Havada en büyük kapışma

Havada en büyük kapışma

NATO’ya bağlı savaş uçaklarının, Kuzey Denizi, Karadeniz, Baltık Denizi ve Kuzey Atlantik bölgesinde, Rusya’ya ait savaş uçaklarının ‘sıradan dışı faaliyetlerine karşı’ hafta başında bütün 10…

Rusya’ya ait filo halindeki stratejik bombardıman uçaklarının, birkaç saat içinde dünyanın 6 değişik bölgesinde NATO Hava Mesullük Bölgelerini zorladıkları ortaya çıktı. 29 Mart tarihinde hakikatleşen havadaki bu büyüme, NATO Kuzey Atlantik İşbirliği Teşkilatı ittifakının kurulduğu 1949 senesinden bu yana Rusya ile havada yaşanan en büyük restleşme olarak tarihe geçti.

7 ÜLKE KATILDI

Türkiye’nin de azası olduğu NATO’dan yapılan açıklamaya göre, ittifakla Rusya arasında havada bugüne kadar yaşanan en büyük krizin Atlas Ummanı’nun kuzeyinde, Karadeniz ve Baltık Denizi mesullük bölgelerinde yaşandığı bildirildi. Açıklamada, Rusya’ya ait TU-160 ve TU-95 stratejik bombardıman uçaklarından oluşan filoların birkaç saat arayla dünyanın 6 değişik noktasında hududa yanaşmasının, 10 kez alarm verilerek avcı uçaklarının kaldırılmasına yol açtığı vurgulandı. Rus bombardıman uçaklarına müteveccih ihtiyata işlemlerine Türkiye, Norveç, İngiltere, Belçika, Romanya, Bulgaristan ve İtalya hava güçlerine ait uçakların katıldığı belirtildi.

NATO İLETİ YAYINLADI

NATO’nun fotoğrafı Twitter hesabından yapılan mevzuya ait açıklamada, işleme katılan ülkelerin sancaklarına da yer verilerek, Bağlaşık Hava Komutanlığı Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Andrew Hansen’in “NATO güçleri, birliğe bağlı hava sahasını sene boyu, 7 gün, 24 saat gözetmeye hazır olduklarını ve marifetlerini gösterdiler” biçimindeki açıklaması paylaşıldı. Rusya’nın 2014 senesinde Kırım’ı ilhakı sonrası, NATO ile Rusya arasında tüm ilişki kesilmişti. Bu gidişatın, bölge ve dünya güvenliği açısından ciddi tehdit oluşturduğu belirtiliyor.

Havada en büyük kapışma

İTALYA’DA RUS AJANI KRİZİ

Havada Rusya-NATO kapışmasına ek olarak, dün Rusya ile NATO azası İtalya arasında da ‘ajanlık krizi’ patlak verdi. Roma’daki Rus Büyükelçiliğinde vazifeli askeri ataşelik personelinin, bir İtalyan denizci subayından para karşılığında saklı askeri evraklar satın alırken suçüstü tutulduğu açıklandı. İtalyan subay hapsedilirken, Rus askeri ataşenin önümüzdeki günlerde hudut dışı edileceği bildirildi. Geçen hafta eş bir ajanlık krizi Bulgaristan ile Rusya arasında yaşanmıştı.