Haydi gençlik, aşıya!

Haydi gençlik, aşıya!

Türkiye aşılama takviminde süratle ilerliyor. Aşı programı, yeni yaş gruplarının da ilave edilmesiyle galibiyetle devam ediyor. Geçen salı 25 yaşa inen aşı, bugünden itibaren de 18 ve üzerine…

13 Ocak’ta ilk dozun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yapılmasıyla açılan Türkiye’nin aşılama takviminde sona yanaşılıyor. Yeni yaş ve iş gruplarının ilave edilmesiyle özellikle son bir ayda sürat kazanan takvimde, salı günü buluşma yaşı 25’e düştü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gençlik salgına karşı harekete geçsin” çağrısında bulundu. Koca, gençlere, aşı olmayı ertelemiş büyükleriyle konuşup, buluşma için takviyeci olmaları iletisini de verdi.

BULUŞMALAR AÇILIYOR

Evvelki gün Bilim Heyeti buluşması sonrası açıklamalarda bulunan Koca, 18 yaş müjdesini de verdi. Cumadan bugün itibaren 18 yaşından gün almış herkese aşı buluşması açılacak. Böylece Bilim Heyeti’nun önerisi yönünde Sağlık Bakanlığı’nca tanımlanan “COVID-19 Aşısı Milli Uygulama Taktiği” kapsamında yeni bir düzeye geçilmiş olacak.

18 YAŞ ALTI NE ZAMAN?

Şimdi en merak edilen mevzu, 18 yaş altına aşı yapılıp yapılmayacağı ve zamanı. Bakan Koca, bu sualleri ise şöyle cevapladı: “18 yaş altı için Bilim Heyeti dünyadaki çalışmaları, uygulamaları değerlendiriyor. Ülkeden ülkeye değişik yaklaşımların olduğunu öğreniyoruz. Biz en azından şunu yapmak istiyoruz, 18 yaş altı kronik rahatsızlığı olan çocuklarımızı, gençlerimizi aşılamaktan yanayız. Devamında çok uzun sürmez, muhtemelen 1 hafta 10 gün olabilir, özellikle kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan şahısları aşılamış olacağız. Bunun dışında 18 yaş altı grubunun belirlenip aşılanmasıyla alakalı bir netliğimiz yok.”