Heyecanlandıran keşif: Tarihi Misis Höyüğü’nde 3 bin yıllık tohum bulundu

Heyecanlandıran keşif: Tarihi Misis Höyüğü’nde 3 bin yıllık tohum bulundu

Adana’da, tarihi Misis Höyüğü kazılarında 3 bin senelik, mercimek, bezelye, buğday, arpa ve üzüm tohumları bulundu. Pisa Üniversitesi'nden Arkeolog Prof Dr. Giovanni Salmeri, "Yaptığımız kazılarda toprak

Tarihi, milattan evvel MÖ 7 bin senesine direnen ve Roma İmparatorluğu, Bizans yarıyılı gibi bir hayli imparatorluğun yaşadığı Adana'nın Yüreğir ilçesindeki Misis Höyüğü’nde kazı çalışmaları devam ediyor. Dedikoduya göre Lokman Hekim’in ebedilik iksirini düşürdüğü Misis Köprüsü yakında bulunan höyük kazılarında tarihe ışık yakalayacak yeni belirtilere tesadüfüldü.

3 BİN SENELİK TOHUM BULUNDU

Roma Beynelmilel Araştırma Enstitüsünden Prof. Dr. Anna Lucia Dagata ve Pisa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Giovanni Salmeri danışmanlığında Türk arkeologların da bulunduğu kazılarda muhtelif kültürlere konut sahipliği yapan belirtilere tesadüfüldü. Kazı çalışmalarında bulunan 3 bin senelik buğday, arpa, mercimek, bezelye ve üzüm tohumları, arkeologları heyecanlandırdı. O yarıyıllarda bu mahsullerin yetiştirildiği ve ticaretinin ise gemilerle yapıldığını değerlendiren bilim insanları, Misiste ticaretin ehemmiyetine vurgu yaptı.

’ÇUKUROVADAKİ YAŞAMI ÖĞRENMEK İSTİYORUZ’

Araştırmalar hakkında bilgi veren Arkeolog Prof Dr. Giovanni Salmeri, "Arkeoloji demek yalnızca heykel demek değildir. Arkeoloji insan yaşamını öğrenmektir. Bizim yaptığımız kazılarda toprak içinde tohumları bulduk. İncelemeler yaptık. Bizler 3 bin, 4 bin sene evvel Çukurova'daki yaşamı öğrenmek istiyoruz" dedi.

’COŞKU VERİCİ BELİRTİLERE ERİŞTİK’

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir de Misisin Türkiye tarihinin en ehemmiyetli lokasyonlarından biri olduğunu belirterek, Misis Höyüğü’nde ciddi kazılar yapıldığını kaydoldu. Başkan Kocaispir, "Burası 8 bin yıldır yaşamın sürekli devam ettiği bir yer. Bu sene de İtalyan kazı takımımız tarafından çok coşku verici belirtilere eriştik. 3 bin sene evveline ait üzüm tohumu bulundu. Natürel bu üzüm tohumları üzüm çekirdekleri oranla karbonlaşmış ve kalitesini yitirmiş de olsa, 3 bin sene evvel burada üzüm ticaretinin, üzüm ekiminin yapıldığını gösteren ehemmiyetli bir belirtidir. Ayrıca mercimek, bakla, bezelye, buğday ve arpa tohumlarına erişildi. Şu anda ben de çok coşkuluyum. Bu tohumlar ekilmeye uygun değil ama buna karşın bu bölgede 3 bin seneden beri bu mahsullerin ekiminin yapıldığını, Ceyhan Nehri süresince limanların olduğu ve bu mahsullerin ticaretinin yapıldığını ortaya koyuyor. Kazılarımız eylül ve ekim ayında devam edecek. Umuyoruz ki bu kazılarda tertemiz tohumlar, tertemiz belirtilere erişiriz" diye konuştu.

BULUNAN TOHUMLAR BAKANLIĞA BİLDİRİLECEK

Arkeolojik belirtilerin yalnızca heykellerden ibaret olmadığını belirten Kocaispir, "O yarıyıllarda insan yaşamının nasıl aktığını bilmemiz içinde bu tohumlar çok ehemmiyetli. Bu tohumları devlet müesseselerine bildireceğiz. Bakanlığımız tohumları değerlendirdikten sonra önümüzdeki günlerde tarım tarihi bakımından bize ufuk açacaktır. Bu çalışmaları önümüzdeki günlerde bilim insanları yapacaktır" ifadelerini kullandı.