HES kodu nasıl alınır? HES kodu alma işlemi e-Devlet ile de yapılabiliyor

HES kodu nasıl alınır? HES kodu alma işlemi e-Devlet ile de yapılabiliyor

HES kodu alma ekranı yoğun ilgi görüyor. HES kodu hayatın birçok alanında kullanılıyor. İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemini yapmayanlar toplu taşıma kullanamıyor. Bu kod, Hayat Eve Sığar…

HES kodu almak isteyenler bu işlemi nasıl yapacaklarını araştırıyorlar. HES koduna e-Devlet uygulaması üzerinden de erişilebiliyor. e-Devlet uygulaması üzerinden Sıhhat Bakanlığının HES Kodu Üretme ve Listeleme sekmesine giriş yapılarak HES Koduna ait üretme, silme, sorgulama ve ayrıntılarını görüntüleme işlemleri yapılabiliyor.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Haneye Sığar uygulamasında “Karekodlarım” sekmesine tıklanır. Açılan ekranda “Kategori, Alan İsimi ve Adres Bilgileri” alanları doldurulur. Oluşturulan karekodun çıktısı alakalı alana asılabilir.

HES kodu, "Hayat Haneye Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. Hemen peşinden "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım müddeti seçilecek ve kod oluşturulabilir.

Uygulamada kod imalatı, üretilen kodun müddet ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm idare, yurttaşların kendi kontrolünde.

Yurttaşlar, Hayat Haneye Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodu, hangi müesseseyle paylaştığının listesini görüntüleyebiliyor, dilerse iptal edebiliyor veyahut yetkilerini kaldırabiliyor.

HES kodu nasıl alınır HES kodu alma işlemi e-Devlet ile de yapılabiliyor

HES kodu ayrı olarak SMS yoluyla de alınabiliyor. Kısa ileti ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atılabilir. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 sene ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli)

HES KODU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

E-DEVLET ÜZERİNDEN DE ALINABİLİYOR

HES koduna e-Devlet uygulaması üzerinden de erişmek olası. e-Devlet uygulaması üzerinden Sıhhat Bakanlığının HES Kodu Üretme ve Listeleme sekmesine giriş yapılarak HES Koduna ait üretme, silme, sorgulama ve ayrıntılarını görüntüleme işlemleri yapılabiliyor. Bu hizmeti kullanarak, kendiniz veya 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES kodu üretebilir, ürettiğiniz HES kodlarını müessese ya da kişilerle paylaşabilir ve ürettiğiniz HES kodlarının ayrıntılarını sorgulayabilirsiniz.

Hayat Haneye Sığar uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına fiyatsız indiriliyor.