Hastaneye yatışları yüzde 94 önlüyor

Hastaneye yatışları yüzde 94 önlüyor

Amerika Birleşik Devletleri’de yapılan bir çalışma, BioNTech ve Moderna aşılarının, azami tehlike grubunda sağlık kurumuna uyuyuşları yüzde 94 önlediğini ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Temkine Merkezi CDC ocak-mart yarıyılında Amerika Birleşik Devletleri’nin 14 eyaletteki 24 sağlık kurumundan topladığı bilgilerle oluşturulan bir çalışmasının neticelerini yayınladı. Çalışma neticeleri, BioNTech ve Moderna aşılarının 65 yaş ve üzeri hastaların sağlık kurumuna uyuyuşunda yüzde 94 oranında koruma sağladığını ortaya koydu. CDC’nin elde ettiği bilgiler daha evvel muayenehane çalışmalarda yüksek koruma sağladığı tanımlanan bu iki aşının hakikat yaşam sürecinde de aynı miktarda tesirli olduğunu gösteren ilk ispat oldu. Daha evvel İsrail’de de eş bir çalışma yapılmış ancak İsrail’deki araştırma sadece BioNTech aşısı olan hastaların verilerine içermişti.

İki aşıdan en az bir doz almış 417 katılımcının bilgileri araştırıldığında, mevzubahisi koruma oranının elde edilebilmesi için aşının iki dozunun da alınmış olması ve iki doz arasında en az iki hafta olması gerektiği neticesine erişildi.

İKİ DOZDA GÖZETİYOR

65 yaş üstünde sağlık kurumuna uyuyuşların daha genç yaş gruplarına göre 8 kat daha fazla olduğunu söyleyen uzmanlar, yüzde 94’lük gözetmenin vefat rakamlarında ciddi bir düşüş sağlayacağı görüşünde. CDC bilgilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’de 37 milyonu 65 yaş ve üstü olmak üzere141 milyondan fazla bireye ilk doz, 96 milyonu aşkın bireye ise ikinci doz koronavirüs aşısı yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri’de ocak ayında 3 bin etrafında izleyen günlük vefat rakamları, aşılamanın çoğalmasıyla beraber 600’lü sayılara kadar inmiş durumda.
Hastaneye yatışları yüzde 94 önlüyor
BEBEKLERE DE YAPILACAK

Mart ayında 12-15 yaş arası çocuklarda aşının kullanımının tehlikesiz ve tesirli olduğu güzergahında bilgiler paylaşan BioNTech, şimdi de 5-12 yaş ve daha ufak çocuklarda aşının kullanımına müteveccih çalışmalar yürütüyor. Alman Spiegel mecmuasına konuşan BioNTech’in kurucusu Prof.Dr. Uğur Şahin, 5-12 yaş arası çocuklarla yapılan ilk test neticelerinin temmuz ayında, daha ufak çocukların test neticelerinin ise eylül ayında geleceğini söyledi.
Hastaneye yatışları yüzde 94 önlüyor
+16 ONAYLANMIŞTI

Bilgilerin 4 ila 6 haftalık bir zamanda değerlendirileceğini aktaran Şahin, bunun ardından aşıların kullanım onayları için müracaatta bulunacaklarını belirtti. BioNTech aşısına Amerika Birleşik Devletleri’de 16 yaş ve üzeri için kullanım onayı verilmişti. Şirketin 12-15 yaş kullanımı için Amerika Birleşik Devletleri’de yaptığı müracaat son evreye kazançken, Avrupa İlaç Ajansı’na EMA ise gelecek hafta müracaat etilmesi bekleniyor.