Hastanede kürtaj oldu! Cenin evde düştü

Hastanede kürtaj oldu! Cenin evde düştü

13 haftalık hamile Ümmühan Acun, bebeğinin kalbi durunca hastanede kürtaja alındı. Hastanenin alındığını söylediği embriyo, genç kadının konutta yaşadığı kanama sonrasında rahminden düştü. Acun psikolojik,

İstanbul Ataşehir’de yaşayan Ümmühan ve Orhan Acun çifti, geçtiğimiz sene başlarında üçüncü çocuklarının olacağını bildi. Gebeliği 13 haftaya erişen Ümmühan Acun, 30 Mart 2020’de tetkik için hastaneye gitti. Hekim Asuman S., bebeğin kalp atışının dinlenmediğini belirterek ultrason için hastanedeki başka bir hekime gönderdi. Detaylı ultrasonda da bebeğin kalp atışının durduğunun belirlenmesi üzerine kürtaj kararı alındı.

İddiaya göre, kürtajın ardından akşam saatlerinde evine sevk edilen Acun kusmaya başladı. Bu sırada kanaması da oluşan Ümmühan Acun’un rahminden bir parça düştü. Parçaya bakıp araştıran Acun, bunun embriyo olduğunu görünce korkuya kapıldı. Hemen eşini arayarak dayanak istedi. Ümmühan Acun ile eşi, kürtaj operasyonunu hakikatleştiren hastaneyi aradı. İddiaya göre, hastane yönetimi, rahimden düşenin embriyo değil kan pıhtısı olduğunu, rahatsızlığı varsa hastaneye gelmesi gerektiğini söyledi.

‘HASTANE VE HEKİM KUSURLU’

Ümmühan Acun, avukatı Merve Uçanok aracılığıyla, İstanbul Anadolu Harcayıcı Mahkemesi’nde hastane ve hekim Asuman S. hakkında dava açtı. Ümmühan Acun’a hastanenin bir ambulans dahi yollamadığını dava dilekçesinde belirten avukat Merve Uçanok, “Vakanın ardından yapılan analizlerde Adli Tıp uzmanı rahimden düşen cismin fetüs olduğunu teyit etmiştir. Fetüsün 5-6 santimetre boyunda, 50 ila 100 gram olduğu, kolları ve bacaklarının oluştuğu ancak cinsiyetinin emin olmadığı ifade edilmiştir. Davalı hastane hekimleri tarafından reelleşen kusurlu harekât suratından Ümmühan Acun, evinde yalnız başına kalmış iken rahminden ölü embriyo düşmüştür” ifadelerini kullandı.

TRAVMA YAŞADI

Vefattan dönen Ümmühan Acun’un parasal ve manevi hasara uğradığını dilekçesinde anlatan Avukat Merve Uçanok, “Ümmühan Acun, eşi konutta olmadığı için bir yandan canının tasasına düşmüş, değişik taraftan da konutta bulunan iki çocuğunun hadiseyi görmesini yasaklamaya çalışmıştır. Bu travmatik hadise sebebiyle Ümmühan Acun, bir daha çocuk sahibi olmayı sınamaktan korkmaktadır. Vücudundaki hasarın giderilmesi için rehabilitasyon olmak ve ilaç kullanmak zorunda kalmıştır. Tüm bu sebeplerle 50 bin lira manevi, bin 755 lira da parasal tazminatın davalı hastane idaresinden ve hekimden tahsilini istiyoruz” dedi.