Hindistan'da günlük Kovid-19 vaka sayısı son 5 gündür dünya genelinde en üst seviyede

Hindistan'da günlük Kovid-19 vaka sayısı son 5 gündür dünya genelinde en üst seviyede

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Hindistan'da günlük hadise rakamı rekor seviyede yükselişini sürdürüyor.

Hindistan Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 352 bin 991 hadise tespit edilirken toplam hadise rakamı 17 milyon 313 bin 163'e yükseldi.

Ülkede günlük hadise rakamı 22 Nisan'dan bu yana dünya genelinde şimdiye kadar görülen azami seviyede izliyor. Daha evvel 8 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletlerinde kaydolunan 307 bin 581 hadise bir ülkede görülen azami günlük hadise rakamı olmuştu.

Maharaştra, Uttar Pradeş, Karnataka, Kerala ve Delhi, olayların en fazla görüldüğü bölge ve eyaletler oldu.

Bir Hayli sağlık kurumunun tıbbi oksijen kasveti sebebiyle acil destek çağrısında bulunduğu Delhi'de Eyalet Başbakanı Arvind Kejriwal, öteki eyaletlerin başbakanlarından destek istemişti.

Hindistanda günlük Kovid-19 vaka sayısı son 5 gündür dünya genelinde en üst seviyede


Son 24 saatte 2 bin 812 şahsın Kovid-19 sebebiyle hayatını yitirdiği ülkede, günlük can kaybı rakamı da salgının başından bu yana görülen azami noktaya erişti.

Hindistan'da Kovid-19'dan can verenlerin rakamı 195 bin 123'e yükseldi. İyileşenlerin rakamının 14 milyon 304 bin 382'ye eriştiği ülkede, 2 milyon 813 bin 658 şahsın rehabilitasyonu sürüyor.

Uzmanlar, ülke çapında olayların çoğalmasıyla sağlık kurumulardaki doluluk oranlarının azami seviyeleri gördüğüne işaret ederek, sıhhat sisteminin "çökme noktasında" olduğu ihtarını yaptı.

İlk Kovid-19 hadisesinin 30 Ocak 2020'de kaydolunduğu Hindistan'da zaman içinde çoğalan günlük hadise rakamı, 16 Eylül 2020'de 97 bin 859'a kadar çıkmış, bu tarihten sonra alt güzergahlı seyre girmişti. Günlük hadise rakamı sonraki 4,5 ay süresince sürekli biçimde eksilerek 1 Şubat'ta 8 bin 587'ye kadar düşmüştü.

Salgının dünya genelindeki yeni dalgasını ilk karşılayan ülkelerden biri olan Hindistan'da, Kovid-19'un değişinime uğrayarak bulaşıcılığı çoğalan cinslerinin son yarıyıldaki hadise çoğalışında tesirli olduğu hipotez ediliyor.

Hindistanda günlük Kovid-19 vaka sayısı son 5 gündür dünya genelinde en üst seviyede

Özellikle Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya'da ortaya çıkan 3 değişinimli cins, uzmanlarca kaygı kaynağı olarak görülüyor. Virüsün bu değişinimleri, Hindistan'da 30 Aralık 2020'den bu yana genetik sekansı çıkarılan 11 bin virüs numunesinin yüzde 7'sinde tespit edilmişti.
Pencap eyaleti yetkilileri, 24 Mart'ta yaptıkları açıklamada, eyalette 1 Ocak-10 Mart'ta bir araya gelen ve gen dizilimi çıkarılan 404 numunenin yüzde 81'inde Kovid-19'un ilk defa İngiltere'de ortaya çıkan daha bulaşıcı cinsine tesadüfüldüğünü açıklamıştı.

Sıhhat Bakanı Harsh Vardhan, 8 Nisan'da yaptığı açıklamada, kitlesel hareketliliği ve sosyal etkileşimi eksiltmeye müteveccih ihtiyatlardaki noksanlığın hadise çoğalışında tesirli olduğu itirafında bulunmuştu.

Vardhan, olayların en çok çoğaldığı 11 eyalette dini şenliklerin, tercih mitinglerinin tertip edildiğine, insanların toplu ekinliklerde mesafe kaidelerini bakımsızlık ettiğine dikkati sürüklemişti.

Hindistan'da krematoryumlarda yoğunluk yaşanıyordaha fazla video için