Herkes aynı soruyu soruyor! Kripto paralarda düşüş nerede duracak? Uzmanlar yorumladı, yatırımcılar dikkat

Herkes aynı soruyu soruyor! Kripto paralarda düşüş nerede duracak? Uzmanlar yorumladı, yatırımcılar dikkat

Kripto para piyasalarında zelzele devam ediyor. Lider kripto para üniteyi Bitcoin 30 bin doların altına sarktı ve 10 ayın dip seviyesini gördü. Tarihi doruklarından oldukça uzaklaşan kripto paralarda

Kripto para piyasalarına yatırım yapanlar son günlerde ekrandan gözlerini ayıramaz hale geldiler. Kripto paralar kısa müddette büyük kayıplar vermeye başladı ve düşüşlerin devamı da geliyor. Fed’in faizi 50 baz puan artırmasının ardından kısa süreli ufak yükseliş hareketiyle cesaret kazanan yatırımlar bir anda ters hareketle paralarını kaybetmeye başladı. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Haziran ve Temmuz’da faiz artırımlarına devam edileceğini, Fed’in bilançosunu Haziran ayından itibaren daraltmaya başlayacağını açıklaması kripto paralarda buhrana yol açtı.

Fed’in bilançosuyla kripto paralar arasındaki korelasyonun geçimli olması satışları derinleştirdi. Fed bilançosunu artırdığında kripto paralar yükseliş göstermiş, daralttığında da sert düşüşler görülmüştü.

HERKESİN Türkiye Elektrik Kurumu SUALİ VAR: DÜŞÜŞ NEREDE DURACAK

Sosyal medyada grafikler, teknik incelemeler ve nasihatlerde bulunan uzmanlar sebebiyle bir hayli yatırımcı ellerindeki varlıkları kaybetti. 2022 seneyi sonunda Bitcoin’in çok yüksek ölçülere erişeceğini iddia eden uzmanlar düşüş karşısında suskunluklarına gözetiyorlar. Yatırımcılar ise kayıplarının nerede stop edeceğine dikkat kesilmiş gidişatta.

BİLANÇO ARTIRIM VE AZALTIMI NEDİR?

Fed, varlıkları satın aldığında bilanço da otomatik olarak genişliyor. Buna eş biçimde Fed varlıklarını sattığında ise bilanço daralıyor. Ancak Fed her ne kadar istediği kadar hudutsuz bir şekilde bilançosunu genişletebilse de bilançoyu daraltmayı hudutsuz olarak yapamıyor.

KRİPTO PARALARDA NELER OLUYOR?

Bitcoin liderliğinde başlayan düşüş hareketi altcoinlerde çok büyük kayıplara neden oldu. Bitcoin kısa müddette 40 bin dolardan 29 bin dolara kadar geriledi. Çok kısa müddette yüzde 28’e yakın düşüş kaydolan Bitcoin tarihi doruğundan da yüzde 58 oranında uzaklaşmış gidişatta.
Bitcoin’le beraber Ethereum, Ripple, Solana, Dogecoin, Shiba Inu gibi volatil kripto para üniteleri de dev kayıplar yaşadı.

LUNA TESİRİ DE VAR

Terra’nın sabit kripto parası UST, derlenme gayretlerine karşın yine sabitliğini kaybederek 0,53 dolara kadar geriledi. Luna Foundation Guard, UST'nin 1 dolar sabitliğini sağlamak için tüm Bitcoin rezervlerini kullanmasına karşın maliyeti eşitleyemedi ve zafersiz oldu.

Luna ise trajik düşüş sergiledi ve kısa müddette yüzde 90'a yakın kayba yönelerek şu gizemeler 85 lira seviyelerinde operasyon görüyor. Luna düşüşlerden evvel 1300 lira seviyelerinde operasyon görüyordu. Yatırımcıları ellerindeki tüm varlıkları neredeyse kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

SEC BAŞKANI GENSLER’DEN KOMPLO UYARISI

Amerika Birleşik Devletleri’nin Sermaye Piyasası Kurulu’sı kalitesindeki SEC’in Başkanı Gary Gensler, kripto para borsalarının kendi alıcılarına karşı operasyon yapıyor olabileceğini ve bunu da sıklıkla yaptıklarını söyledi. Alıcılarına karşı kripto para borsalarının piyasa yapıcılığı vazifeyi üstlendiklerini iddia eden Gensler bu gidişattan kaygı ettiğini de belirtti.

“SÜRATLİ DÜŞÜŞLER AYI SEZONUNU KUVVETLENDİRMİŞ GİDİŞATTA”

Bitçi Teknoloji CEO’su Onur Altan Tan, son günlerde yaşanan düşüşleri değerlendirdi. Tan “Kripto dünyasında volatilitenin çoğaldığı günler yaşıyoruz. Özellikle Bitcoin’de son günlerde yaşanan süratli düşüşler, ‘ayı sezonu’ vurgusunu da kuvvetlendirmiş gidişatta. Bitcoin dünyada en fazla kullanılan ve yatırım yapılan kripto para olarak çok daha ön tasarıda olsa da özellikle alt coinlerdeki düşüş çok daha aşikar. Bazı kripto paralarda yüzde 90’lara varan düşüşler de görüyoruz” dedi.

