Hem ağlatan hem gülümseten bir haber... 'Beni acaba hatırlar mı?'

Hem ağlatan hem gülümseten bir haber... 'Beni acaba hatırlar mı?'

Bir köpekle bir insan arasında kurulan arkadaşlık, seneleri mesafeleri tanımayan en güçlü bağlardan biridir. öykü de bu hakikatin kanlı canlı ispatlarından...

Aisha Nieves, iki sene kadar evvel çok üzücü bir kayıp yaşadı. Canından çok beğendiği köpeği Kovu kayboldu.

Amerika Birleşik Devletlerinin Pennsylvania eyaletinin Allentown şehrinde yaşayan Aisha ve Kovu'yu görenler, neden köpekler için "insanın en iyi arkadaşı" dendiğini çok iyi kavrıyordu. Kovu daha 7 haftalıkken sahiplenilmişti ve Aisha'nın bebeği gibiydi. Her yere birlikte gidiyorlar, her gece beraber uyuyorlardı.

Bir pit bull-rottweiler kırması olan ve ismini animasyon filmi 'Aslan Kral'daki bir şahsiyetten alan Kovu ve Aisha'nın hayatları Mayıs 2019'da Kovu 5 yaşındayken değişti.

Hem ağlatan hem gülümseten bir haber... Beni acaba hatırlar mı

HER ŞEY BİR TRAFİK KAZASIYLA BAŞLADI

Birkaç hafta evvel bir araba Aisha'nın evinin çitine çarparak köpeğin geçebileceği büyüklükte bir delik açılmasına yol açmıştı.

Ancak Kovu o güne kadar hiç konuttan kaçmadığı ya da yanında Aisha olmadan dışarı çıkmadığı için ebeveyninin gönlü rahattı.

Bir gün Aisha akşamüstü konuta döndüğünde kapıdan içeri adımını atar atmaz bir gariplik olduğunu fark etti. Banalde Kovu Aisha'yı kapıda karşılar, içeri girer girmez çevresinde dönmeye başlardı ama bu defa konutta hiç hareket yoktu.

Aisha evin her yerini aradı ama Kovu'nun izini bulamadı. Ardından bir hafta süresince de Allentown'u gezdi ama yeniden bir netice elde edemedi.

O yarıyılda Aisha bebek bekliyordu. Yaşadıklarını Associated Press haber ajansına, "Minik oğluma dört aylık hamileydim. Çok duygusal olduğum bir yarıyıldı. Kesintisiz ağlıyordum. Hep en makûssu usuma geliyordu. Birilerinin Kovu'yu kaçırdığını ya da canını yaktığını düşünüyordum. Tarumar olmuştum. Kovu her şeyde, kalp kırıklıklarında, iyi ve makûs zamanlarda hep benimleydi" laflarıyla anlatan Aisha, köpeğinin gittiğini kabul etmekte zorlandığını söyledi.

Hem ağlatan hem gülümseten bir haber... Beni acaba hatırlar mı

KOVU HAFTALARCA CADDEDE YAŞADI

Kaza sonrası açılan delikten kaçan Kovu ise kaybolup evine dönemeyince hayatını caddede sürdürmek zorunda kaldı.

Konutta yaşamaya aşina olan Kovu için hayat artık çok güçtü. Bulabildiğini yiyor, uyuyabildiği yerde uyuyordu. Bunun neticesinde pire kaptı, arka tarafındaki tüyleri döküldü ve bedeninde riskli seviyede enflamasyon oluştu.

Ancak bir noktada Kovu'nun bahtı döndü. 8 Haziran günü, Lehigh County İnsani Yardım Kuruluşu'nun vazifelileri tarafından sefil halde caddede bulundu ve sığınağa götürüldü.

Sığınaktaki gönüllüler, Kovu'yu Ash diye adlandırdılar ve ona yeni bir hayat verdiler. caddede yaşadığı günlerden kalan pireler ve bedenindeki enflamasyon özel bir şampuanla ve antibiyotiklerle rehabilitasyon edildi.

