Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede! Yabancılardan dev rakam

Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede! Yabancılardan dev rakam

Borsa İstanbul, yüzde 3,98 ile ağustos ayında en fazla gerçek getiri sağlayan yatırım vasıtayı olurken; senelik bazda da TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,46 oranında yatırımcısına azami gerçek getiriyi

Borsa İstanbul, 2021 seneyi başından itibaren dalgalı bir seyre sahne olurken, temmuz ayından bu yana toparlanmayı sürdürüyor. Borsa İstanbul 100 endeksi, geçtiğimiz ağustos ayında yüzde 5 getiri sağlarken; bankacılık endeksi ise aynı ay özelinde yüzde 11 getiri elde etti. Borsa İstanbul, bankacılık endeksi liderliğinde değer kazanırken; bankacılık endeksinin yükselmesinde ise, yabancı yatırımcı diye deyim ettiğimiz yurt dışında yerleşik yatırımcıların alımları tesirli oldu. Yine Türkiye piyasasına alakalısı artan yabancı yatırımcı, 30 Temmuz - 27 Ağustos tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilgilerine göre net 515 milyon dolarlık pay tahvili alımı yaptı.

Borsa İstanbul’da yaşanan bir araya gelmede; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkı duruşunu korumaya devam etmesi, ikinci çeyrek firma bilançolarının güçlü gelmesi, son yarıyılda pay tahvili piyasasına gelen sıcak para girişi, DolarTL kurunda yaşanan sakin seyir ve küresel piyasalarda tehlike iştahının çoğalması tesirli oldu. Analistler, önümüzdeki yarıyılda da Borsa İstanbul’da yaşanan pozitif seyrin devam etmesini beklerken; endekste 1420-1425 bant aralığının yükseliş meylinin sürmesi için ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede Yabancılardan dev rakam

FED’İN YOL HARİTASI KRİTİK OLACAK

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın Fed, piyasaları desteklemeye devam etmesi Türkiye’nin de aralarında bulunduğu büyümekte olan ülkeler açısından ehemmiyetli olmayı sürdürecek. Fed’in varlık alımını sürdürmesi, büyümekte olan ülke para üniteleri için pozitif olurken; Fed’den gelecek iletiler kritik olacak. Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Antreye Ekonomi Siyaseti Sempozyumu'nda “Senet alımlarını azaltmaya bu sene başlamak uygun olabilir” iletisiyle tapering varlık alımının eksiltilmesi sinyali verirken; ağustos ayı Amerika Birleşik Devletleri tarım dışı istihdam bilgisinin oldukça zayıf gelmesi temennileri zayıflattı.

Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede Yabancılardan dev rakam

EN ÇOK KAZANDIRAN BERA HOLDİNG OLDU

Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul 100 endeksinde en çok kazandıran pay, yüzde 14,66 yükseliş ile Bera Holding oldu. Bu işletmeyi, yüzde 10,94 ile Hedef Teşebbüs ve yüzde 9,55 ile Zorlu Enerji takip etti. En çok değer kaybeden paylar ise, sırasıyla Borusan Yatırım Pazarlama, Karsan Otomotiv ve Ereğli Demir Çelik olarak reelleşti.

Geçtiğimiz hafta bilgilerine göre; Borsa İstanbul’da harekât göre en değerli firmalar 63 milyar 385 milyon lirayla Ereğli Demir Çelik, 59 milyar 690 milyon lirayla Ford Otosan ve 58 milyar 576 milyon lirayla Enka İnşaat biçiminde sıralandı.

Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede Yabancılardan dev rakam

YÜKSELİŞ TRENDİ 2022 YAZ AYLARINA KADAR SÜREBİLİR
Eral Karayazıcı - Inveo Portföy - Fon İdare Müdürü

Borsa İstanbul BIST, geride kalan iki ay ehemmiyetli bir değer çoğalışına imza atarak 1350 bölgesinden yüzde 9 kadar yükselip 1475 seviyesine yükseldi. Bu değer çoğalışının en ehemmiyetli sebebi temmuz ayından itibaren Türk Lirasının pozitif ayrışması ve bunun enflasyonun daha da yükselmesi tehlikesini eksiltmesiydi. Bir bakıma BIST'i tetikleyen etken Türk Lirası oldu.