“DÜŞÜŞLERİN ANA NEDENİ FED”

Kripto para piyasasındaki düşüşün ana nedeni olarak Fed’i öne çıkaran Tan “Volatilitede en tanımlayıcı haber kaynaklarından birisi kuşkusuz Fed. Fed’in bilanço daraltacağını artık daha yüksek sesle söylemeye başlaması, piyasalardaki alt güzergahlı harekete neden olan ilk neden. Fed’in bilanço daraltmaya faal olarak başlamasıyla bu hareketin süratlenebileceğine müteveccih yorumlar yapılsa da ben genel olarak bu temenninin piyasa tarafından satın alındığını ve bugünkü hareketin de temel olarak bu temenninin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Haysiyetli çok rakamda finans kuruluşunun da fikri bu biçimde. Ama kısa vadede piyasa hareketlerini kestirmenin güçleştiği, öngörünün eksildiği günlerdeyiz” açıklamasını yaptı.

Herkes aynı soruyu soruyor Kripto paralarda düşüş nerede duracak Uzmanlar yorumladı, yatırımcılar dikkat

“ŞU TESPİT ÇOK EHEMMİYETLİ”

Tan “Artık kripto para teknolojisi günümüz dünyasının bir reeli. Ekonomide bugün geçerliliğini tüm sisteme kabul ettirmiş bir para devrimi. Ve biz bu devrimin henüz çok başındayız. Bitcoin’in yaşamımıza girmesinin üzerinden yalnızca 13 sene geçti. Bugün yatırımcıların cüzdanlarında yer alan çoğu kripto varlık 2-3 sene evvel ortada yoktu” ifadesini kullandı.

“HABER ODAKLI DÜŞÜŞLER EKSİLİYOR”

Piyasada spekülatif hareketlere neden olan haberler sebebiyle düşüşlerin eksildiğine dikkat toplayan Tan şu lafları söyledi:

“Haber odaklı düşüşlerin tesiri de piyasada her geçen gün eksiliyor. Evet, yüzde 10-15’lik düşüşler gerçekten cüzdanlarda olumsuz tesir yaratabiliyor ama aynı ya da eş haberlerin geçmiş yarıyılda yüzde 40-50’lik düşüşleri tetiklediğini de andırmamız gerekiyor. Eş bir vaziyet yükseliş yarıyılları için de geçerli. Yakın geçmişte, Amerika Birleşik Devletleri’den, Çin’den ya da müessesesel bir işletmeden gelen pozitif haberler piyasayı çok ciddi biçimde tesirlerken bu tesir şimdi çok daha az. Bu da, geniş perspektifte, kripto paraların bir yatırım vasıtayı olarak piyasada kabul edildiğinin bir göstergesi. Bu vaziyeti, küresel ölçekteki kullanıcı rakamından, toplam operasyon hacminden de teyit etmek olası”

“KISA VADEDE TAHMİN YÜRÜTMEK ÇOK EFOR”

Fazla volatil izleyen kripto para piyasasında tahmin yürütmenin güç olduğunu belirten Tan “Dolayısıyla, kısa vadede maliyet odaklı tahmin yürütmek şu an için çok efor olsa da blockchain teknolojisinin ve kripto varlıkların önümüzdeki yarıyılda çok daha kuvvetleneceğini ve dünya ekonomisindeki yerlerini kuvvetlendireceklerini düşünüyorum. Şu an yaşadığımız hakikatinde bir doğum sancısı gibi. Bu sancılar bir müddettir yineleniyor, eş sancıları ya da süratli yükselişleri piyasada görmeye devam edeceğiz” dedi.

YATIRIMCILARA EHEMMİYETLİ NASİHAT

Bitçi Teknoloji CEO’su Onur Altan Tan “Bu süreçte yatırımcıların da çok dikkatli olmasında fayda var. İlk olarak borsa tercihleri çok ehemmiyetli. Güvenliği yüksek, yatırımcı arkadaşı borsalarda operasyon yapmalarını nasihat ediyorum. Öbür yandan, özellikle sosyal medyada çok fazla manipülatif hesap ortaya çıkmış gidişatta. Kimseye yüzde 100 güvenmeden, herkesin kendi tehlike hesabını yapması çok ehemmiyetli. Teknik tahlilin her zaman çalışmadığını; düşüş ve yükseliş hareketlerini tetikleyen çok fazla unsur olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu surattan da fertsel yatırımlarda en ehemmiyetli mevzu tehlike-getiri kastetmesini doğru yapabilmek. Yükselişlerde kar almayı öğrenmek, fertsel tehlike yönetimi kapsamında stop-loss kullanmak günümüz kripto para okur yazarlığının ehemmiyetli unsurları” laflarını söyledi.

