Havadan tespit edildi, uzun süre takip edildi, ceza kesildi

Havadan tespit edildi, uzun süre takip edildi, ceza kesildi

Doğa Korumu ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü'nün firari avcılara karşı drone ve fotokapanla teftişlerine devame diyor. Drone ile Bursa'da firari avlanan 2 birey, havadan tespit edildi. Uzun…

Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü, yaban yaşamın izlenmesi ve firari avcılığın önlenmesi için drone ve fotokapan ile teftişlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde firari avcıların tespiti için 30 drone kullanılıyor. Gelen ihbarlar üzerine dağlık alanlarda vazifeliler tarafından uçurulan drone ile tespit edilen firari avcılar, jandarma ve emniyet güçlerinin takviyeyi ile tutularak cezai harekât uygulanıyor. Bu senenin ilk 6 ayında fotokapanlarla 122, drone ile 5 olmak üzere toplam 127 firari av vakayı tespit edildi.

Son olarak Bursa'nın İznik ilçesinde firari avlanan 2 birey drone ile tespit edildi. Drone ile havadan uzun vakit takip edilerek yerleri tespit edilen avcılar, Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü ile jandarma takımları tarafını tutuldu. Avcılara para cezası uygulandı.

Havadan tespit edildi, uzun süre takip edildi, ceza kesildi

30 DRONe İLE TESPİT

Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetimi Daire Başkanı Mustafa Tuğrul Şahin, DHA'ya 'drone'ların firari avcılarla gayretteki ehemmiyetini anlattı.

Havadan tespit edildi, uzun süre takip edildi, ceza kesildiŞahin, "Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü olarak ülkemizin av ve yaban yaşamının kaynaklarını gelecek jenerasyonlara taşımak için personelimizle beraber gece gündüz koruma faaliyeti yapıyoruz. Teknolojinin bize ihtimallerden de yararlanmak istiyoruz. Bunların başında fotokapanlar ve 'drone'lar yer almakta. Fotokapanlar önünden geçen canlı ya da sensöre duyarlı. Önünden yaban hayvanı ve firari avcı geçtiği zaman sensörler idrak ederek bunları kayıt altına almakta. Personelimiz de muhtelif zamanlarda bunları hakimiyet ederek kimlerin illegal olarak avcılık yaptığını veya doğada hangi yaban hayvanımızın olduğu bilgisini tespit etmekte. 30'a yakın da drone var. Dağlık, kırık arazilerde ihbar alınınca hemen dostlarımız 'drone'ları kaldırarak kendileri gitmeden bizzat görüntü elde ederek, firari avcıları görüntüleyebiliyor. Dolayısıyla yaban yaşamın korunması için 'drone'lardan da ciddi biçimde faydalanmaktayız" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Beyin-omurilik akışkanında bulundu... Kâbus: Vefat oranı yüzde 80!‘Nasıl, parti hoş miydi?’ diye sorup başkaldırı ettiler…Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram iletisinde ehemmiyetli çağrı

'GÖZ AÇTIRMIYOR'

Av Yönetimi Daire Başkanı Şahin, özellikle dağlık alanlarda drone ile tespit edilen firari avcılara sonrasında takımların erişmeye çalıştığını belirterek, "Firari avcılar tespit edildikten sonra, kendi personelimiz de o avcılara erişmeye çalışıyor. Onların ineceği ya da gideceği bölgelere yönlendiriliyorlar, jandarma ve örgütüne üyelerinden de destek alınıyor. Son senelerde drone rakamını çoğaldırdık. Doğanın korunması ve gelecek jenerasyonlara taşınması bizim müessesemizin önceliği. Devletten, bakanlığımızdan izin almadan kimsenin tabiattan yararlanmasını arzu etmiyoruz. Tasarılı olarak yapılan faaliyetlerimiz dışında firari, illegal faaliyet yapılmak istenirse her türlü ihtimalimiz ihtimallerimizden de destek alarak, onların bir başka gözün izlediğini belirtmek isteriz. Orada personel olmaması demek, o doğanın, ormanın korunmadığı anlamına gelmiyor. Drone ve fotokapanların firari avcıları kesintisiz izlediğinden kimsenin kuşkusu olmasın. 'Drone'lar firari avcılara göz açtırmıyor, onlar bizi belki göremiyor; ama biz drone ve fotokapalarla firari avcıları her zaman izliyoruz" diye konuştu.

Havadan tespit edildi, uzun süre takip edildi, ceza kesildi