Dört ayın sonunda sıhhatine kavuşan Kovu, yeni ailesini bulmak için artık hazırdı. 25 Ekim tarihinde yeni ailesi artık Ash diye öğrenilen Kovu'yu sığınaktan alıp konuta götürdü.

Değişik tarafta Aisha, Kovu'yu arama çabalarını bırakmıyordu. En sonunda Lehigh County İnsani Yardım Kuruluşu'nun sığınağına müracaat ettiğinde her şey için çok geçti zira Kovu'ya yeni bir aile bulunmuştu.

Ancak öykü burada bitmedi.

Hem ağlatan hem gülümseten bir haber... Beni acaba hatırlar mı

PANDEMİ KOVU'NUN YENİ AİLESİNİ DE ETKİLEDİ

Kovu yeni ailesine kavuştuktan kısa bir vakit dünya jenerasyonlardır görülmemiş bir pandemiyle karşı karşıya kaldı. Milyonlarca şahsın vefatına, çok daha aşırısının sıhhatini kaybetmesine yol açan pandemi hem ülkelerin hem de fertlerin ekonomik vaziyetlerine de ağır darbeler vurdu.

Kovu'nun yeni ailesi de Covid-19 sebebiyle ekonomik vaziyeti bozulanlardandı. Aile, Kovu'yu sahiplendikten iki sene kadar sonra konutlarını boşaltmak, bu sebeple köpeği yine sığınağa vazgeçmek zorunda kaldı.

Bu sene 12 Haziran'da, Kovu, Lehigh County İnsani Yardım Kuruluşu'nun sığınağına geri döndü ve yine aile arayışı başladı.

Aynı yarıyılda Aisha da yeni bir hayvan sahiplenme zamanının geldiğine karar vermişti. Hayvan sığınaklarının internet sitelerini geziyor ömürlük yuva olacağı köpeği arıyordu.

Bu aramalar sırasında resimlere bakarken tanıdık bir suratla karşılaştı. Karşısında pit bull-rottweiler kırması bir köpek vardı. İsmi Ash'ti ama oldukça tanıdık görünüyordu.

Aisha, "Evvel 'Yok canım, o olamaz' dedim. Ama bir yandan da çok heyecanlanmıştım. Ellerim titriyordu. Ama daha sonra bir şeyi fark ettim" diye konuştu.

Hem ağlatan hem gülümseten bir haber... Beni acaba hatırlar mı

YARA İZİNİ GÖRÜNCE EMİN OLDU

Köpeğin sağ gözünün üzerinde minik bir yara izi vardı. İzi gören Aisha, bu köpeğin Kovu olduğundan emin oldu. Bebeği yuva arıyordu ve birbirlerini bir defa daha bulmuşlardı.

Hemen Lehigh County İnsani Yardım Kuruluşu'nu aradı ve sığınaktaki köpeklerden birinin kendisinin 2 sene evvel kaybolan köpeği Kovu olduğunu bildirdi ve köpeğini geri almak için hangi dokümanları getirmesi gerektiğini sordu.

Lehigh County İnsani Yardım Kuruluşu vazifelisi Julie Huber, sonrasını CNN'e şu laflarla anlattı:

"Köpeğin daha önceki ebeveyni olduğunu ispatlayan dokümanları gösterdikten sonra Aisha köpeği ziyarete geldi. Toplandıkları an, Ash'in gerçekten de Aisha'nın seneler evvel kaybolan sevgili köpeği Kovu olduğuna dair hiç kimsenin kuşkusu kalmadı."

Gerçekten de Kovu, Aisha'yı görür görmez tanıdı. İkilinin birbirlerine kavuştukları anda, Kovu'nun mutluluğu görülmeye kıymetti. Kovu tasmasının ucunda çırpınıyor, kendisini yakalayan sığınak misyonlusunun elinden kurtulup Aisha'ya koşmak için var gücüyle çabalıyordu.