Pandemi sonrası Fed'in likiditeyi artırması, hane ulusuna doğrudan nakit destek vermesi fertleri Coin piyasasına yöneltti. Şu anki gidişatta ise likiditenin kısılması sebebiyle kripto paralarda gerileme yaşanıyor. Bitcoin'in artta Fed olduğunu ileri sürmek yalnızca bir temelsiz hipotez olur, zira Fed'in likidite eksiltmesinden küresel piyasalar ve tüm para üniteleri de negatif etkileniyor.

BITCOIN’İN ARTTA FED Mİ VAR?

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, Fed’in bilanço daraltma sinyaliyle beraber düşüşe geçen kripto para borsalarına ait kısa yorumda bulundu. Erkan “Pandemi sonrası Fed'in likiditeyi artırması, hane ulusuna doğrudan nakit destek vermesi fertleri coin piyasasına yöneltti. Şu anki gidişatta ise likiditenin kısılması sebebiyle kripto paralarda gerileme yaşanıyor. Bitcoin'in artta Fed olduğunu ileri sürmek yalnızca bir temelsiz hipotez olur, zira Fed'in likidite eksiltmesinden küresel piyasalar ve tüm para üniteleri de negatif etkileniyor” dedi.

Herkes aynı soruyu soruyor Kripto paralarda düşüş nerede duracak Uzmanlar yorumladı, yatırımcılar dikkat

OTORİTE VE REGÜLASYON YOK! UZMANLAR YTD YAZARAK MÜKELLEFLİKTEN KURTULABİLİR Mİ?

Anapara Piyasası Heyeti 2020 senesinin Nisan ayında izin almaksızın yapılan anapara piyasası faaliyetlerine ait açıklama yapmış ve ihtarda bulunmuştu. Ancak bu ihtarın kapsamına anapara piyasası faaliyetleri yer alıyor ve kripto paradan bahsedilmiyordu.

Kripto para mevzusunda uzman adlardan olan Avukat Oğuz Evren Kılıç “Hukukumuzda kripto para diye bir şey var olmadığından, hâliyle bunun bir yatırım vasıtayı olması, bunlar ile alakalı verilen yatırım danışmanlığı hizmetinin de mevzuat çerçevesinde yatırım danışmanlığı hizmeti olarak tasnif edilmesi bugün için imkânsız. Yâni Anapara Piyasası Heyeti’nun kamuoyuna müteveccih yapmış olduğu ihtarın kapsamına kripto para piyasasında yatırım danışmanlığı hizmeti veren birey ve kuruluşların da dâhil olduğunu söylemek hukuken olası değil. Kripto para piyasası ile alakalı, özellikle sosyal medya başta olmak üzere, bir hayli civarda yatırım danışmanlığı veren birey ve kuruluşların 6362 rakamlı kânun kapsamında değerlendirilmesi ve rastgele bir yönetimsel ve cezai yaptırıma tâbî yakalanması pek olası görünmüyor” dedi.

Herkes aynı soruyu soruyor Kripto paralarda düşüş nerede duracak Uzmanlar yorumladı, yatırımcılar dikkat


DOLANDIRICILIK KABAHATİNE DİKKAT! ‘YTD’ YAZMAK KURTULUŞ DEĞİL

Avukat Kılıç “Kripto para piyasası alanında yatırım danışmanlığı hizmeti veren birey ve kuruluşların tamâmen avare olduğu anlamına gelmiyor. Bu büyük legal boşluk, bir istikametiyle bu yatırım danışmanlığı hizmeti veren birey ve kuruluşları başka bir tehlike ile karşı karşıya vazgeçiyor: Türk Ceza Yasayı kapsamında dolandırıcılık kabahati başta olmak üzere, birtakım kabahatler kapsamına dâhil olmak. Şöyle ki; kripto para piyasası dâhilinde fiyatsız yatırım danışmanlığı hizmeti verenlerle alakalı olarak böyle bir tehlikenin var olduğunu söylemek güç. Fakat fiyat karşılığında yatırım danışmanlığı hizmeti verenler, muhtemel bir şikâyet/ihbar gidişatında, Türk Ceza Kânunu kapsamında bazı yargılamalarla ve hatta yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Dahası, kripto para piyasası kapsamında fiyat ya da komite karşılığında portföy yönetimi ve danışmanlığı yapan birey ve kuruluşlar da bu tehlikeyle karşı karşıya. Burada tanımlayıcı olan nokta, bu yatırım faaliyetlerinin fiyat ya da komite karşılığında yapılması ve “alıcıların” bu faaliyetlerden dolayı hasara uğraması. Böyle bir gidişatta “Yatırım önerisi değildir”, yâni “YTD” yazarak paylaşım yapmanın yeniden hukuken bir anlamı ve bereketi yok” ifadelerini kullandı.

YATIRIMCILAR DİKKAT!

Kılıç “Ülkemizde kripto para piyasası ile alakalı rastgele bir legal tertip etme yapılmadığı sürece, piyasadaki bu gri vaziyet fırsatlar yarattığı kadar, tehlikeler de barındırıyor. Bu sebeple sâdece yatırımcılar değil, yatırım faaliyetleri sürdüren birey ve kuruluşlar da attıkları adımları iyice ölçüp biçerek atmalı” dedi.