Hastalarının karaciğerine adının baş harflerini yazdı, meslekten men edildi!

Hastalarının karaciğerine adının baş harflerini yazdı, meslekten men edildi!

İngiltere'de yaşanan akılalmaz olay dinleyen herkesi sanki afallamışa çevirdi. Gazete manşetlerinde üst sıralarda yer bulan habere göre ameliyat ettiği hastaların karaciğerlerine 'imzasını' atan cerrah

İngiltere'de bir cerrahın hastaları üzerinde uyguladığı infial yaratan olay ortaya çıkınca bir anda gündeme bomba gibi düştü. Simon Bramhall ismindeki hekim hastalarının karaciğerlerinin üzerine isminin baş harfleriyle imzalaydı!

Cerrah jet süratiyle görevden alınırken olayın, bir hastaya nakledilen karaciğerin bir hafta içinde çalışmaz hale gelmesiyle bir başka cerrah tarafından ortaya çıkarıldığı bilindi.

Evvel görevden el çektirilen, bu cezası ise haziran ayında sona eren cerrahın bu hafta başı tertip edilen bir tıp duruşması kararıyla görevden tamamen uzaklaştırıldığı bildirildi.

Simon Bramhall, 2017 senesinde hastalara nakledilen iki karaciğerin üzerine argon gazıyla çalışan ve dokuları yakmakta kullanılan tıbbi bir aygıtla kendi isminin baş harflerini kazıyarak imzasını attığını kabul etti. Bramhall, bu akılalmaz kabahati 2013 senesinin şubat ve ağustos aylarında reelleştirdiğini itiraf etti. Bu itiraflar tıp duruşması kayıtlarında da yer alıyordu.

#SimonBramhallSurgeon is a noted name who have anekdot just performed surgeries but has even taught undergraduate and postgraduate students. For his good work, he has been awarded many a time, thus, selecting him is always wise.#SBramhall #SBramhallSurgeon #SimonBramhall pic.twitter.com/P6cyQ5Czoy

— Simon Bramhall @bramhall_simon September 4, 2019

İngiliz medyasında yer alan habere göre Bramhall'ın isminin baş harfleri takribî 4 santimetre kadardı ve bunlar bir başka hekimin, hastaya nakledilen karaciğere uzuv yetmezliği suratından müdahale etmesiyle ortaya çıkarıldı. Olay nakil operasyonundan bir hafta sonra yaşanmıştı.

Hastalarının karaciğerine adının baş harflerini yazdı, meslekten men edildi

Olayı 'profesyonel böbür' deyimiyle değerlendiren tıp heyeti Bramhall'ın hemen görevden uzaklaştırılmasını istedi.

Cerrahın 2013 senesinde cerrahi danışman olarak görev yaptığı süreçte sarihe alınmasıyla başladığı ve adamın 2014 senesinde soruşturma devam ederken Kraliçe Elizabeth Hastanesi'ndeki görevinden istifa ettiği açıklandı. 

Hastalarının karaciğerine adının baş harflerini yazdı, meslekten men edildi

Bu vahim operasyon nedeniyle cerraha ayrıca atak kabahatinden 13 bin 619 pound para cezası kesildi ve ayrıca kamu hizmeti cezası da aldı.

Tıp duruşması 2020 aralık ayında cerrahın davasını gördü ve Bramhall'a 5 ay görevden uzaklaştırma cezası verildi. 2021'in haziran ayında ise bu ceza 'kabahatin tekrarlanmayacağına' kanı getirilerek kaldırıldı. Ancak bir üst duruşma bu kararı bozdu ve Bramhall'ın hekimlik işinden vakitsiz olarak el sürükletilmesine karar verdi.

Bramhall'ın yaptığı şey hastalarda kalıcı bir sağlık zararına yol açmadı ancak verilen kararda hastalara 'duygusal hasar' verildiğine hükmedildi. Kararda aynı zamanda yapılan şeyin hastaların beden tamlığına ve saygınlığına hasar verdiği ve hekimlik işine olan güvenin sarsılmasına neden olunduğunun da altı çizildi.

Hastalarının karaciğerine adının baş harflerini yazdı, meslekten men edildi

Bramhall'ın karara itiraz için sahip olduğu 28 günlük zaman içinde de tıbbı rastgele bir görevden uzak kalması gerekiyor.

Bramhall ve Fionn Murphy ismindeki bir bireyin bu yaşananları otobiyografik bir romana dönüştürdüğü de ortaya çıktı. 'The Letterman' Yazı adamı ismi verilen kitapta "Her şey saniyeler içinde oldu. Bir anlık çılgınlık... ve hiçbir şey artık aynı olmadı." açıklaması yer alıyor.

Hastalarının karaciğerine adının baş harflerini yazdı, meslekten men edildi Simon Bramhall'ın 2019 senesine kadar Twitter isimli sosyal medya platformunda kendi reklamını yapan paylaşımları bulunuyor.

Kitap hali hazırda satışta olmasa da Simon Bramhall için hazırlanan yazar tanıtımında kendisi "Karaciğer naklinde uzmanlaşmış ve yakın zamanda emekli olmuş bir genel cerrah" olarak tanıtılıyor.

Gözden KaçmasınTıp dünyasını karıştıran araştırma Doktorun cinsiyeti ameliyat sonucunu etkiliyorTıp dünyasını karıştıran araştırma! Hekimin cinsiyeti ameliyat neticesini etkiliyorHaberi Görüntüle