Son iki hafta özelinde ise, pozitif dış abuhava ve büyüyen ülkelerin alaka görmesi yeniden BIST ismine destekleyici oluyor. Ana rota ismine ben yükseliş trendinin ılımlı bir süratle minimum ocak sonuna belki 2022 yaz aylarına kadar sürebileceği görüşündeyim.

Bunun nedeni; 2021 senesinin geride kalan sekiz ayında aşılamada süratli yol alan gelişmiş ülkelerde borsalar güçlü değer çoğalışlarına imza atarken büyüyen ülkeler buna katılamadı. Önümüzdeki sekiz ay bütün tersi bir seyre sahne olabilir ve gelişmiş ülkeler yatay veya ılımlı pozitif izlerken büyüyen ülkeler keskin değer çoğalışlarına imza atarak bu farkı kapatabilir.

BIST'in de bu rüzgar ile 2022 ikinci çeyreği içinde 1800-2000 bandına yükselmesi muhtemel. Mümkün alt doğrultuda ara akımlarda ki pekâlâ bu cins geçici geri esnemelere de tanık olabiliriz, rotayı yine yukarıya çevirmeye aday destek bölgesinin 1420-1425 bandı olduğunu, var olan bilgi seti ile endeksin yine 1350 puana gerilemesinin efor olduğunu düşünüyorum.

Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede Yabancılardan dev rakam

BANKA PAYLARINDAN DESTEK SÜREBİLİR
Eda Karadağ – Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı

Borsa İstanbul'da, en son haziran ayında 1460 puan üzeri hudutlu tepkiler görülmesine rağmen yükselişinde zaferli olamadı ve satışlar 1340 puana doğru sürdü. Temmuz ayında iki defa 1340 puan test edildi ve alt doğrultulu tepkisinde zayıf kalmasıyla beraber artık buralardan gelen tepkilerle endekste derlenme sinyalleri de gelmeye başladı. 27 Temmuz itibariyle 1340 seviyesinden başlayan yükselen trendini hala gözettiği gözlemleniyor.

Son yarıyılda endeksi destekleyen büyümelere bakıldığında, güçlü ikinci çeyrek çeyrek bilanço sezonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sıkı duruşunu korumaya devam etmesi, bir müddettir yabancı düşüncesizliğini konuşmamıza karşın son haftalarda yabancı girişlerinin artmaya başlaması, DolarTL kurunda yatay ve sakin seyirler, küresel piyasalarda tehlike iştahına derleniyor olması biçiminde sıralanabilir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kısmını azıcık açmak isterim; zira mart ayında Başkan metamorfozu sonrası piyasada güven yaralanmış, yabancı çıkışları süratlendiği gibi yerlinin de iştahı zayıflamıştı. Ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bu süreçte yerli ve yabancı yatırımcılarla olan irtibatı, piyasaya verdiği net iletiler, kredibilitesini yine çoğaldırmasıyla, piyasada toparlanmaya başladı. Hala Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için bir faiz indirimi temennisi bulunuyor; ancak en son ağustos ayı buluşmasında bu mevzuyu pas geçtiği gibi eylül ayı buluşması içinde pas geçebilme ihtimalini kuvvetlendirdi. Zati en son açıklanan ağustos ayı enflasyon sayısının piyasanın temennisini aşması ve yüksek izliyor olması, eylül ayı buluşmasındaki faiz indirimi temennisini iyice rafa kaldırmış oldu.

Merkez’den faiz indirimi beklemeyen piyasalarda bankalar başta olmak üzere alımlar azıcık daha sürat kazandı. Birkaç hafta evveline kadar endeks 1460 seviyesini aşamadığı için yeni bir hikaye arayışında olduğunu ifade ediyordum. Gerçeğinde hala başlığıma gözetiyorum; zira yeni bir büyüme olmadı ki endeks yükselişe başladı. Yukarıyada saydığım büyümeler zati yılbaşından bu yana konuştuğumuz olaylardı ve yalnızca onlarla alakalı piyasayı destekleyen unsurlar olması, endeksin yükselişini yine hızlandırmaya yetti.

