Heyecanlandıran keşif! Çalışmalar 35 yıldır sürüyordu, ilk kez bulundu

Heyecanlandıran keşif! Çalışmalar 35 yıldır sürüyordu, ilk kez bulundu

Mersin'de Akdeniz kıyısında 2 bin 800 sene evvel kurulan ve 35 yıldır kazı çalışmaları süren Kelenderis Antik Kenti'nde bu sene süren kazılarda ilk kez ticaret emelli yapımı sağlayan bir fırın ile sırça

Mersin-Antalya D400 karayolu üzerinde yer alan Aydıncık ilçesinde balıkçı sığınağı yanında bulunan geçmişi 2 bin 800 sene evveline uzanan Kelenderis Antik Kenti’nde 1987 senesinde başlatılan kazı ve onarım/konservasyon çalışmaları sürekli sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Batman Üniversitesi koordinesinde bu sene yürütülen çalışmalarda coşku verici büyümeler yaşandı.

35 senede Odeon etrafında 150'ye yakın kabrin bulunduğu antik kentte, ilk kez kolunda 4 adet sağlam sırça bilezik, armağanları, giysiyi ve ahşap tabutla gömülen bir çocuk iskeletine erişildi. Ayrıca yeniden bölgede yapılan kazılarda ilk kez ticari emelli yapımı belgeleyen kiremit yapım emelli kullanıldığı düşünülen fırın ortaya çıkarıldı. Heyecanlandıran keşif ile alakalı Kazı Başkanı Doç. Dr. Mahmut Aydın, İHA muhabirine bilgi verdi.

Heyecanlandıran keşif Çalışmalar 35 yıldır sürüyordu, ilk kez bulundu

YAPIMI BELGELEYEN BİR FIRIN BULUNDU

Antik kentin kazı başkanlığını yürüten Batman Üniversitesi Arkeoloji Kısım Başkanı Doç. Dr. Mahmut Aydın, "Kelenderis Antik Kenti'nde 12 ay sürekli kazı sürüyor. Bu sene odeon yapısının Cavea başka bir deyişle oturma alanı ve arttaki destek duvarlarını sağlamlaştırma ve kazı çalışmalarını tamamladık. Şimdi ise bizi heyecanlandıran bir fırın ortaya çıkardık. Senelerdir burada bir yapım olduğunu öğreniyorduk ama fırınlarını bulamıyorduk. Bin 300 senelik bir fırın ortaya çıkardık. Fırınımızın içinde çatı kiremitleri üretildiğini düşünüyoruz. Zira fırınımızın hem etrafında geçen sene ve bu sene yaptığımız kazılarda yoğun ölçüde 7. asra tarihlenen çatı kiremitleri ele geçti. Fırınımızın hemen ağzında da bol ölçüde kusurlu üretilmiş çatı kiremitleri vardı. Çatı kiremitleri kusurlu üretildiği, ticari bir ehemmiyet talep etmediği için de hemen etrafına saçılmış olarak bulduk. Fırının içini tamamen boşalttığımızda belki bunun daha da fazla kusurlu üretilmiş çatı kiremitleri bulabiliriz. Bunları da ortaya çıkaracağız" dedi.

Heyecanlandıran keşif Çalışmalar 35 yıldır sürüyordu, ilk kez bulundu

ODEON ETRAFINDA İLK KEZ BİLEZİKLERİ VE ARMAĞANLARI OLAN BİR KABİR ÇIKTI

Kazı çalışmalarında bir çocuk kabrine eriştiklerini hatırlatan Kazı Başkanı Doç. Dr. Aydın, "Burada 150'ye yakın kabir ortaya çıkarmıştık ama hiçbirinde ölü gömme armağanları yoktu. Bunda 4 tane sırça bilezik, seramik parçası üzerine bir kitabe ve bir fincan ortaya çıkardık. Aynı zamanda bu çocuk kabrinin etrafında da birkaç tane bebek kabri vardı. Buradan kavrıyoruz ki odeonumuzun o bölgesi çocuk gömü alanı olarak kullanılmış. Çocuk kabrinin Ortaçağ'a ait olduğunu düşünüyoruz. Tabi ki karbon 14 C14 tahlil neticelerimiz geldiğinde daha net onları tanımlayabileceğiz. Ama hem ele geçen sırça bileziklerden hem de bu alanın Ortaçağ'da gömü alanı olarak kullanıldığını evvelki kabir yapılarımızdan da öğreniyoruz. Yalnızca bu kabrimiz değişik olarak ele geçmiş, elbisesiyle gömülmüş bir çocuktan bahsediyoruz. Zira giysilere ait düğmeleri üzerinde olan aynı zamanda ahşap bir tabut içinde gömüldüğünü öğreniyoruz. Zira tabutun çivileri yerinde duruyor. Öteki gömülerimizden değişik olduğu için ancak karbon 14 tahlilleriyle bunun tamamen hangi tarihte can verdiğini tespit edebileceğiz" diye konuştu.

Heyecanlandıran keşif Çalışmalar 35 yıldır sürüyordu, ilk kez bulundu

1987 senesinden itibaren antik kentte kazı yapıldığına değinen Doç. Dr. Aydın, odeon kısmının 30 sene evvel çıkarıldığı, bugüne kadar 150'ye yakın kabre erişildiğini ancak ilk kez sırça bilezikleri ve ölü gömme armağanları olan bir çocuk kabri ortaya çıktığına dikkat çekti.

Doç. Dr. Aydın, Kelenderis Antik Kentinin ziyaretçilerle buluşturulması için 12 ay sürekli kazı ve onarım çalışmaları yapıldığını da sözlerine ilave etti.