Her şey yıkımda ortaya çıktı! Rize'de çok büyük tehlike

Her şey yıkımda ortaya çıktı! Rize'de çok büyük tehlike

Rize'de, 1960'lı senelerde büyük taşlarla doldurulan, arasına kum ve çamur gibi malzemelerle dolgu yapılan 350 bin metrekarelik alan, deniz dolgu alanı olarak kazanıldı. Kentte, 173 bin metrekarelik…

Rize'de, 1960'lı senelerin ortalarında, yarıyılın Belediye Başkanı Ekrem Orhon tarafından deniz dolgusu başlatıldı. Büyük taşlarla doldurulan, arasına kum ve çamur gibi malzemelerle dolgu yapılan 350 bin metrekarelik alan, deniz dolgu alanı olarak kazanıldı. Ekrem Orhon, 'Denizi kara, karayı para yapan başkan' olarak anıldı. Şehir merkezinin takribî 3'te 1'ini oluşturan dolgu alanı üzerinde, ilk etapta 3 kat halinde yapı izni verildi; ancak geçen müddette, dolgu alanına yüksek katlı binalar inşa edildi. Bugüne kadar aralarında valilik, belediye başkanlığı, kültür merkezi, adliye gibi kamu müesseselerinin de yer aldığı çok rakamda binanın inşa edildiği alanda takribî 70 bin birey yaşıyor.

YIKIMLARDA SONA GELİNDİ

Kentte, 173 bin metrekarelik dolgu alanında korozyon sebebiyle tehlikeli gidişata gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda, kentsel değişim projesi için harekete geçildi. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile Rize Belediyesi'nce yürütülen çalışmayla daha az katlı, kentin kültürüne ve mimarisine uygun yapılar inşa edilecek. Projede 118 dükkan, 174 büro ve 60 evin tahliye edilmesinin ardından başlanan tahrip çalışmalarında da sona gelindi. Korozyon sebebiyle tehlikeli hale gelen binalar, çoğu kere iş aygıtlarının tek değişi ile anında yerle bir oluyor.


Her şey yıkımda ortaya çıktı Rizede çok büyük tehlike

VALİ: İŞ CİHAZININ DEĞDİĞİ BİNA TUZLA BUZ OLUYOR

Rize Valisi Kemal Çeber, her şeyin tasarlandığı gibi gittiğini ve tahripte sona gelindiğini belirterek, "Rize'de şu anda umursadığımız 3- 4 projeden biri de kentsel değişim projesidir. Hepimiz Rize'de canlı olarak tarihin başkalaşımına tanıklık yapıyoruz. Rize'nin mukadderatı bu faaliyetler ile değişiyor. Buradaki evham estetik evham değildir. Her bina devrildiğinde çok doğru iş yaptığımızı teyit ettik. İş cihazının çok zorlanarak o binayı devirmesi gerekirken, değdiği anda binanın nasıl tuzla buz olduğunu gördük. Başka Bir Deyişle ne kadar doğru bir faaliyet yaptığınızı teyit ettik. Her şey tasarladığımız gibi gidiyor" dedi.


Her şey yıkımda ortaya çıktı Rizede çok büyük tehlike

'BİTİRİLDİĞİNDE DAHA ÖNCEKİSİ GİBİ OLMAYACAK'

Vali Çeber, imhaların bitirilmesi ve kazının kaldırılmasıyla yüklenici şirkete yer teslimi yapılacağını belirterek, "Sonrasında hak sahiplerine binalarını teslim edebilmek için süratli biçimde çalışacağız. Caddede beni görenler, 'Buraya hiç bina yapmasak da park olarak kalsa olmaz mı?' diye soruyorlar; ama şunu unutmamak gerekli, oradan ekmek yiyen ve fedakarlık yapan ve taşın altına elini kafasına koyan esnaf kardeşlerimiz var. O bölge şehrimizin kalbinin attığı bir yer. Bitirildiğinde orası daha öncekisi gibi olmayacak, hoşluğu ile bizleri de tatmin edecek görüntüye kavuşacak. Hemen karşısındaki halk bahçesini de yaptığımızda buradaki kentsel değişimle bütünleşme olacak. Bu çalışma bitirilince kentsel değişimin 2'nci 3'üncü etapları başlayacak. Rize'nin merkezini Rize'ye yakışır hale getireceğiz" diye konuştu. 

'DEVLET OLARAK BAŞIMIZI TAŞIN ALTINA KOYDUK'

İnsanları, can güvenliği tehlikesinin olmadığı binalara kavuşturacaklarını belirten Vali Çeber, "Bu kentsel değişim, bina devrildiğinde 'Nerede bu devlet' denilmesini yasaklamak için yapılan çalışmadır. Devlet buradadır, yapılan iş de çok büyük iştir. Can damarı olan yerde böyle çalışma yürütmenin ne büyük tehlike ve ne kadar büyük mesullük olduğunu herkes takdir eder. Biz burada devlet olarak başımızı taşın altına koyduk. Yerel idareler, politikler, esnaf bizimle bu işe baş koydu. Bu ayaklardan biri beceriksiz olsaydı biz bu işi yapamazdık. Bugüne kadar zafer ile getirdiğimiz bu süreci bundan sonra da alnımızın akıyla zamanında bitireceğiz" dedi.