Her şey sergiye girebilmek için! Metrelerce kuyruk oluştu

Her şey sergiye girebilmek için! Metrelerce kuyruk oluştu

Medya sanatçısı Refik Anadol'un şahsi sergisi 'Makine Anıları: Uzay'a yoğun alaka gösteren sanatseverler, sanat merkezi önünde uzun kuyruk oluşturdu. Koronavirüs ihtiyatları kapsamında içeriye…

Medya sanatçısı Refik Anadol'un, daha evvel sergilenmemiş son yarıyıl çalışmalarının yer aldığı şahsi sergisi 'Makine Anıları: Uzay', 19 Mart'tan itibaren Pilevneli Gallery'de sergilenmeye başladı. 'Hatıralar' ve 'Düşler' başlıklı iki kısımdan oluşan sergi sanatseverler tarafından da yoğun alaka gördü. Sergiyi dolaşmak isteyenler, koronavirüs ihtiyatları kapsamında içeriye en fazla 70 birey alınabilmesi sebebiyle, sanat merkezi önünde uzun kuyruk oluşturdu. Soğuğa karşın saatlerce dışarıda bekleyen sanatseverler, sıranın kendilerine gelmesinin ardından HES kodları hakimiyet edilip, ateşleri ölçülerek içeri girdi. 

SAATLERCE KUYRUKTA BEKLEDİLER

Kuyrukta 1 saat 45 dakikadır beklediğini belirten Hamza Tan "Sergiye geldik. Yalnızca burası için değil, devamlı gidip dolaşmayı beğeniyoruz. Koronavirüsten dolayı olduğunu düşünüyorum, yoğunluğun. Yoksa bu kadar uzun kuyruk duracağını sanmam. Kız dostum çok istiyordu, gelmek. Ben de ona eşlik etmek için geldim. Azıcık inceledim yeni jenerasyona uygun gözüktüğünü düşünüyorum serginin. O surattan geldik bir görelim dedik" dedi.

KUYRUKTA BEKLEMEYE KIYMET 

Oyuncu ve youtuber Cemal Caner Yavuz serginin kuyrukta beklemeye dokunduğunu belirterek "15 dakikadır kuyruktayım. Kuyrukta beklemeye bedel mi? Çıkınca karar vereceğim. Bence kıymet, dokunmayacak olsa bu kadar insan beklemez. Bir de uzaktan gelmez. Uzaktan gelen insanlar da var. Ben karşıdan geldim. Kozyatağı'ndan geldim. Daha da uzaktan gelinirdi bence, zira gördüğüm görseller çok coşku verici ve daha evvel tesadüfmediğim bir şey var burada" diye konuştu.

25 NİSAN'A KADAR 19.00'A KADAR GEZİLEBİLECEK

Pilevneli Gallery'nin irtibat mesulü Aslı Pamir, serginin 25 Nisan tarihine kadar fiyatsız olarak dolaşılabileceğini andırdırarak şunları söyledi:

Basmakalıpta pazartesi ve cumartesi günleri arası her gün sarihti. Fakat yeni tertip etmeler gereğince yalnızca hafta içi sarihiz. Sanatbeğenirler dolaşabilsinler diye, 09.00'dan 19.00'a kadar sarih olacağız. Bu yoğun alakalının bir hayli nedeni olduğunu düşünüyorum. Sırada 2 saat, 3 saat, 5 saat bekleyenler dahi olabiliyor. Böyle hoş sanatseverlerin olması çok bedelli. Bir müddet koronavirüs sebebiyle çok bir şey yapılamadı, bir tarafı o. Temel bence ehemmiyetli olan, Refik Anadol'un sergisi olması. Her kesimden, her yaştan herkesin ilgisine sürüklüyor. Hem sanat, hem teknoloji geleceğin sanatına dair bizlere ipucu verebiliyor. Alaka sürükleyen, aynı zamanda tecrübe sağlayan bir sergi olduğu için, yoğunluk bundan dolayıdır diye düşünüyorum. Öbür taraftan da koronavirüs sebebiyle emin rakamda konuk kabul edebiliyoruz. HES kodlarını hakimiyet ediyoruz. Ateşlerini ölçüyoruz. Ve aynı anda binada maksimum 70 birey olmasını sağlıyoruz. Bu tertip etmeden dolayı da insanlar azıcık beklemek zorunda kalıyorlar.