Hayat Çin’e güzel

Hayat Çin’e güzel

COVID-19 virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin’de insanlar Emekçi Bayramı tatili sebebiyle turistik merkezlere akın etti.

Koronavirüs salgınını dünyaya yayarken, çok katı tedbirlerle salgını kendi ülkesinde hakimiyet altına alan Çin’de 1 Mayıs sebebiyle uzayan tatilde insanlar turistik merkezleri doldurdu. Bugün sona erecek 5 günlük tatilde milyonlarca Çinli ülke içinde seyahat ederken, turistik bölgelerdeki ziyaretçi rakamı geçen senenin neredeyse iki katı oldu. 5 günlük tatilde ülke içinde 200 milyon seyahatin yapılacağı hesaplandı.

ALANLARDA İNSAN SU BASKINI

Ülkedeki ilk kısıtlamasız tatil olan Emekçi Bayramı süresince cümbüş ve müze biletleri süratle tükenirken insanlar Şangay, Pekin ve öbür bir hayli kentte alanları doldurdu. Çin Seddi’nde banal yarıyıldakinden dahi daha fazla bir yoğunluk kollanırken, Vuhan’daki Çilek Müzik Şenliği’nde insanlar omuz omuza dans etti. Yasak Şehir Epilepsiyi, Sarı Turna Kulesi, Batı Gölü gibi öbür turistik mekânlar da ziyaretçilerin akınına uğradı.

Hayat <strong>Çin</strong>’e güzel

GÜNDE 17 YENİ HADİSE

- Virüs geçen hafta dünya genelinde 900 binden fazla yeni hadise ile rekor kırarak tesirini sürdürürken 1.4 milyar popülasyonlu Çin evvelki gün anakarada toplam 17 yeni hadise bildirdi.

- Çin her ne kadar düşük hadise ve vefat rakamları bildirse de beynelmilel kamuoyunda salgın idaresindeki transparanlığı müzakere mevzusu yaratıyor.

- Salgın, 2019 Aralık ayında Çin’de patlak vermişti. Çin’de toplam 90 bin 697 hadise tespit edilirken can kaybı 4 bin 636 olarak açıklandı.