Hayvanları Koruma Kanunu geliyor! İşte taslakta yer alan maddeler

Hayvanları Koruma Kanunu geliyor! İşte taslakta yer alan maddeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti MKYK ve Merkez Yönetim Kurulu buluşmasında Hayvanları Koruma Yasayı’nun bir an evvel Meclis’e getirilmesi yönergesini verdi. 1 Temmuz’a kadar kanunlaşması…

HAYVAN POLİSLERİ DEVREDE

Hayvanlar için özel eğitim almış polisler devrede olacak. Rastgele bir şikâyet gidişatında ‘etraf, doğa ve hayvan polisleri’ müdahale edecek. ‘Hayvan Gidişat İzleme HAYDİ’ mobil uygulamasını cep telefonuna indiren yurttaşlar, bu biçimde, tanık oldukları kabahatleri ya da şikâyetleri etraf, doğa ve hayvan polislerine bildirebilecek. Etraf, doğa ve hayvan polisleri suçüstü hallerinde yönetimsel para cezası uygulayabilecek.

YATTIRMAYA SON VERİLECEK

Çalışmayla belediyelerin mesullüklerinin çoğaldırılması tasarlanıyor. Buna göre, belediyeler bütçelerinin emin bir kısmını hayvan sığınaklarına ayırmak zorunda kalacak. Belediyenin kazancına göre hesaplanacak bütçe, sığınak imali ve kısırlaştırmalarda tüketilecek. Caddede yaşayan hayvanların yattırılması gibi uygulamalara son verilecek. Caddede yaşayan sahipsiz hayvanların belediyeler tarafından 3 senelik müddette kısırlaştırılmasının sağlanması tasarlanıyor. Böylece sahipsiz cadde hayvanlarının üremesi yasaklanacak.

BESLENME YERLERİ TANIMLANACAK

Hayvanların kimliklerinin olması tasarlanan çalışmaya göre, beslediği hayvanı caddeye terk edenlere 2 bin TL para cezası verilecek. Hayvanların üzerine dijital kimlik takılacak. Böylece hayvanı kimin caddeye vazgeçtiği rahatlıkla tespit edilecek. Kimlik yaptırmayanlara 1200 TL para cezası kesilecek.

Hayvanların sıhhatsiz civarlarda yakalandığı petshoplar kapatılacak. Park, bahçe ve arsalardaki beslenme noktalarını Tarım ve Orman Bakanlığı tanımlayacak. Bu alanlar dışında hayvanların beslenmesi yasaklanacak.

RİSKLİ IRKLARA KISITLAMA

Almanya, Hollanda gibi bir hayli ülke uygulamaları araştırılarak hazırlanan çalışmayla, riskli ırkların alım ve satımının menedilmesi tasarlanıyor. Riskli ırkların alım satımı ile alakalı ağır para cezalarının olması da değerlendiriliyor. Ayrıca riskli ırk sahiplerinin, kısırlaştırmak koşuluyla mevcut hayvanlarına yaşadıkları sürece bakabilecekleri ifade ediliyor. Riskli ırklar tasmasız dolaştırılamayacak, ağızlık takılması lüzumlu olacak. Çocukların bulunduğu alanlara girmesi de önlenecek. Bu vaziyetlerde etraf, doğa ve hayvan polislerine müracaat etilebilecek.

TECAVÜZE MAPUS CEZASI

Hayvanlara tecavüz ya da cinsel istismara mapus cezası verilmesi tasarlanıyor. Çalışmada “Hayvanlara tecavüz, cinsel istismarda ve hayvana işkencede 6 aydan 3 seneye kadar mapus ve 100 günden az olmamak kaydı ile adli para cezası uygulanır” maddesinin yer alacağı değerlendiriliyor. Konut hayvanı veya evcil hayvanları isteyerek öldürene 6 aydan 4 seneye kadar, türü tükenen ve isteyerek bir canlının türünü harcayana 2 seneden 5 seneye kadar, hayvan kavga ettirenlere ise 3 aydan 2 seneye kadar mapus cezası verilmesi tasarlanıyor.