Hindistan’da 3 bin doktor istifa etti

Hindistan’da 3 bin doktor istifa etti

Korona salgınında harikulade bir sağlık kriziyle karşı karşıya kalan Hindistan’da, zorlu koşullarda görev yapan takribî 3 bin hekim, duruşmanın greve çıkmalarını yasaklamaya çalışması üzerine…

Madya Pradeş eyaletinde Yüksek Duruşma, perşembe günü asistan hekimlerin 4 günlük grevini “yasadışı” olarak nitelendirdi ve cuma günü öğleden sonraya kadar görevlerine dönmelerini buyurdu.

Bunun üzerine eyalette, devlete bağlı 6 tıp fakültesinde çalışan takribî 3 bin asistan hekim topluca istifa etti. Hindistanlı NDTV’nin haberine göre, Madya Pradeş Asistan Hekimler Derneği MPJDA Başkanı Dr. Arvind Meena, toplu istifaların alakalı üniversitelerin dekanlarına sunulduğunu açıkladı. Meena, Racasthan, Bihar, Çatisgarh, Uttar Pradeş, Karnataka, Telangana, Maharaştra ve öteki bazı eyaletlerden de asistan ve kıdemli hekimlerin grevlerini desteklediğini söyledi.

Asistan hekimler, ücretlerine zam ve kendileri ile aileleri için fiyatsız korona rehabilitasyonu gibi arzlarda bulunuyor. Hükümet ücretlerde yüzde 17’lik bir çoğalış yapacağını açıklasa da, Meena, ücretler taahhüt edilen yüzde 24 oranında çoğaldırılana kadar grevin devam edeceğini duyurdu.

KORONA BİLGİLERİNİ ARTIK PAYLAŞMAYACAKLAR

Salgında kâbusu yaşayan Amerika Birleşik Devletleri, eyaletler arasında değişen oranlarda banalleşiyor. Ülkede aşılama tüm süratiyle sürerken, Florida eyaletinden eksantrik bir adım geldi. Florida Sağlık Bakanlığı, hadise, vefat, aşı ve test gibi bilgilerin bundan böyle günlük değil haftalık olarak açıklanacağını duyurdu. Eyalette kaydolunan yeni hadise rakamları büyük miktarda düşerken, salgınla çabada yeni safhaya geçildiği bildirildi. Florida Valiliği ise, günlük bilgilerin paylaşılmasına artık gereksinim olmadığını söyledi.

Florida’daki bilgi tablosunun yaratıcılarından bilgi bilimci Rebekah D. Jones, Mayıs 2020’de, eyaletteki bazı bölgelerin yine açılabilmesi için bilgileri manipüle etmeyi yalanladığı için kovulduğunu açıklamıştı. Eyalet yetkilileri ise bu iddiayı yalanlayarak, Jones’un bilgi tablosuyla alakalı tek taraflı kararlar aldığını ileri sürmüştü. Florida’da salgının süratli seyrine karşılık, kısıtlama tedbirleri kısa vakit içinde kaldırılmıştı.