‘Heyecanım hiç azalmıyor bu da beni ileriye itiyor’

‘Heyecanım hiç azalmıyor bu da beni ileriye itiyor’

E-spordan pistlere transfer olan, katıldığı her şampiyonada kendinden laf ettirmeyi başaran Cem Bölükbaşı, Formula 1 hayaliyle Formula 2 kariyerine devam ediyor. Geçen hafta Bakü’de kadersiz günler geçiren

Cem Bölükbaşı ile takribî bir yıl evvel sohbet yapmıştım. O günlerde Le Mans Avrupa Şampiyonası’nda kürsüye çıkmanın coşkusunu yaşıyordu. Kariyerindeki atlayışı e-sporla yapıp dikkatleri üzerine sürüklemişti. Bana “Le Mans Avrupa Şampiyonası azıcık kendiliğinden oldu. Benim için her şey Formula 3 Asya Tezsi’nden sonra değişti. Zira katıldığım ilk Formula serisiydi. Çaylaklar kategorisinden 3’şöhretçi olup iyi bir performans ortaya koyunca kendimizi bir anda motorsporları ekiplerinin radarına sokabildik. öneriler de bu sayede geldi. Bunlardan biri de son dakikada gelen Avrupa Le Mans Tezsi’ydi. Rüya gibi bir öneriydi” demişti.

‘İşin daha başındayız’

Le Mans’ın ardından da Bölükbaşı’nın rüyaları bir bir asıllaşmaya devam etti. Genç sporcunun hayali Formula 1. Bunu hiç saklamadı. Bu hayal için atılması gereken ilk adım Formula 2’ye katılabilmekti. Yeniden o müzakerede şöyle bir tümce kurmuştu: “Formula 2’ye katılmak Formula 1’e çok yanaşmak anlamına geliyor. Her yıl Formula 2’den bir-iki kaptan Formula 1’e yükseliyor.” 2022’nin ilk günlerinde Bölükbaşı’nın Formula 2’de yarışacağı açıklandı. 18-20 Mart arasında da Formula 2 pistine çıkan ilk Türk kaptan oldu.

O günden bugüne Charouz Racing System ekibiyle 4 defa piste çıksa da ilk puanlarını henüz alamadı ama her yarışta performansını geliştirmeyi muvaffak oldu.
Tekerrür sohbet etme fırsatı bulunca Bölükbaşı’na yaptığımız sohbeti andırdırdım. “Geçen yıl konuştuğumuzda maksadım Formula 2’ydi ama daha kesinleşmemişti.

O günlerde durmaksızın galibiyetli olabilmek ve sponsor bulabilmek için çalışıyorduk. Çok şükür her şey yolunda gitti. Formula 2 kariyerimde şu ana kadar attığım en büyük adım oldu. Daha işin çok başındayız. Umarım böyle devam edebiliriz” dedi.

İstenen puanlar henüz gelmiş olmasa da Bölükbaşı “Sezon gayet hoş geçiyor” diyor: “Hatta beklediğimizden de iyi... Çok pozitifiz. İleriye dönük hoş gayelerimiz var. Şu an elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ne Yazık Ki beklenmedik vaziyetler de ortaya çıktı. Sakatlık yaşadım.
Bu azıcık ivmemi bozdu. Ancak buna karşın dahi beklediğimizden iyi bir sezon.”

‘Heyecanım hiç azalmıyor bu da beni ileriye itiyor’
Genç kaptan sezonun ilk yarışında, Bahreyn’de 15’inci, Barselona’da 20’nci oldu. Monako’daysa üstte 11’inci oldu ve sezonun ilk puanına çok yanaştı.

‘Otellerde yaşıyorum’

Cem Bölükbaşı’nın programı çok yoğun. Müsabakalar için de sık sık seyahat etmek zorunda.
İdman rutinini sorduğum zaman seyahatlerinin sıklığını anımsatarak “Otellerde yaşıyorum” diyor. Kalacağı kuruluşları da idman programlarına göre seçtiğini anlatıyor: “Çok yoğun bir idman rutinim var. Otellerde spor salonu bulmak için çok uğraşıyoruz. Otelleri de buna göre seçiyorum zati. Zira seyahatlerde dahi sporuma devam etmeliyim. Formumu gözetmek, hatta geliştirmek
zorundayım.”

Bu lüzumluluk, Bölükbaşı’nın İstanbul’da olduğu günlerde de değişmiyor. Şehirde olduğu her gün için idman programları ayarlanıyor. Bu, işin yalnızca fiziksel kısmı. Bir de mental hazırlıklar var... “Zorlayıcı bir süreç” diye anlatmaya başlıyor:

“Seyahatler, yarışlar mental olarak sizi yoruyor. İyi dinlenmek çok ehemmiyetli. Zira çok fazla efor sarf ediyoruz. Coşkum da netlikle eksilmedi. Yakın bir zamanda eksileceğini de düşünmüyorum.İlk otomobile oturduğum günden beri bu coşku var. Natürel ki Formula 2’deki ilk yarış çok daha değişikti. Formula 1 ile aynı hafta sonu yarışmak, o kaptanları görmek, onlarla aynı pisti paylaşmak çok değişik bir tecrübe. Atmosfer olarak beklediğimin çok üstündeydi. Coşkumun eksilmemesinin beni ileriye ittiğini düşünüyorum. Konsantre olmama destek ediyor. O baskının altında ezilmektense kendimi öne çıkarmaya çalışıyorum. Bununla savaşıp bir avantaja dönüştürmek istiyorum.”

