Hollanda Meclisi hükümetin 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak kabul etmesini istedi, Türkiye'den cevap gecikmedi!

Hollanda Meclisi hükümetin 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak kabul etmesini istedi, Türkiye'den cevap gecikmedi!

Avrupa ve ABD'nin her yıl, özellikle de seçim zamanlarında oy malzemesi yapmaya çalıştığı 1915 olayları tekrar gündeme geldi. Hollanda Meclisi hükümetin 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak…

Hollanda Temsilciler Meclisi, "hükümetin 1915'te Anadolu'da olan olayları 'Ermeni Soykırımı' olarak tanımasını isteyen" teklifi kabul etti. Hollanda hükümeti, 1915 olaylarından "Ermeni Soykırımı problemi" diye söz ediyor. Hükümete göre, "soykırım" ifadesinin kullanılması, Türkiye ile Ermenistan arasındaki meselelere hiçbir katkı sağlamayacak.

Hollanda hükümeti legal tanım tartışması yerine Türkiye ve Ermenistan'ın karşılıklı diyaloğa girmesini sağlamanın daha faydalı olduğunu düşünüyor.

Hükümet önceden de, bu konuya yasal bir nitelik vermenin Hollanda kabinesinin görevi olmadığını vurgulayarak, "Soykırım olsun veyahut olmasın, bir yargıç beynelmilel ceza hukukuna göre karar vermelidir" şeklinde bir izah yapmıştı.

Hollanda Temsilciler Meclisi ise istifa eden hükümetin küçük ortağı Hıristiyan Birliği Partisi'nin (CU) teklifiyle, 1915 olaylarını, "Ermeni Soykırımı" olarak tanıdı.

CU, 17 Mart'ta yapılacak genel seçimler öncesi konuyu yine meclis gündemine taşımış ve hükümetin, "Ermeni Soykırımı sorunu" yerine, "Ermeni Soykırımı" ifadesini kullanmasını önermişti.

EŞİT PARTİSİ DIŞINDAKİ TÜM PARTİLER DESTEK VERDİ

Teklif, Türkiye ve Fas orijinli seçmenlerin desteklediği Eşit Partisi dışındaki tüm partilerin desteğiyle kabul edildi.

Önergeyi hazırlayan CU Milletvekili Joel Voordwind, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1915 seneninde Anadolu'daki Ermeni, Süryani ve Rumlara "soykırım yaptığını" müdafaa etti.

Ermenilerin, 100 sene sonra bugün de Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan rejimi tarafından baskı altına alındığını öne süren Voordwind, hükümetin bunu resmen kabul etmesini istedi.

Önergeye karşı tek hayır reyi kullanan Eşit Partisi'nin öncüsü Tunahan Kuzu, Hollanda'da yaşayan Türklerin, "her seçim öncesi malzeme yapıldığını" müdafaa etti.

Kuzu, "Tarihi konuları politikler değil; tarihçiler ve hukukçular belirlemelidir. Ermenistan, Taşnak arşivlerini açmalıdır. Hollanda dışındaki konuları ülkemizin gündemine yansıtmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu, Hollanda toplumunda ayrılma yaratıyor" dedi.Hollanda Meclisi hükümetin 1915 olaylarını Ermeni Soykırımı olarak kabul etmesini istedi, Türkiyeden yanıt gecikmediDIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ AKSOY: MECLİSLER TARİH YAZMA VE YARGILAMA MEKANLARI DEĞİLDİR

Hollanda Meclisi'nin aldığı karar, Türkiye'nin reaksiyonunu çekti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy kararı, "tarihi politik saiklerle yine yazma niteliğinde kararsız bir girişim" diye değerlendirdi.

Hami Aksoy, yaptığı izahta, "Meclisler tarih yazma ve yargılama mekanları değildir. Bu karara katılanlar 1915'te gerçekte ne olduğunu aramak yerine, popülistçe rey peşinde koşmaktadır" diye konuştu.

Aksoy, Türkiye'nin 1915 olaylarına ait "Ortak Tarih Komisyonu" teklifinin, Ermenistan tarafından karşılıksız bırakıldığını kaydetti.