığı yazılı açıklamada,"Ayıplıyoruz, üzgünüz. Böyle gidişatların yaşanmamasını dileriz. Cemaat yönetçileri vaziyeti yetkililere bildirmiştir. Devletimiz gerekeni yapacaktır. Ölüye hürmetsizlik yapılmasın. Devletin bu mevzuyu çözeceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU: FAİLLERİN 2'Sİ NEZARETİNE ALINDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hasköy Yahudi Mezarlığı'ndaki hücumla alakalı 2 şahsın nezaretine alındığını açıkladı.

Soyl,u yaptığı açıklamada, "İstanbul Hasköy Mezarlığı'ndaki menfur hamleyi ayıplıyorum. İstanbul Emniyetimizin titiz çalışmasıyla faillerin 2'si nezaretine alındı, hadiseyle alakalı soruşturma devam ediyor. Bu cins provokatif hücumlarla birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara asla izin edilmeyecektir" dedi.