Heyecanlandıran gelişme! Örümcek zehrinden kalp krizi ilacı

Heyecanlandıran gelişme! Örümcek zehrinden kalp krizi ilacı

Avustralya’nın Queensland Üniversitesi’nden tahlilciler, ölümcül örümcek zehrini kullanarak yeni bir kalp krizi ilacı üretti.

Avustralya’da Queensland Üniversitesi’nin UQ ilaç tahlilcilerinden oluşan bir ekip, ölümcül örümcek zehrini kullanarak yeni bir kalp krizi rehabilitasyonu geliştirdi. İlaç, Avustralya’nın en zehirli örümceklerinden biri olan K’gari huni yuvalı örümceğinin zehrinden üretildi.

KALP KRİZİ SIRASINDA VEFATA YOL AÇAN SİNYALİ BLOKE EDİYOR

Şu anda IB001 olarak adlandırılan ilaç, bir kalp krizi ya da inme sırasında vücudun yolladığı ve kalp hücrelerinin can vermesine yol açan sinyali bloke ederek çalışıyor. Yerel bir teşebbüs aracılığıyla laf konusu rehabilitasyonu pazarlamayı tasarlayan ekip kısa bir müddet evvel Brisbane merkezli Infensa Bioscience şirketinin özel yatırımcılardan 23 milyon Avustralya doları 15.6 milyon Amerika Birleşik Devletleri doları meblağında başlangıç fonu almasının ardından ilacın insan sınamalarına bir adım daha yaklaştığını ifade etti. Infensa Bioscience şirketinin elde ettiği başlangıç takviyeyi sayesinde ilaç, önümüzdeki sene Avustralya’nın Queensland eyaletinde faz 1 klinik deneylerine başlamaya hazırlanıyor.

Tedavinin, Avustralya’nın kırsal bölgelerinde yaşayan ve en yakın sağlık kurumunun saatlerce uzaklıkta olduğu bir yerde inme ya da kalp krizi geçirebilecek hastaları rehabilitasyon etmek için özellikle verimli olacağı düşünülüyor.

YEREL BİR ÖRÜMCEĞİN ZEHRİNDEN ÇIKTI

Queensland Üniversitesi Moleküler Biyobilim Enstitüsü’nden ekip lideri Profesör Glenn King, "Aklımda felç için verimli olacağını düşündüğümüz muhakkak bir ilaç amacı vardı ve bu iyon kanalında yer alıyordu. Zehirlerin, bu iyon kanallarının aktivitesini ayarlayan en zengin molekül kaynağı olduğu ortaya çıktı. Böylece dünyanın en büyüğü olan zehir koleksiyonumuza bakmaya başladık. Donakaltıcı bir şekilde, en galibiyetli olan molekül yerel bir örümceğin zehrinden çıktı. K’gari huni yuvalı örümceği, saflaştırabildiğimiz ve bu iyon kanalının en iyi küçük molekül inhibitöründen yaklaşık 50 bin kat daha güçlü olduğunu gösterebildiğimiz harika bir moleküle sahipti" dedi.

UQ Baş Araştırma Misyonlusu ve Infensa CEO’su Doçent Mark Smythe, geliştirdikleri ilacın kalp krizi ya da inmeden kaynaklanan, geri dönüşümü bulunmayan hücre zararını temkine kabiliyetine sahip dünyadaki şehirk ilaç olacağını ifade etti. Smythe "Kalp, kalp krizi sırasında can veren kas hücrelerini yine üretemez, bu sebeple bu hasarlar kakdikeni zarar bırakır ve kalp yetmezliği, sakatlık ve yaşam kalitesinde düşüşe yol açabilir" ifadesini kullandı.

Queensland Üniversitesi’nden araştırmaya katkıda bulunan Nathan Palpant, "Bu, şehirk müdahalede bulunanın, bir kalp krizi ya da inme geçirdiği düşünülen bir hastayla karşılaştığında gerçekten en erken düzeyde verebileceği bir ilaç. Şu anda Doktorların bu cins zararların daha en baştan oluşmasını önlemesini sağlayacak bir ilaç bulunmuyor" diye konuştu.

Şirket ilacın, uzuv nakli için donörler tarafından affedilen kalplerin yaşam vaktini uzatmak emeliyle kullanımını genişletmek için kaynak oluşturmaya çalışıyor.