Honda Japonya'daki tesislerinde üretime ara verecek

Honda Japonya'daki tesislerinde üretime ara verecek

Araba üreticisi Honda, motor ve fren sistemlerinde kullanılan yongaların tedarikinde yaşanan problem nedeniyle Japonya'daki tesislerinde imale geçici olarak ara vereceğini açıkladı.

Kyodo ajansının haberine göre, uslu telefon ve 5G ağ ekipmanlarına yönelik artan yonga arzı sonrası araba üreticileri tedarik sıkıntısı sürüklemeye devam ediyor.

Buna göre Honda, ülkenin güneybatısında bulunan Mie eyaletindeki tesislerinde 2-6 Ağustos'ta imalata ara verecek. İmal boşluğu eylül ayındaki tatil periyodunda kapatılacak.

Kyodo ajansına göre Japon üretici, N-Box mini taşıtlar ile kompakt segment Fit model dahil Mie eyaletinde günde 2 bin vasıta yapım ediyor.

Otomotiv sektörü, dünya genelinde aşılamanın çoğalışı ile beraber koronavirüs etkilerinden sıyrılırken, yonga krizi gelişmeye devam ediyor. Özellikle Alman üreticiler Daimler ve VW haziran ayında imalde ciddi yavaşlatma ve durdurma yapmak zorunda kalmıştı. Yonga üretimini çoğaldırmak için harekete geçen Intel’in Almanya CEO’su Christin Eisenschmid’e göre, Avrupa’nın, sübvansiyonlar olmadan yarı iletken üretiminde Asya ile ciddi biçimde rekabet etmesi mümkün değil.

Avrupa Araba Üreticileri Birliği’nin makûs geçen 2020’nin ardından bu sene için tahmini yüzde 10’luk bir evrensel pazar gelişmesi olarak belirtiliyordu. Beklendiği biçimde sene başından bu yana Avrupa pazarı toparlanmaya sahne olsa da yonga krizi ile yaşanan imal duruşları arzın yüzde yüzünün karşılanmasının önündeki en büyük engel olarak göze çarpıyor.

2025’E KADAR 94 MİLYON HAYAL

Yönetim danışmanlığı firmayı AlixPartners tarafından yapılan bir araştırmaya göre, hammadde maliyetlerinin iki katına çıkması ve elektronik yongaların beceriksizliği, önümüzdeki senelerde araba endüstrisinin toparlanmasını yavaşlatacak. Bu sene dünya çapında takribî 83 milyon arabayın satılması bekleniyor. 2018 yılında erişilen 94 milyon araba rekoru seviyesine olasıyan 2025 yılına kadar bir daha erişilemeyecek.