Hırvatistan, Sırbistan Devlet Başkanı Vuçiç’i ülkeye kabul etmedi

Hırvatistan, Sırbistan Devlet Başkanı Vuçiç’i ülkeye kabul etmedi

Hırvatistan hükümeti, İkinci Dünya Savaşı'nda binlerce Sırp'ın öldürüldüğü Jasenovac toplama kampını ziyaret etmek isteyen Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vuviç'i ülkeye kabul etmedi.

Hırvatistan hükümeti, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vuviç'in ülkeye girişine izin vermedi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce Sırp'ın öldürüldüğü Jasenovac toplama kampını ziyaret etmek isteyen Vuviç'in bu ziyareti Hırvat yetkililer tarafından resmi olmayan kaynaklardan bilindi.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, Sırbistan hükümetinin ziyaretin kabul edilemeyeceğine dair resmi olarak bilgilendirildiğini belirtti.

Radman ayrıca, “Dışişleri Bakanlığı, yabancı yetkililerin yapacağı ziyaretlerin tasarıya, zamana, kaliteye ve programının her iki taraf için de resmi irtibat ve uzlaşmaya tabi olması gerektiğini vurgulamak ister” ifadelerini kullandı.

HIRVATİSTAN’IN KARARINA TEPKİ

Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin, Vuviç'in ülkeye kabul edilmemesi üzerine Hırvatistan'a sert tepki gösterdi.

Vulin, bundan sonra Hırvatistanlı tüm yetkililerin Sırbistan ziyaretlerinin özel bir hakimiyete tabi yakalanacağını söyledi.

Sırbistan Başbakanı Ana Branabic ise, “Bu, Avrupa ve uygarlık karşıtı bir karardır. Hareket hürlüğünün acımasız bir ihlalidir. İki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte nasıl ilerleyeceğini öğrenmiyorum” dedi.