Hindistan'a ambulans bulamayan anne ölen oğlunu kendi taşıdı

Hindistan'a ambulans bulamayan anne ölen oğlunu kendi taşıdı

Koronavirüs pandemisinin yeni merkezi duyuru edilen Hindistan'dan şoke eden bir görüntü geldi. KOvid-19 krizi sebebiyle ambulans bulunamaması neticeyi bir anne can veren oğlunu kendi ihtimalleri…

Son birkaç gündür hadise rekoru kıran Hindistan'da Kovid-19 krizi derinleşiyor.

Sadece Yeni Delhi'de, 19-24 Nisan tarihleri arasında 1.777 şahıs virüs sebebiyle yaşamını kaybetti. Başka bir deyişle her beş dakikada bir Kovid-19'a bağlı vefat hakikatleşti.

Sık sık sağlık kurumuların kriz ile gayret edecek kapasiteyi geçtiği ve sıhhat sisteminin çökme noktasına geldiği ihtarlarına sahne olan ülkeden yeni görüntüler geldi.

Hindistana ambulans bulamayan anne ölen oğlunu kendi taşıdı

Sosyal medyaya yansıyan görüntü ülkedeki sıhhat krizinin ebadını tüm üryanlığı ile gözler önüne serdi.

Kovid-19 krizi sebebiyle ambulansların hastalara yetişemediği ülkede bir anne can veren oğlunu kendi ihtimalleri ile sağlık kurumundan teslim aldı.

Görüntüler kısa müddette ülkenin gündemine oturdu. Ancak ülkedeki tek kasvet ambulansların eksik kalması değil.

Hindistana ambulans bulamayan anne ölen oğlunu kendi taşıdı

Sıhhat malzemelerinin de eksildiği Hindistan'da pek çok sıhhat teçhizatı karaborsaya düşmüş gidişatta.

Bu malzemelerin başında da oksijen tüpü geliyor. Bayağıda 6 bin rupi maliyete sahip olan oksijen tüpünün karaborsaya düştüğü ve 50 bin rupiden akdikeni bulduğu da gelen haberler arasında.

Ülkede pek çok KOvid-19 hastasının oksijen kıtlığı sebebiyle yaşamını kaybetmesi sonrası radikal bir karar alınmış, bu donanımları satan veya sağlık kurumulara erişmesini geciktirenler için vefat cezasının verilebileceği açıklanmıştı.

Ülkedeki kriz beynelmilel cemiyetin de dikkatini çekti. İngiltere, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere pek çok ülke, Hindistan'a malzeme yollama lafı verdi.