Hem ağlatan hem gülümseten bir haber... Beni acaba hatırlar mı

BİR ANDA SARMAŞ GEZ OLDULAR

Hakikatine bakılırsa Aisha, senelerdir görmediği Kovu'nun kendisini tanımayacağından kaygı ediyordu. Ama iki arkadaş, sanki azıcık evvel dağılmış gibiydi.

Aisha, yerel televizyon kanallarından WFMZ'ye yaptığı açıklamada, 18 Haziran tarihinde birbirlerine kavuştukları anda, Kovu'yla göz teması kurduklarını ve patili arkadaşının kendisini görür görmez kuyruğunu sallamaya başladığını söyledi.

Aisha, "Çok gergindim" dedi. "Terliyordum. Ellerim titremeye başlamıştı. Beni anımsamayacağını düşünüyordum zira çok zaman geçmişti. Orada oturup Kovu'yu getirmelerini bekledim. Sonra bir an kafamı kaldırıp baktığımda göz göze geldik ve kuyruğunu salladığını gördüm"

Hem ağlatan hem gülümseten bir haber... Beni acaba hatırlar mı

Aisha şöyle devam etti:

"Holün başında beni gördüğü anda sevinçle havlayıp ciyaklamaya başladı. Üzerime sıçrayıp beni öpmeye çalışıyordu. Bir anda kucağımı sıçradı. Sarılıp birbirimizi öpmeye başladık. Kucağıma oturdu. Ona, 'Evet arkadaşım, konuta gidiyorsun' dedim. 'Böyle bir şey yaşandığı için çok trajiğim. Seni bir daha asla kaybetmeyeceğim'. Onu çok beğeniyorum. Yine hayatımda olduğu için çok mutluyum."

Lehigh County İnsani Yardım Kuruluşu'nun Facebook sayfasındaki paylaşımında da, "Uzun zamandır kaybettiği annesini gören Kovu, evvel çekingen ve korkmuş haldeydi ama sonra hayatımızda dinlediğimiz en heyecanlı çığlığı attı" ifadeleri kullanıldı. Aisha ve Kovu sığınakta toplandıktan ve görenleri duygulandıran kavuşma dakikalarının ardından ikili konutlarına döndü.

Huber ise CNN'e yaptığı açıklamada, "Kavuştuklarındaki mutlulukları inkâr edilemezdi. Gören herkesin de kalplerini ısıttılar" dedi ve ilave etti: "Kovu'nun Aisha'yı anımsaması ve görüştüklerinde verdiği tepkiler, ikilinin kavuşmasını daha da unutulmaz hale getirdi. İnsanın tüylerini diken diken eden bir yemini."

Hem ağlatan hem gülümseten bir haber... Beni acaba hatırlar mı

ÇOK ENDER AMA AFALLATICI DEĞİL

Lehigh County İnsani Yardım Kuruluşu'nun yetkililerinden Deirdre Snyder ise Associated Press'e yaptığı açıklamada, bu kadar uzun zamandan sonra ailesiyle buluşan köpeklerle çok ender karşılaştıklarını, ama köpeklerin uzun aradan sonra ailelerini tanımalarının afallatıcı olmadığını söyledi.

Snyder, "Köpeklerin fantastik bir koku duyusu vardır ve karşılarındaki şahsı muhtemelen ilk olarak bu yolla tanırlar. İnternette uzun vakit cephede savaştıktan sonra konutlarına dönen askerlerin köpeklerine kavuştukları anların çok rakamda videosuyla karşılaşıyoruz. O videolardaki köpekler de Kovu'nun Aisha'yı gördüğü anda verdiği tepkiyi veriyor" dedi.

Yetkililer, evcil hayvanlara yonga takılmasının da böyle vaziyetlerde ehemmiyetli olduğunu andırdırdı. Çünkü yonga ya da eşi bir takip aygıtı taşıyan hayvanların, kaybolduklarında bulunmaları çok daha kolay ve mümkün oluyor.