Hira Ata’sına kavuştu... ‘Gerçeği çok güzelmiş’

 Hira Ata’sına kavuştu... ‘Gerçeği çok güzelmiş’

Hakkâri Yüksekova’da babasının kardan yaptığı Anıtkabir’le Atatürk özlemini gideren ufak Hira, sonunda hayallerine kavuştu. Bakan Akar’ın misafiri olarak ailesiyle beraber Ankara’ya giden Hira…

Ocak ayının sonunda, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan iki çocuk babası Mehmet Şerif Karahan Anıtkabir’i çok merak eden 9 yaşındaki kızı Hira’nın hayalini kendi imkânlarıyla reelleştirmeye çalışarak, eksi 20 derecede buzdan Anıtkabir ile Aslanlı Yol’un minyatürünü yapmıştı. Baba Karahan’ın kızı için 10 günde bitirdiği buzdan Anıtkabir ve Aslanlı Yol sosyal medyada büyük alaka görünce Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, küçük Hira’yı ailesiyle beraber Ankara’ya davet etti. Zorlu kış koşuları ve salgın temkinleri sebebiyle Hira ve ailesinin ertelenmek zorunda kalan Ankara ziyareti, nihayet iki ay sonra dün hakikat oldu.

Hira Ata’sına kavuştu... ‘Gerçeği çok güzelmiş’

Hira,4 yaşındaki kardeşi Muhammed Geylani’yle babasının yaptığı kardan Anıtkabir’de...

UÇAKLA GELDİ

Evvelki gün Van’dan uçakla Ankara’ya gelen Hira ve ailesi dün sabah ailesiyle beraber Anıtkabir’i ziyaret ederek hürmet duruşunda bulundu. Karahan Ailesi, Atatürk’nam mozolesinin önünde dua etti, daha sonra Anıtkabir Müzesi’ni gezdi. Nöbet yakalayan askerlerle resim sürükleten aile aboneleri, hayalini kurdukları Anıtkabir ziyaretini reelleştirmenin mutluluğunu yaşadı. Atatürk’ü ziyaret ettiği için mutlu olduğunu belirten küçük Hira, duygularını şöyle dile getirdi:

ŞİİR OKUDU

“Atatürk’nam hiç korkmadığını hissettim. Atatürk’ümüz ölüm etti, Sayın Hulusi Akar’a çok teşekkür ederim, şimdi o bize gözetiyor. Babamın yaptığı kardandı ama biz hakikatine geldik. Çok neşelendik hakikatine geldiğimize. Kardeşim de çok coştu. Hakkâri’ye döndüğümde dostlarıma Anıtkabir’i anlatacağım.” Küçük Hira daha sonra, “Düşmanların elinden bizi kurtaran sensin. Bu toprağı yine itinayla kuran sensin. İsmini büyük, ufak anıyoruz her zaman. İsmi büyük Atatürk, anlı ünlü kahraman” şiirinden dizeler de okudu.

Hira Ata’sına kavuştu... ‘Gerçeği çok güzelmiş’

COŞKUDAN YATAMADI

Yüksekova’da kardan yaptığı Aslanlı Yol’un hakikatinde çocuklarıyla beraber yürüyen Baba Mehmet Şerif Karahan, “Anıtkabir’i yaparken çok üşümüştüm ama bedelini şimdi kavradım. Hira Anıtkabir’e geleceği için 3 gün coşkudan yatamadı. Anıtkabir’i ben de daha evvel hiç görmemiştim. Çok duygulandık gerçekten” dedi.