Hollanda'da yeni hayvan hakları yasası kabul edildi

Hollanda'da yeni hayvan hakları yasası kabul edildi

Hollanda Senatosu, yeni hayvan hakları kanununu onayladı. 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecek olan yasa uyarınca, evcil hayvanların kulübe ya da kafeste yakalanmasına izin verilmeyecek. Hollanda…

Hayvanların muhtemel olduğunca natürel tavırlar sergilemesini öngören yasa kapsamında, çiftlik hayvanları toplu halde yakalanamayacak. Sığır ve domuz yavruları, doğduktan kısa müddet sonra annelerinden ufalayamayacak.

Hollanda Tarım Bakanlığı ve hayvan üreticileri, yeni kanunun hayvancılığın sonunu getirebileceğini korunuyor. Bakanlık, Parlamento'nun "hayvanların natürel tavrı" mevzusuna netlik kazandırmasını istiyor.

Hollanda'da 150 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde 6, 75 sandalyeli Senato'da da 3 azaya sahip olan Hayvanları Koruma Partisi PvdD, yeni hayvan hakları kanunu mevzusunda meclisi ikna etti.

PvdD Milletvekili Leonie Vestering'in, Nisan ayında Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma yeni kanunun kabulünde tesirli oldu.

Vestering, "Tam ördekler suda yüzer ancak her sene Hollanda'da kanatlı hayvan çiftliklerinde 8 milyondan fazla ördeğin yüzme suyu yok. Yüzemeyen ve tüm ağırlıkları perdeli ayaklarının üzerinde olan civcivler bir müddet sonra düşer ve can verir. Zira bedenleri yüzmek için yaratılmış" dedi.

YENİ KANUNA GÖRE HAYVAN HAKLARI

Bu konuşmanın ardından 150 milletvekilinden 89'unun reyiyle mevcut hayvan hakları kanununun daha fazla hürlük kapsayacak biçimde değiştirilmesi özümsendi. Hollanda Senatosu da, 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girmesi öngörülen kanunu onayladı.

Yasa kapsamında artık ördek çiftliklerinde yüzme havuzları olacak. Atların kuyrukları kesilemeyecek. Domuz ve sığır yavruları doğumdan kısa müddet sonra annelerinden ufalayamayacak.

Hollandada yeni hayvan hakları yasası kabul edildi

Buzağılar ve keçilerin boynuzları kesilemeyecek. Tavşanlar, kafesler yerine toprağı kazabilecekleri yerlerde yaşayacak. Domuzlar, kapalı alanlar yerine balçık içinde zaman geçirecek.

Yeni kanuna göre ahırlar, ağıllar ve kanatlı hayvan çiftlikleri yine tertip edilecek, çok rakamda hayvanın aynı kapalı civarda kalmasına izin verilmeyecek.

Yasa, hayvanların muhtemel olduğunca natürel hareket serbestliğine sahip olmasını öngörüyor. Bu yalnızca çiftlik hayvanları için değil, evcil hayvanlar için de geçerli. Misalin kuşların ve tavşanların kafeslerde yakalanmasına izin verilmeyecek.

Hayvanları Koruma Partisi, yeni yasa ile duruşma kararları güzergahında hayvanlara daha iyi bir yaşam sağlanabileceğini düşünüyor.

Kanuna karşı çıkan milletvekilleri, çoğunluğun, neye rey verdiklerini öğrenmeden "Evet" dediğini korunuyor. Bazı milletvekilleri, bu kanunun konutlarda kedi, köpek beslenmesine son verebileceğini dahi düşünüyor.

Koyu Protestan görüşe sahip Cemiyetçi Reform Partisi SGP, yeni kanunla köpeklerin tasmayla gezdirilmesinin muhtemel olmayacağını öne sürüyor.

Hükümet ortağı Hristiyan Demokrat Parti CDA, hayvanların natürel tavırlarının sınırlanmasının bazen hayvanların çıkarına olduğunu korunuyor. CDA Milletvekili Derk Boswijk, AD gazetesine yaptığı açıklamada, "Köpekleri tasmalı olarak mı dolaştırmalıyız yoksa onlara komşunun kedisini yeme hürlüğü mü vermeliyiz?" diyor.

Başbakan Mark Rutte'nin partisi liberal sağ VVD de, kanunun uygulanamaz olduğunu, hem çiftlik hem de evcil hayvan sahiplerine ciddi mükelleflikler getirdiğine inanıyor.

Hayvanları Koruma Partisi lideri Esther Ouwehand ise Tarım Bakanlığının, kanunun uygulanması için şipşak bir tasarı hazırlamasını istiyor.

Tarım Bakanlığının, yeni kanunuma senesinde meclisten, "hayvanların natürel tavrı" mevzusuna sarihlik getirmesini ve kanunun, tarım ve evcil hayvanları etkilemeyecek biçimde uygulanması mevzusunda bir yöntem tanımlamasını isteyeceği belirtiliyor.