Hastanın kafatasına 3 boyutlu yazıcıyla üretilen yapay kemik yerleştirildi

Hastanın kafatasına 3 boyutlu yazıcıyla üretilen yapay kemik yerleştirildi

NİĞDE Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu'nde, kafa travmasına bağlı beyin kanaması rahatsızlığı geçiren Gökhan Keskinkılıç'ın 46 kafatasına 3 ebatlı yazıcıyla üretilen suni

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu'nde, kafa travması kaynaklı beyin kanaması geçiren Gökhan Keskinkılıç'ın kafatası için 3 ebatlı yazıcıyla suni kemik yapıldı. Kemik kafatasına yerleştirilirken, Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Başhekimi Dr. Yakup Çetinkaya, Gökhan Keskinkılıç'ın geçirdiği kafa travmasına bağlı beyin kanaması rahatsızlığıyla sağlık kurumuna getirildiğini, hastaya Beyin ve Asap Cerrahı Dr. Öğretim Abonesi İsmail Kaya ve Dr. Öğretim Abonesi Hüseyin Yakar'ın müdahale ettiğini söyledi. Hayati işlevlerinin devam etmesi ve beyin ödemine mani olunması için hastanın kafatası kemiğini çıkardıklarını belirten Çetinkaya, "Kafatası kemiği, yerine yerleştirilmek emeliyle hastanın karnında saklanıyor. Bu zati tam dünyada uygulanıyor. Yalnız bazen muhtelif nedenlerden dolayı bu saklanan kafatası kemiği küçülüyor ve daha önceki yerine konamayacak hale geliyor. Bu gidişatta suni kemikler oluşturuluyor. Şimdiye kadar uygulanan usuller çok pahalı, titanyumdan yapılan malzemeler konuluyordu. Metil metakrilat isimli maddeden tamamıyla dostlarımızın çalışmaları neticeyi hastaya özel kemik oluşturularak kafatasına yerleştirildi. Hastamızın banal bir kozmetik görünüşe kavuşmasını sağladık" diye konuştu.

Hastanın kafatasına 3 boyutlu yazıcıyla üretilen yapay kemik yerleştirildi
Operasyonu asıllaştıran hekimlerden Beyin ve Asap Cerrahı Dr. Öğretim Abonesi Kaya hastanın karnına koydukları kemikte 2 santimetre kadar küçülme alana geldiğini aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde misyonlu asistan Enes Kesen ile yaptığımız bir programla hastanın tomografilerini kullanarak 3 ebatlı yazıcıdan 200 lira gibi bir maliyetle suni kemik ürettik. Zaferli bir operasyon oldu. Bunu suni bir kemikle uygun maliyetle SGK'ye hiçbir yük olmadan çok cüzi bir ölçüye yapmış olduk. Hastaların rastgele bir parasal kaybı olmadı, banal kemiğiyle bu kemik arasında hiçbir fark yok."

Hastanın kafatasına 3 boyutlu yazıcıyla üretilen yapay kemik yerleştirildi

Gökhan Keskinkılıç da sıhhatine kavuştuğu için mutlu olduğunu ifade ederek hekimlere teşekkür etti.