Hatalı başvuru yapanlara yeni yapılandırma imkânı

Hatalı başvuru yapanlara yeni yapılandırma imkânı

Hatalı yapılandırma başvurusu yapanlara yeni bir imkan tanındı. Vergi ve prim borçlarını yapılandıran 7256 sayılı yasaya başvuru süresi 1 Şubat 2021 tarihinde sona erdi. Gelir İdaresi Başkanlığı…

YANLIŞ MÜRACAAT YAPILDI

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay imzasıyla yayımlanan iç genelgede 7256 sayılı yasadan istifade etmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi, e-devlet, vergi dairesi veya posta yoluyla müracaat edilebileceği, ansızın fazla vergi dairesine olan borçları için de her bir vergi dairesine ayrı ayrı müracaat edilmesi gerektiği anımsadıldı. İç genelgede bir takım mükelleflerin de internet veyahut e-devlet üzerinden müddeti içinde müracaat yaptığını ancak borcu bulunmasına karşın müracaatlarını sistemde öngörülen şekilde yapmadıkları için borçlarının yapılandırılamadığı kaydedildi. İç geneldege bir takım kalıtçılar, kefiller, şirket ortakları ve yasası temsilciler gibi amme borçlusu sayılan kişilerin vergi dairesine yazılı başvuru yapması gerekirken bu kişilerin web sitesi ya da e-devlet üzerinden başvurudu bulunduğunun görüldüğü belirtildi.

ÖDEMELER 1 MARTA KADAR

Yasada ilk taksit ödemesinin 1 Mart 2021 olduğu anımsadılarak hatalı başvuru yapanların da bu tarihe kadar başvuru yapabilecekleri vurgulandı. Bağlı olduğu vergi dairesine başvuru yapan ancak diğer vergi dairelerine de 1 Mart 2021 tarihine kadar müracaat edenler yapılandırmadan faydalanabilecekler. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi ya da e-devlet üzerinden başvuruda bulunan ve borcu bulunmasına rağmen başvurularını sistemde öngörülen şekilde yapmamaları sebebiyle borçları yapılandırılamamış mükellefler de 1 Mart tarihine kadar alakalı vergi dairelerine müracaat etmeleri ve başvurularının teyit edilmesi yapılandırmadan faydalanabilecekler. İç genelgede hatalı başvuru yapıp tekrar başvuru yapanlara ödemelerini de 1 Mart 2021 tarihine kadar yapmaları gerektiği vurgulandı.