Hindistan'da koronavirüs vakaları azalıyor, bazı eyaletlerde önlemler gevşetiliyor

Hindistan'da koronavirüs vakaları azalıyor, bazı eyaletlerde önlemler gevşetiliyor

Koronavirüs salgınının ikinci dalgasının büyük can kaybına yol açtığı Hindistan'da hadise sayıları düşüyor. Bazı eyaletler yavaş yavaş kapanma ihtiyatlarını gevşetmeye başladı.

Başşehir Delhi ve ülkenin finans merkezi Mumbai, temkinlerin kısmen kaldırıldığı büyük kentler arasında. Ülkede Mart ayından itibaren ikinci koronavirüs dalgasında sağlık kurumuların kapasiteleri, ilaç ve oksijen stokları beceriksiz kalmıştı.

Uzmanlar ise aşılamanın çok yavaş gittiğine ve yeni varyanların oluşturduğu tehditlere dikkat toplayarak, temkinlerin çok tedbirli bir biçimde rahatlatılmasını nasihat ediyorlar.

Popülasyonu takribî 1 milyar 400 milyon olan Hindistan'da şu ana kadar 230 milyon doz aşı yapıldı fakat iki doz aşılarını da olanların popülasyona oranı yalnızca yüzde 4.

Son dakika haberler: Koronavirüs için ezber bozan keşif.. Koronadan koruyan gen ve laboratuvar üretimi izi..Son dakika haberler: Koronavirüs için ezber bozan keşif!.. Koronadan gözeten gen ve laboratuvar imali izi..

Aşı kampanyasının süratlendirilmesi mücadeleleri ise stokların yeterli olmaması ve alınan bazı kusurlu kararlar suratından büyük eforluklarla karşılaştı.

Misalin özel sağlık kurumularda yüksek maliyetle aşı olanağı sunulması, kentlerde yaşayanların aşıya ulaşımını artırdı ancak kırsal bölgelerdeki muhtaç popülasyonun aleyhine işledi.

Kırsal bölgelerde hala bütün olarak aşılamayan "aşı tereddütü" ise bir başka güçlük olmayı sürdürüyor. Hindistan'da son 24 saatte takribî 101 bin yeni koronavirüs hadisesi tespit edildi, virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı neticeyi 2400 birey hayatını kaybetti.

1 ay evvel ise ülkede günlük hadise sayısı 400 bindi. Hindistan'da resmi bilgilere göre şu ana kadar takribî 28 milyon hadise görüldü, 350 bin birey de Covid-19 sebebiyle hayatını yitirdi. Ancak uzmanlar asıl sayıların çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

Son dakika: Koronavirüs sonrası ortaya çıkıyor... Bu sefer risk grubu çocuklarSon dakika: Koronavirüs sonrası ortaya çıkıyor... Bu sefer tehlike grubu çocuklar!

Hadise sayılarındaki düşüşe karşın, tam eyaletler temkinleri kaldırmaya başlamadı.

Kuzeyde Racistan ve güneyde Karnataka, Kerala, Tamil Nadu ve Telangana kapanma ihtiyatlarını bu hafta ortası ya da sonuna kadar sürdürme kararı aldı.

Açılma sürecini başlatan Uttar Pradeş, Maharaştra ve Haryana eyaletlerinin idareleri ise bunu çok tedbirli bir biçimde, safhalı olarak ve şartlı olarak yapacaklarını açıkladı.

Son dakika haberler: Virüs ve Çin bağlantısı.. Pandemiden önce aşıyı bulmuş... Dünyayı sarsan sır ölümSon dakika haberler: Virüs ve Çin iletişimi.. Pandemiden evvel aşıyı bulmuş... Dünyayı sallayan gizem vefat!

Delhi'de bugün haysiyetiyle süratli tren sistemi yarı kapasiteyle çalışmaya başladı. Dükkanların da alışveriş yerlerinin fazla kalabalıklaşmasını önlemek emeliyle değişik günlerde açılacağı açıklandı.

Mumbai'de dükkanlar ve lokantalar açılıyor ama alışveriş merkezleri ve sinemalar bir vakit daha kapalı kalacak. Trenler ise günde yalnızca birkaç saat çalışacak.

Uttar Pradeş'te ise Covid temkinleri birkaç bölge hariç, kaldırıldı, gece ve hafta sonları caddeye çıkma yasağı devam ediyor.