Yeniden de bilinmezlikler sürdüğü için kısa vadede belki 1500-1515 puan aralığını hedefliyor olsak dahi, bu bölgenin üzerine yerleşebilecek eforda olmayabilir. Bu sebeple kısa vade için endeks tarafında pozitifim, ancak orta ve uzun vadede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Fed ile alakalı söylemler istikametinde daha net tablonun görülebileceği kanısındayım.

Borsa İstanbul, Ocak-Eylül yarıyılında yüzde 0,27 düşüş kaydederken, ağustos ayında yalnızca yüzde 5 getiri sağladığı görülüyor. Bankacılık endeksinde de aynı ay yüzde 11 getiri, Sınai endeksinde ise yüzde 0,78 düşüş görülmekte. Ancak burada Bankacılık endeksine azıcık daha dikkat toplamak isterim; zira nisan ayında başlayan yükselen trendini gözeten endeks nisan-ağustos yarıyılı yatırımcısına yüzde 25 getiri sağladı. Son aylarda, bankalardan destek geldiğini unutmamak gerek. 2021 senesinin ilk iki çeyreğinde özellikle özel sektör bankalarının karları, piyasaları tatmin etti. Bankalarda yabancı alımlarının da yoğunlaşmaya başlamasıyla bunu maliyet hareketlerinden de görmeye başladık. Bence bir müddet daha bankalardan destek gelmeye devam edebilir. En azından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nin sıkı duruşunu gözetene kadar.

Bizi destekleyen büyümeler arasında hiç şüphesiz Fed’i ilave etmemiz gerekiyor. Haziran ayında yayınladıkları projeksiyonlarla, “şahin” bir Fed olarak açıklanmasına rağmen hala istihdam piyasasında salgın evveli seviyeleri yakalayamadıkları için senet alım programına başlama mevzusunda bir adım atamıyorlar. Bu sene içerisinde varlık alım mevzusuna başlanabilir iletiyi geldiği için piyasa bunun giderekmesini merak ederken, gözler ağustos ayı istihdam bilgilerindeydi. Bu bilgiler ne kadar güçlü kazançsa, eylül ayında bu giderekme netleşir temennisi mevcuttu. Ancak geçtiğimiz hafta açıklanan bilgilerin piyasaların temennisini karşılayamaması, eylül ayı buluşmasına dair temennilerinde zayıflamasına neden oldu.

Bu vaziyet gerçeğinde Türkiye ve öbür büyümekte olan ülkeler açısından pozitif, Fed piyasayı desteklemeye ne kadar devam ederse, Büyümekte olan ülke para üniteleri de pozitif seyirler korunabilir. Ancak Fed ne kadar süratli şahinleşirse bu vaziyet bizi de negatif etkileyebilir. 1500 puanların üzerinde belki zorlanan bir endeks dahi göreöğreniriz. Bu sebeple bundan sonraki süreçte kendi iç hikayemizin yanına Fed’den gelecek iletilerinde oldukça kritik olduğunu belirtmek gerekiyor.

: İlginize Sürükleyebilir Saklı evraklar ortaya çıktı, skandal patladı!Ezber bozan yeni aşı kararı! Resmi açıklama geldiAylar sonra ortaya çıktı! İşte en kaderli yaş grubu

Borsa İstanbul için 1460-1470 üzeri seyirler korunuyor ve bu hareketi sürdüğü vakitçe 1500-1515 puan aralığının hedeflenebileceğini düşünüyorum. Mart ayında Başkan metamorfozu sonrası oluşan boşluk 1511 puandan geçtiği için ehemmiyetli seviyeler. Dolayısıyla endeks ne kadar 1460-1470 üzeri ısrarcı olursa hareketini bir o kadar kuvvetlendirebilir. Ancak unutmamak gerek, yazımda da ifade ettiğim gibi borsada 1500 üzeri seyirlerin kuvvetlenmesi için artık yeni bir hikayenin zorunlu olduğunu düşünüyorum.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR 

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın