Hislere tercüman oldular

Hislere tercüman oldular

Bugün 17 Temmuz Dünya Emoji Günü. Seneler evvel yaşamımıza giren, zamanla biçim değiştiren bu semboller her geçen gün daha sık seçim ediliyor. Biz de en çok kullanılanlara baktık, gençlere neden ve hangi

Emoji kelimesi Japonca ama  dijital dünyayı öyle ya da böyle bir biçimde öğrenenler bu sözcüğün ne anlama geldiğini hemen kavrıyor. 1990’ların sonunda, 2000’lerin başında MSN Messenger mesajlaşma programı ile başlayan emoji kültürü günümüzde çok değişik ebatlara erişti.

MSN’de surat ifadelerini anlatmak için kullandığımız noktalama işaretleri reel bir surata bürünerek değişik renklere aktarıldı.

Bu irtibat şekli günden güne büyüdü, sadece gülen suratlarla sınırlı kalmadı.

Artık bir hayli nesnenin kendine özel emojisi var. Öyle ki emojipedia.org internet sitesinin istatistiklerine göre şu anda klavyelerimizde 3 bin 600’den fazla emoji bulunuyor.

Bu kadar muhtelif emoji türeyince kullananların sayısı da günden güne çoğalıyor. Yapılan son araştırmalara göre Twitter’da tweet başına kullanılan emoji oranı beşte bir. Emojileri en çok kullananlar da gençler. Worldemojiday.com bilgilerine göre Twitter’da en çok emoji kullananların
yüzde 86’sı 24 yaşın altında.

Sık kullanılanlar 

Herkesin bir favorisi var natürel ama dijital dünya sayesinde en çok kullanılanların takibini yapmak hiç güç değil. Yazı şahsiyetleri ve emojilerin tüm dünyada aynı standartlarla kullanılması için çalışan, kâr emeli gütmeyen bir kuruluş olan Unicode Konsorsiyumu geçen senenin en çok kullanılan emojilerini açıkladı. 

* En çok kullanılan emoji, Twitter’ın da en popüleri olan ‘sevinç gözyaşları’:  

* İkinci sırada ‘yüksek sesle ağlayan surat’ var ki bu emoji ağlamaktan öte ‘gülmekten can vermek’ anlamına geliyor:  

* Üçüncü sıradakiyse kırmızı kalp:   

Bunları;

* Yerde yuvarlanarak gülen surat 

* Başparmak yukarıya 

* Elleri birleştiren emoji 

* Kalpli öpücük atma 

* Kalpli, sevildiğini hisseden surat

* Gözünden kalpler fışkıran surat 

* Yanakları kızarmış, gülen surat  izliyor. Ek olarak; COVID-19’un etkisiyle kullanılmaya başlayan ‘enjektör’ , ‘dilenen surat’ ve Reddit isimli forumda oldukça popüler olan ‘parıltı’  yükselişte.

Hislere tercüman oldular

Yeni emojiler yolda

Yeni emojiler yolda Telefonlarınıza indirebileceğiniz emoji tasarımları oluşturan Emojipedia, 31 yeni misal tasarımı Twitter hesabından paylaştı. Bu tasarımlarda kaz, karga, eşek ve geyik emojilerinin yanı sıra mavi, gri ve pembe renkli kalp biçimleri de var.

Hislere tercüman oldular

Neden ve hangi emoji?

‘Kültürün bir parçası oluyorum’
H.S., 23, kadın

Hislere tercüman oldular