Hindistan'da 'gizemli hastalık' paniği büyüyor: Şimdiden 30 bin kişiye bulaştı!

Hindistan'da 'gizemli hastalık' paniği büyüyor: Şimdiden 30 bin kişiye bulaştı!

Koronavirüsün sanki devirip geçtiği Hindistan bu defa da orman tifüsü ya da dang hummasına benzeyen hastalık dağılmaya başladı. Özellikle çocukları etkileyen ve kurbanlarını çok süratli öldürdüğü söylenen

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Hindistan'ı şimdi de 'sırlı hastalık' paniği sardı. Bir anda ortaya çıkan ve yüksek ateşle kendini gösteren hastalık ülkenin bir hayli yerinde görülürken kurbanların çoğunu çocuklar oluşturuyor.

Bir haftadan fazladır Hindistan'ın en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş'i saran 'sırlı hastalık' paniğe yol açtı. Bu eyaletin ilçelerinde yaşayan bir hayli şahıs, özellikle de çocuklar geceleri terden sırılsıklam olmuş halde ve çok yüksek ateşle uyanmaya başladı.

Hastalıktan etkilenenlerin çoğu eklem sızıları, baş sızısı, mide bulantısı ve fazla susuzluk gibi semptomlardan davacı. Bazı hadiselerde kol ve bacaklarda kızarıklıklar da görülüyor.

Çoğu çocuk olmak üzere en az 67 şahıs bu hastalık nedeniyle yaşamını kaybetti. Suratlarca şahıs ise sağlık kurumuna kaldırıldı. Ülkede koronavirüs salgını çok yaygın olduğu için yaşamını kaybedenlerin hepsine test yapıldı ve hiçbirinin Kovid-19 olmadığı ortaya çıktı.

Hindistanda gizemli hastalık paniği büyüyor: Şimdiden 30 bin kişiye bulaştı

Hindistan'ın koronavirüs çabasında rahat bir soluk aldığı ve salgının ikinci dalgasının hakimiyet altına alınmaya başladığı bir anda ortaya çıkan bu hastalık ülkede panik yarattı ve manşetlerde 'Sırlı Hastalık' dağılıyor başlığıyla yer buldu. Yerel medyaya göre, Kanpur şehrinde şimdiden takribî 30 bin şahsa sırlı hastalık bulaştı.

Sırlı hastalığın ne olduğu mevzusunda paradokslu açıklamalar var. Bazı hastaların dang humması testinin pozitif çıktığı bildirildi, ancak bazı uzmanlar hastalığın bir cins tifüs olduğunu iddia ediyor.

Sırlı hastalığın görüldüğü Agra, Mathura, Mainpuri, Etah, Kasganj ve Firozabad bölgelerinde görevli olan hekimler yaptıkları açıklamada vefatların altında uyuyan nedenin sivrisineklerden bulaşan viral bir humma enfeksiyonu olabileceğinin altını çizdiler.

Hekimler sağlık kurumuna yatırılan bir hayli hastada kanda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit rakamında büyük bir düşüş görüldüğünü ve bunun da şiddetli humma bulgularından biri olduğunu açıkladı.

Hindistanda gizemli hastalık paniği büyüyor: Şimdiden 30 bin kişiye bulaştı

Firozabad bölgesinin kıdemli sağlık yetkilisi Dr. Neeta Kulshrestha BBC'ye yaptığı açıklamada 'Sağlık Kurumundaki hastalar, özellikle de çocuklar çok süratli bir biçimde yaşamını kaybediyor' diyerek fobiyi iyice geliştirdi. Birkaç gün evvel yalnızca bu bölgede 32'si çocuk 40 şahıs aynı hastalık nedeniyle yaşamını kaybettiği açıklanmıştı.

Dang humması, dünya çapında tropikal ve subtropikal abuhavalarda, çoğunlukla kentsel ve yarı kentsel alanlarda bulunan sivrisinek kaynaklı viral bir enfeksiyon. Dişi sivrisinekler tarafından bulaşan dang, temel olarak tropikal bir hastalık ve Hindistan'da suratlarca yıldır görülüyor. Bir Hayli enfeksiyon yalnızca hafif hastalık üretirken, olaylar potansiyel olarak ölümcül karmaşıklıklar geliştirebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, en şiddetli haliyle, spesifik bir rehabilitasyonu bulunmuyor.

: İlginize Sürükleyebilir Taliban'a soğuk duş! Resmen kapıyı kapattılar...Çatışmalar şiddetlendi! İşte son durum...İçişleri'nden 81 şehir valiliğine direktif! Dikkat: Pazartesi başlıyor