Fiziksel ve mental sıhhatten bahsetmişken işin perhiz ebadını da unutmayalım. Henüz birkaç gün evvel Twitter’da @Emirbu1ut isimli bir kullanıcı “Az evvel Cem Bölükbaşı karşımda künefe gömdü” diye bir tweet attı. Bölükbaşı hemen 1.5 saat sonra bu tweeti alıntılayarak “Memleket özlemi” yazdı. Bu hadise bu kadar yeniyken kaptanlığın ne kadar sıkı bir perhiz gerektirdiğini sordum: “Tatlılara bayılıyorum; künefe, baklava, katmer... Keşke bu kadar beğenmesem! Kendimi yakalamam gerekiyor, sıkı bir perhizim var. Ama uzun bir aradan sonra Türkiye’ye dönünce kaçamak yapıyorum. Yoksa yediklerimiz her gün hakimiyet ediliyor. Saniyenin binde biri dahi ehemmiyetli, aşırıdan 1 kg çok şey değiştiriyor.”

Pistlerden e-spora, sonra yeniden pistlere...

‘Heyecanım hiç azalmıyor bu da beni ileriye itiyor’
Cem Bölükbaşı’nın kendi Instagram hesabından paylaştığı bir TBT karesi... Bölükbaşı bu resme şu anekdotu düşmüştü: “Yıl 2006, Petrol Büroyu 25 Minik Adam Şampiyonası yarışı sonrası... Çok mu yorulmuşum ne?”

‘Heyecanım hiç azalmıyor bu da beni ileriye itiyor’
Bölükbaşı F1 Esports’ta dikkatleri üzerine sürüklemeyi muvaffak oldu: 2017’de dünya 5’incisi oldu. 2018’de dünya 2’ncisi, 2020’de Renault Esport serisinde şampiyondu.

‘Heyecanım hiç azalmıyor bu da beni ileriye itiyor’
Genç kaptana Formula 2’nin kapılarını açan Le Mans Avrupa Şampiyonası’ydı. Buradaki galibiyetinden sonra motorsporları ekiplerinden ehemmiyetli öneriler aldı.

‘Heyecanım hiç azalmıyor bu da beni ileriye itiyor’

‘Sakin kalmak bu sporda çok ehemmiyetli’

Geçen hafta Bakü’de tertip edilen müsabakada Cem Bölükbaşı uğursuzdu. İki yarışta da kaza geçirdi. Hatta Roy Nissany ile arasında bir gerginlik de yaşandı.
Bakü’de yaşananları sorduğumda Bölükbaşı şunları anlattı: “Evet, kadersiz bir hafta sonuydu. Fakat şahsi performans anlamında sarih ara en iyisiydi. Bu surattan çok memnunuz. İki gün de yarış dışı kaldık, kazalar yaşandı. Bunlar istediğimiz şeyler değildi natürel. Ancak pozitif tarafından bakmak istersek yarış tempomuzun çok iyi olduğunu söyleyebilirim. İki yarışta da ilk 10’a girebilirdik. Bunu muvaffak olabilecek süratteydik. Hatta belki ilk 7’yi zorlayabilirdik. Bu sebeple pozitif düşüncelerle dağıldık Bakü’den. Kazaların ikisi de bizim hakimiyetimizin dışında büyüdü. İlkinde bütün önümde bir kaza yaşandı ve yapabileceğim hiçbir şey yoktu. İkinci yarışta olanları zati herkes gördü. Arkadan bir temas vardı. Burada da yapabileceğim bir şey yoktu. Sakin kalmak bu sporda çok ehemmiyetli. Her şey o kadar süratli büyüyor ki... Geçmişte kalırsanız çok fazla şey kaçırıyorsunuz. Hemen ileriye odaklanmak gerek. Kaza oldu, bitti... Her ne kadar kabahatli ben olmasam da, karşı taraf benden özür dilese de o yarışı tekerrür tekerrür geri sarıp kaldığınız yerden devam edemiyorsunuz. Geleceğe odaklanmak gerekli.”

‘Netice odaklı değiliz’
Peki, Cem Bölükbaşı Formula 1 hayaline ne kadar yanaştı? “Yanaştığımı netlikle seziyorum” laflarıyla başlıyor, “Ancak” diye devam ediyor: “İlk evvel yakın zamanlı maksatlarım var. Formula 1’e ne zaman çıkarım diye düşünmekten ziyade her hafta sonu kendimi geliştirmeye odaklanıyorum. Zira çok iyi bir ivmeyle hareket ediyoruz. Şayet elimizden gelenin en iyisini yaparsak Formula 1’e girebileceğimize inanıyoruz. Bu sebeple şu an yalnızca üzerimize düşen görevi yapmaya odaklanıyoruz. Netice odaklı değiliz, performansımıza odaklanıyoruz. Biz elimizden geleni yaptıkça devamının geleceğine inanıyoruz. Ekibime ve kendime güvenim bütün. Her şey yolunda giderse en iyi neticeleri alacağız.”

Bölükbaşı şimdiye kadar F2’de 4 defa piste çıktı. Önünde 8 yarış daha var. İlki önümüzdeki hafta İngiltere’nin ünlü Silverstone pistinde...

‘Heyecanım hiç azalmıyor bu da beni ileriye itiyor’