HDP’li Taşdemir'i Gara’da gördüğünü söyleyen teröristin ifadesi ortaya çıktı

HDP’li Taşdemir'i Gara’da gördüğünü söyleyen teröristin ifadesi ortaya çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teslim olan bir teröristin ifadesinde HDP’li Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’in Gara’da olduğunu söylediğini açıkladı. DHA o teröristin ifadesine ulaştı.…

Terör örgütü PKK’nın Gara’da hapishane olarak kullanılan mağarada 13 yurttaşı şehit etmesi sonrası, İçişleri Bakanı Süleyman Asil, mecliste tertip eden özel seansta bir HDP’li milletvekilinin Gara bölgesine gittiğini izah etti. Asil daha sonra katıldığı bir TV programında bu kişinin HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir olduğunu söyledi. Asil teslim olan bir teröristin ifadesinde HDP’li Taşdemir’i Gara bölgesinde gördüğünü anlattığını dile getirdi. DHA işte o teröristin ifadesine erişti. Teröristin ifadesinde Gara bölgesinde Dirayet Dilan Taşdemir’in kendisinin içerisinde bulunduğu araca bindiğini, sivil kıyafetli, sırt çantalı ve yanında poşetler olduğunu anlattığı öğrenildi.  Teröristin ifadesinde, Taşdemir’in terör örgütünün Mahmur kampında indiğini ve araç değiştirerek oradan ayrıldığını söylediği de kaydedildi.

“SİVİL KIYAFETLİYDİ, SIRT ÇANTALI VE ELİNDE POŞETLER VARDI”

Teslim olan terörist ifadesinde şunları anlattığı öğrenildi:  “...Irak Mahmur alanına, özel kuvvetler üyesi Pirdoğan kod isimli örgüt üyesinin sürücülüğünde, yeniden bu alanın tertip etmesini yapan Özgür Çiya ve Arin Botan ve Arin kod isimli örgüt azalarıyla birlikte geçtim. Araçta kod isimlerini anımsamadığım 3 erkek terör örgüt azası daha vardı. Herkesin yanında silah ve donatımları bulunuyordu. Gara alanında araç ile 1.5 saat yolculuk yaptık. Yolda başka bir aracın yanında durduk. Bu araçtan Dirayet Dilan Taşdemir isimli, sonradan televizyondan HDP milletvekili olduğunu öğrendiğim kişi indi. Benim bulunduğum araca bindi. Bu kişi sivil kıyafetliydi, yanında sırt çantası ve poşetler de vardı. Araca bindikten sonra yalnızca selamlaştık. Aramızda başka bir konuşma olmadı. Takriben 1 saat araç yolculuğundan sonra Mahmur kampına geldik. Bize ‘hoşça kalın’ diyerek araçtan indi. Bu şahsı başka bir araç aldı…”

ÖRGÜT AZALIĞI SUÇLAMASIYLA SORUŞTURULUYOR

Aynı zamanda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir ile ilgili bu bilgiler doğrultusunda tahkikat yürütüyor. Başsavcılık Taşdemir’in terör örgütü PKK ile ilişkisi ve Gara’da bulunmasıyla alakalı araştırma yapıyor. Bakan Asil’nun izahları ihbar kabul edilerek başlatılan soruşturma 5237 sayılı Türk Ceza Yasayı’nun 314/2 maddesi dahilinde 'silahlı terör örgütü azası olmak' suçundan yürütülüyor.